Meryl Streep – pierwsza dama kina

Mówi się o niej, że jest najlepszą żyjącą aktorka. O jej życiu prywatnym i zawodowym można by pisać opasłe tomiszcza. Na rynku jednak dostępnych jest zaledwie kilka książek. Czy wartych uwagi? O tym poniżej.

Nie planowała aktorstwa

Meryl Streep urodziła się 22 czerwca 1949 roku w Summit w New Jersey. Jej matka Mary Wolf, była artystką i redaktorką sztuki. Chociaż jednak Meryl odziedziczyła po niej swoistą wrażliwość, nie od początku była ukierunkowana na artystyczną drogę. Swojej zawodowej przyszłości nie wiązała z aktorstwem. Jako nastolatka zapisała się na lekcje śpiewu klasycznego, chcąc występować w operze. Okazało się, że o ile jest utalentowana muzycznie, tak niekoniecznie pisana jest jej muzyka klasyczna. W liceum byłą cheerleaderką, po szkole zapisała się do żeńskiego college’u Vassar, gdzie ukończyła wydział dramatyczny. Jeden z jej profesorów, Clinton J. Atkinson powiedział o niej „Nie sądzę, że ktoś uczył gry aktorskiej Meryl Streep. Sama się nauczyła”. Już w Vassar, a potem na wydziale dramatycznym Yale, aktorka błyszczała. Wyróżniała się wyjątkową umiejętnością naśladowania akcentów, była również niezrównana we wcielaniu się w role całkowicie odmienne od jej osobowości czy aparycji. Mówiło się o niej, że gdy grała starą kobietę, po prostu na scenie starą kobietą była. Pierwsze duże i ważne role kinowe przyszły bardzo szybko. I choć Streep grała jeszcze w teatrze, to właśnie wielki ekran pociągał ją najbardziej i najwięcej jej też zaoferował.

Życie prywatne

Meryl Streep znana jest z tego, iż chroni swojego życia prywatnego, chociaż zarówno jej mąż jak i dzieci są osobami znanymi. Don Gummer to ceniony rzeźbiarz, którego Streep poznała w tragicznym momencie swojego życia. Aktorka była partnerką Johna Cazale’s. Cazale przedwcześnie przegrał walkę z nowotworem. Streep poznała wtedy Gummera i została jego współlokatorką – po pół roku pobrali się i są razem do dziś, stanowiąc jedną z najbardziej przykładowych, lubianych par Hollywood.

Mają czwórkę dzieci – Henry jest muzykiem, Mamie, Grace i Louisa – aktorkami.

Informacji o Streep nie znajdziecie na portalach plotkarskich, jest też nieobecna w mediach społecznościowych. Kiedy natomiast publicznie zabiera głos poza kinem, zawsze robi to, aby wesprzeć istotną sprawę.

Przełomowe role

Z Elżbietą Czyżewską, Streep zetknęła się grając u Wajdy w „Biesach”. Jak mówiła w późniejszych wywiadach, to właśnie ta polska aktorka była dla niej najważniejszą inspiracją, kiedy przygotowywała się do tytułowej roli w „Wyborze Zofii”. To za tę rolę otrzymała jednego z trzech w swojej karierze Oscarów. Akademia nagrodziła też jej występy w „Sprawie Kramerów” i „Żelaznej Damie”. Aktorka cieszy się rekordową liczbą nominacji. Wśród jej filmów warto wymienić chociażby „Pożegnanie z Afryką”, „Mamma Mię”, czy „Co się wydarzyło w Madison County”. Niezwykle przejmująca jest też w „Domu dusz” oraz „Łowcy jeleni”, który do film przyniósł jej pierwszą Oscarową nominację. Mówi się, że nie ma roli, której Streep nie umiałaby zagrać.

Meryl Streep w literaturze

Na polskim rynku wydawniczym dostępne są książki biograficzne o Streep (można je dostać na przykład na Allegro). Na szczególną uwagę zasługuje pozycja „Meryl Streep. Znowu ona!” Michael Schulmana. To najpełniejsza biografia aktorki, obejmująca jej drogę zawodową i życie prywatne. Książka bogata jest w zdjęcia, także nieznane szerokiej publiczności. Jeśli z kolei szukamy książki na jedno popołudnie, zerknąć można do „Meryl Streep. O sobie” Lawrence’a Grobela. Nie jest to bardzo obszerna biografia aktorki, ale dla osób, które jeszcze nie wiedzą o niej wiele – dobry wstęp. Warto czytanie książek uzupełniać filmami aktorki, dopiero one dają pełny obraz kunsztu Streep.

Meryl Streep to aktorka zjawisko. Nie poddaje się przemijającym hollywoodzkim modom, nie wdaje się w branżowe spory. Robi swoje i wychodzi jej to znakomicie.

Przeczytaj więcej

Queen Meryl

25.57 zł*

*Ostatnia znana cena

Kup teraz

Meryl Streep. Znowu ona!

26.04 zł*

*Ostatnia znana cena

Kup teraz

Meryl Streep o sobie

21.15 zł*

*Ostatnia znana cena

Kup teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.