Ebooki biograficzne – po jakie tytuły sięgamy?

Zawsze chcieliśmy podglądać jak przez dziurkę od klucza inne osoby, szczególnie te, które są na tzw. świeczniku, te które wywołują emocje swoim zachowaniem, ekscentrycznością, zadziwiają osiągniętym sukcesem, czy charyzmą. Fascynują nas osoby, których historia motywuje nas do działania, inspiruje do otwierania nowych horyzontów intelektualnych i duchowych.

Sukcesy i przegrane – bohaterzy biografii

Wzrost zainteresowania konkretnymi osobami rośnie wraz z ich aktywnością, okolicznościami, w których osoby znane mają możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami, tudzież umiejętnością wpadania w kłopoty. Dobrym przykładem niewątpliwego talentu pisarskiego, ale także życia przepełnionego skandalami, pijackimi ekscesami, jest życie Marka Hłaski. Warto sięgnąć po ebook „Hłasko”, którego autorem jest Radosław Młynarczyk. Interesują nas często osoby, które wręcz słyną ze skandali, ich burzliwe życie staje się często ekscytujące i niedostępne. Jednocześnie zawsze towarzyszy temu pewnego rodzaju nieprzystępne innym tzw. „zwycięstwo”.

Książka „Niemoralna. Kalina” Uli Ryciak, może wypełnić tę ciekawość, przybliżając nam portret osoby zdecydowanej i bezkompromisowej, przesuwającej granice i możliwości aktorki, jaką była Kalina Jędrusik. Można tu również wymienić biografię o G. Holoubku, której autorką jest Zofia Turowska: „Gustaw. Opowieść o Holoubku”. Życie charyzmatycznego aktora, którego wybitna gra aktorska wpływała na oblicze polskiego kina, przesiąknięte jest również ciekawymi, momentami zabawnymi anegdotami.

Natomiast postać Rasputina wciąż wzbudza wiele emocji i kontrowersji, nowy portret tej postaci przedstawia Douglas Smith, w biografii „Rasputin”, którą nierzadko określa się mianem najlepszej biografii podziwianego, a jednocześnie demonizowanego mistyka i egzorcysty z Rosji. Warto zapoznać się z tymi pozycjami, które poza wydaniem tradycyjnym, znajdziemy również jako ebooki.

Chcieliśmy zawsze wiedzieć więcej

W starożytności był podobny model myślenia a propos takich właśnie osób. Chcieliśmy poznać tajemnice ich wyjątkowości, tworząc ich biografie, które są gatunkiem cieszącym się niesłabnącą popularnością wśród ówczesnych czytelników.

Specyficzną formą gatunku jakim są biografie, jest autobiografia. Można tu wymienić autobiografię ujętą w dziennik, niedawno zmarłego Jerzego Pilcha „Autobiografia w sensie ścisłym. A nawet umownym”.

Oczywiście wybór odpowiedniej lektury jest kwestią bardzo indywidualną. Wybieramy osoby, które nierzadko są dla nas w pewien sposób bliskie, z którymi utożsamiamy się. Wspólny mianownik jednak zawsze jest ten sam, czyli ciekawość innego, niedostępnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.