„Cudowne lata” – czy pamiętacie ten cudowny serial?

Śledzenie losów Kevina próbującego poradzić sobie z trudnym okresem dojrzewania, a przede wszystkim – próbującego pojąć co dzieje się w głowie dorastających dziewcząt było kiedyś jednym z moich ulubionych zajęć w leniwe niedzielne popołudnia.  A ponieważ sam borykałem się z podobnymi problemami – historia Kevina była mi i tysiącom nastolatków mojego pokolenia szczególnie bliska.

Serial „Cudowne lata” przez lata gromadził tłumy przed telewizorami, a i obecnie powtórki cieszą się sporą popularnością. Czołówka skomponowana przez Beatlesów, a odśpiewana ustami Joe Cockera jeszcze dziś potrafi wywołać uśmiech na mojej twarzy i dziwne uczucie rozrzewnienia.

Oto 7 ciekawostek i mitów wokół tego wspaniałego serialu:

Mit: Paula, przyjaciela Kevina, zagrał Marilyn Manson

Ta bzdurna plotka (a raczej miejska legenda) pojawiała się w latach 90-tych niczym bumerang. Pamiętajmy, że mówimy o czasach bez internetu, gdy weryfikacja takich danych to nie była bułka z masłem.

Dziś na szczęście możemy to udowodnić dość szybko.

Najpierw Paul, czyli Josh Saviano:

fot. sitcomsonline.com

Josh Saviano jakieś 20 lat później:

fot. http://frostsnow.com

… i Marilyn Manson dla porównania:

fot. Andreas Lawen, Fotandi via Wikimedia Commons

Panowie nieco się od siebie różnią, nieprawdaż?

Josh Saviano jest obecnie uznanym prawnikiem, który po pełnej sukcesów karierze korporacyjnej założył m. in. kancelarię udzielającą porad prawnych gwiazdom. Co nie przeszkadza mu, od czasu do czasu, wyskoczyć na mecz z dawnym kolegą z planu serialu:

Fred Savage i Josh Saviano

Mit: serial nie jest tak stary, jak mogłoby się wydawać

I tak i nie. Choć zdaje się to oczywiste, niektórzy nie dostrzegają faktu, że serial tylko stylizowany jest na bardzo stary. Tymczasem, choć akcja toczy się w latach 60-tych, „Cudowne lata” powstawały w latach 1988 – 1993. Użycie stylizowanych filtrów kamer, efektów postprodukcyjnych, świetne rekwizyty, scenografia i klimat sprawiają, że chwilami zapominamy, iż jest to produkcja „w miarę” współczesna.

Sąsiedztwo, samochody, stroje – idealna stylizacja późnych lat 60-tych. fot. wonderyearsdvds.com

Fakt: dwie główne miłości Kevina – Winnie i Becky – to w rzeczywistości siostry

Do ostatniej chwili (dosłownie) producenci nie mogli się zdecydować, którą z sióstr obsadzić w jednej z głównych ról – Winnie Cooper. Ostatecznie zdecydowano się na Danicę McKellar. Jednak jej siostra, Crystal, wypadła na castingach tak dobrze, że specjalnie dla niej stworzono postać Becky Slater, dziewczyny Kevina w czasie, gdy jego drogi z Winnie się rozeszły.

Siostry: Danica i Crystal McKellar kiedyś i dziś

Crystal, czyli filmowa Becky jest dziś uznanym adwokatem, a Danica to matematyk i popularyzatorka nauki.

Mit: serial został zakończony bo Kevin dorósł

Owszem, była to jedna z przyczyn. Kevin dorastał, jego problemy powinny stać się bardziej dorosłe wraz z nim. Producenci nie chcieli się jednak na to zgodzić – nie dopuszczali więc do wplatania w fabułę wątków związanych z seksem, alkoholem, używkami itd. Chodziło im o „delikatny” klimat serialu, ale przede wszystkim o porę o jakiej był puszczany – godz. 20 to w USA nie pora na seriale dla dorosłych.

Znacznie ważniejsze były jednak prozaiczne powody – gaże obsady rosły z każdym sezonem, oglądalność nie rosła wraz z nimi. Konflikty z władzami stacji i niepewność czy powstanie kolejna seria sprawiły, że zakończenie nie jest takie, jak wymarzyliby sobie scenarzyści.

Fakt: narratorem w serialu jest… złodziejaszek z „Kevin sam w domu”

To prawda, choć nazwanie Daniela Sterna „złodziejaszkiem z Kevina” może dla fanów kina zabrzmieć nieco bluźnierczo. Prawda jest taka,  że w momencie rozpoczęcia prac nad serialem to właśnie on był największą i najbardziej uznaną gwiazdą z całej obsady.

fot.: movie.info

Fakt: zakończenie serialu złamało serca fanów

Choć pisane w pośpiechu i atmosferze niepewności, zakończenie serialu znalazło się na 11. miejscu listy najbardziej niezapomnianych finałów w historii telewizji magazynu TV Guide Network.

*** uwaga spoiler ***

Producenci nie wiedzieli, czy powstanie kolejny sezon. Ostatni odcinek niewiele więc wyjaśnia – kończąca scena nic nam nie mówi o dalszych losach Keva. Dopiero gdy okazało się, że to już koniec, postanowiono dograć głos narratora wyjaśniający nam dalsze losy bohaterów.

Zakończenie to nie jest w słodkim, hollywoodzkim stylu. Kevin zostaje pisarzem, Paul – prawnikiem. Matka Keva zostaje businesswoman, ojciec wkrótce umiera, zostawiając biznesu bratu Wayne’owi. Winnie studiuje historię sztuki w Paryżu. Piszą do siebie z Kevinem co tydzień przez następnych osiem lat. Gdy w 1982 roku Winnie wraca do USA, Kevin wita ją na lotnisku ze swoją żoną i ośmiomiesięcznym synkiem…

Ostatnie słowa narratora brzmią:

Growing up happens in a heartbeat. One day you’re in diapers, the next day you’re gone. But the memories of childhood stay with you for the long haul. I remember a place, a town, a house, like a lot of houses. A yard like a lot of other yards. On a street like a lot of other streets. And the thing is, after all these years, I still look back… with wonder.

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:

Dorastanie trwa mgnienie oka. Jednego dnia jesteś w pieluchach, drugiego już cię nie ma. Ale wspomnienie dzieciństwa zostają z tobą na długo. Pamiętam miejsce, miasto, dom jakich wiele. Podwórko jak wiele innych. Na ulicy jakich wiele. I chodzi o to, że wciąż patrzę na te lata jak na… cudowne lata.

*** koniec spoilera ***

Fakt: W „Cudownych latach” jedną ze swoich pierwszych ról zagrał David Schwimmer

Może nie pierwszą, ale z pewnością pojawił się w serialu będąc zupełnie nieznany. Kto wie, może gdyby nie „Cudowne lata”, być może świat byłby uboższy o Rossa Gellera?

fot: zimbio.com

 

Jeśli serial jest bliski również Twojemu sercu, podziel się tym artykułem ze znajomymi:

Może jest wśród nich jakiś fan Kevina?

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Używamy cookies.

Polityka Prywatności