Literatura pełna tajemnic. Po jakie kryminały warto sięgnąć?

Po czym poznać dobry kryminał? Przede wszystkim książka musi wywołać w czytelniku wiele emocji, a także wzbudzać ciekawość do ostatnich stron, tak żeby od książki trudno było się oderwać. Wśród najpopularniejszych tytułów są książki kryminały oparte na faktach, kryminały psychologiczne czy te o zabarwieniu sensacyjnym. Kobiety często sięgają po kryminały z wątkiem miłosnym, a dzieci po specjalnie dla nich dedykowane kryminały dla najmłodszych czytelników. Coraz większą popularnością cieszą się też obecnie kryminały skandynawskie, jak np. słynne „Millennium” Stiega Larssona. Wybierając kryminał warto zastanowić się, czego szukamy, jakie historie są dla nas najciekawsze, czy wolimy np. thriller psychologiczny czy powieść z wątkami obyczajowymi i miłosnymi. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć książkę najlepszą dla siebie. Z pewnością jest w czym wybierać. Po jakie tytuły warto sięgnąć?

Polskie kryminały

Osobom, które chciałyby spróbować polskiego kryminału warto polecić „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, określanego mistrzem czarnej historii. To książka o mocno rozbudowanym wątku obyczajowym, niezwykle trzymająca w niepewności, budująca napięcie i zaskakująca do ostatnich stron. Na jej podstawie powstał serial o takim samym tytule. Warto jednak najpierw przeczytać książkę. Główni bohaterowie to małżeństwo Kamila i Arek, których wakacje we wsi Żmijowsko kończą się tragicznie, gdyż ginie ich ukochana córka Ada. Arek podejmuje więc próbę odnalezienia córki i rozwikłania zagadki jej zniknięcia. Ciekawą, polską propozycją będzie też „Przystań Eskulapa” Edmunda Niziurskiego. To powieść o profesorze, który w willi w Piasecznie prowadzi badania naukowe, szukając jednocześnie schronienia przed zbrodniarzem, który nie cofnie się przed niczym żeby pozbawić go życia. „Chłopcy, których kochano za mocno” to z kolei najnowszy, mocny kryminał Kazimierza Kyrcza. Autor na podstawie historii seryjnego mordercy próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy tylko z nienawiści rodzą się patologie.

Klasyka gatunku

Fani kryminałów koniecznie powinni sięgnąć po książki autorstwa Jo Nesbo, Camili Lackberg czy Harlana Cobena. „Policja” Jo Nesbo to powieść o nierozwiązanych zbrodniach z przeszłości z zabójstwem funkcjonariuszy policji w tle. Do tego tajemniczy mężczyzna o nieznanej tożsamości oraz brak jakichkolwiek śladów przestępstwa. Wszystko to składa się na historię, od której trudno się oderwać napisaną w charakterystycznym dla Jo Nesbo stylu. Stali czytelnicy Nesbo z pewnością się nie zawiodą, a nowi po lekturze „Policji” sięgną po kolejne powieści autora.

Wybierając kryminał Camilli Lackberg warto z kolei przeczytać książkę „Pogromca lwów”, określaną przez krytyków jako jedna z najlepszych w dorobku autorki. To historia zaginionej Victorii, która padła ofiarą okrutnych zabiegów, a także Eriki Falck, która badając sprawę sprzed lat natrafia na rodzinną tragedię i odkrywa, że nic nie jest takie, jak się wydaje, a tajemnic i nierozwiązanych wątków jest znacznie więcej niż dotychczas sądzono.

„Nieznajomy” Harlana Cobena to książka pełna mrocznych tajemnic, o tym, że spotkanie z nieznajomym może całkowicie zmienić najlepiej nawet poukładane życie.

Czytelnikom, którzy szukają czegoś w bardziej wakacyjnym klimacie polecić można kryminał „Wakacje” autorstwa T.M.Logana. Siedem dni, trzy rodziny, jeden zabójca, a wszystko to pod słońcem malowniczej Prowansji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.