Jak poprawić oceny przed końcem roku szkolnego?

Wprawdzie do końca roku szkolnego pozostało jeszcze trochę czasu, ale warto już teraz przyjrzeć się swoim ocenom i pomyśleć o ocenach na świadectwie. Jeżeli z jakiegoś przedmiotu grożą nam gorsze, niesatysfakcjonujące oceny, jest jeszcze czas, by je poprawić. Nie warto czekać do ostatnich chwil, gdy nauczyciel zaproponuje ocenę na koniec roku.

To będzie dość stresujący, nerwowy okres, może się okazać, że będziemy chcieli poprawić  oceny z kilku przedmiotów. Nauka wszystkiego na raz może nie przynieść efektów.

Poprawa sprawdzianów

Warto poprosić nauczycieli o poprawę gorzej napisanych sprawdzianów oraz o napisanie zaległych testów i sprawdzianów. Trzeba też solidnie przygotować się do klasówek, które są przed nami.

Aktywność na lekcjach

Dobrze jest też zgłaszać się do odpowiedzi. Świetnie opanowany materiał z ostatniej lekcji, przeczytana lektura, odrobiona praca domowa – dzięki temu mamy możliwość zdobycia oceny, która może zaważyć na ocenie na koniec roku. Uczeń samodzielnie zgłaszający się do odpowiedzi zyskuje podwójnie.

Przede wszystkim jest pewien, że jest przygotowany i nie dostanie gorszej oceny. Poza tym uczeń oszczędza nauczycielowi wybierania i przepytywania przypadkowej osoby. Uczeń, który sam zgłasza się do odpowiedzi zyskuje też w oczach nauczyciela. Aktywność na lekcjach z pewnością zostanie doceniona. Warto wykonywać też dodatkowe zadania, rozwiązać dodatkowe zadanie z matematyki, fizyki czy chemii, napisać dodatkową pracę na tak zwany „plus”, przygotować referat.

Systematyczna nauka

Koniecznie należy pamiętać o regularnej, systematycznej nauce. Nie wolno zaniedbywać  żadnych bieżących lekcji i robić zaległości. Zdecydowanie łatwiej jest przyswajać mniejsze partie materiału niż nadrabiać zaległości, co wiąże się z nawałem pracy i stresem. Trzeba także uważnie słuchać nauczyciela na lekcjach, robić notatki, w razie ewentualnych niejasności można poprosić nauczyciela o wytłumaczenie.

Nauka w domu

Ucząc się w domu należy zadbać o porządek w miejscu nauki. Na biurku powinny znaleźć się podręczniki, notatki oraz inne pomoce naukowe do nauki danego przedmiotu. Niepotrzebne w danym momencie książki i inne rzeczy najlepiej schować. Miejsce do nauki powinno być ciche, spokojne, nic nie powinno rozpraszać uwagi ucznia. Trzeba wyłączyć telewizor, radio, komputer, wyciszyć telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.