Fabryka cudów Thomasa Edisona

W 1876 roku w miasteczku Raritan w stanie New Jersey osiedla się Thomas Edison. Buduje tam też swoje laboratorium, które na cześć nieudanej inwestycji mieszkalnej, która miała się tu znajdować, nazywane jest Menlo Park.

Menlo Park stanie się na wiele lat głównym ośrodkiem pracy tego wybitnego wynalazcy/przedsiębiorcy. Do dziś trudno jednoznacznie określić, które określenie bardziej do niego pasuje – wynalazcą był z pewnością, jednak jego zaawansowana i niepohamowana przedsiębiorczość powoduje kontrowersje i oskarżenia o patentowanie cudzej pracy.

Artykuł powstał z okazji 90. rocznicy śmierci Thomasa Edisona.

To w Menlo Park powstaną takie wynalazki jak fonograf czy udoskonalona zostanie żarówka. Laboratorium ma za zadanie „tworzenie jednego przełomowego wynalazku co pół roku i jednego mniej istotnego co 10 dni”.

Interes wypalił, a oprócz tworzenia wynalazków, oferował również „wynalazki na żądanie”, tzn. rozwiązywał konkretne problemy z jakimi zjawili się klienci.

Dziś obszar ten znajduje się na terenie miasta Edison, a niepozorna ulica na zdjęciu to Christie Street – pierwsza na świecie ulica oświetlona światłem elektrycznym, tuż obok miejsca gdzie znajdowała się edisonowska fabryka cudów.

Tymczasem po II wojnie światowej, ponad 4500 km dalej, po drugiej stronie USA, w Kaliforni, powstaje nowa fabryka cudów znana dziś jako Dolina Krzemowa. Zupełnym przypadkiem, jednym z jej ośrodków jest miasto Menlo Park.

Zbieżność nazw jest przypadkowa, ale symboliczna – w kalifornijskim Menlo Park swoją siedzibę znajdzie między innymi Facebook, a wcześniej między innymi niezwykle ważna dla rozwoju technologii firma Sun Microsystems (m.in. twórcy języka Java). W sąsiedztwie swoje siedziby mają lub miały m.in. Google, Apple, Adobe, eBay, EA, Netflix, Intel, HP, PayPal, Twitter czy Tesla.

Przeczytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.