Kim był ...

Muhammad Ali

Amerykański bokser, jeden z najsłynniejszych pięściarzy w historii. ✝ 74.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Muhammada Ali

Muhammad Ali to bokser, który swoimi dokonaniami zapisał się trwale na kartach historii. Urodził się jako Cassius Marcellus Clay Jr 17 stycznia 1942 roku w Louisville, a zmarł 3 czerwca 2016 roku w Phoenix. Amatorsko związany był z boksem już od 12 roku życia.

Jako 18 latek w 1960 roku zdobył złoty medal w kategorii półciężkiej podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Pokonał wtedy Polaka, Zbigniewa Pietrzykowskiego. Na sto amatorskich walk poległ zaledwie podczas pięciu z nich.

29 października 1960 roku stoczył pierwszą i do tego zwycięską walkę zawodową. Jego przeciwnikiem był Tunney Hunsaker. Do 1963 roku stoczył 19 walk, wszystkie zakończyły się jego wygraną, z czego aż 15 przed czasem. To w tym okresie na jego drodze stanął Angelo Dundee, jego późniejszy trener. W 1964 roku po raz pierwszy został mistrzem świata wygrywając z Sonnym Listonem. Po tej walce przeszedł na islam i przyjął nazwisko Muhammad Ali. W 1965 roku w czasie walki rewanżowej pokonał Listona już w pierwszej rundzie.

W 1967 roku sportowiec został skazany na karę więzienia w zawieszeniu. Powód? Odmówił odbycia służby wojskowej i wyjazdu do Wietnamu objętego wojną. Aż na trzy lata odebrano mu paszport, licencję bokserską oraz tytuł mistrzowski. Na ring powrócił w 1970 roku i od razu pokonał Jerrego Quarry’ego. Również w tym roku pokonał Oscara Bonavenę.

8 marca 1971 roku miała miejsce pierwsza przegrana walka na szczeblu profesjonalnym. Pojedynek z Joe Frazierem zakończył się w piętnastej rundzie poprzez przewagę punktową. Druga porażka Alego miała miejsce 31 marca 1973 roku. Wtedy musiał uznać wyższość Kena Nortona.

Tytuł mistrza świata odzyskał w 1974 roku pokonując Georga Foremana. Ostatnia walka, którą stoczył z Trevorem Berbickiem z 11 grudnia 1981 roku była walką przegraną. Trzy lata później u sportowca zdiagnozowaną chorobę Parkinsona. Zmarł 3 czerwca 2016 w Arizonie. Przebywał wówczas w szpitalu, bo walczył z sepsą wywołaną infekcją układu oddechowego.

Muhammad Ali to pierwszy bokser w historii, który zdobył trzykrotnie tytuł mistrza świata wszechwag i obronił go aż dziewiętnaście razy.

Książki o Muhammadzie Alim

Co wiemy o Muhammadzie Alim:

Biografia 1 książka 6 cytatów wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Cassius Marcellus Clay Jr

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

80. rocznica urodzin Muhammada Ali

6. rocznica śmierci Muhammada Ali

Obywatelstwo

USA

Cytaty
Muhammada Ali

#1

Bóg dał mi chorobę, by przypomnieć mi, że nie jestem numerem 1. On jest.

Muhammad Ali, nadesłane przez gość

#2

Czy poczułem jego lewy hak? Poczuli go nawet moi przodkowie w Afryce.

Muhammad Ali, nadesłane przez gość

#3

Człowiek, który widzi świat w wieku 50 lat tak samo, jak widział go, mając 20 lat, stracił 30 lat swego życia.

Muhammad Ali, nadesłane przez gość

#4

Jestem tak szybki, że zeszłej nocy, gdy zgasiłem światło w moim pokoju hotelowym, byłem w łóżku zanim w pokoju zrobiło się ciemno.

Muhammad Ali, nadesłane przez gość

#5

Rzeki, stawy, jeziora i potoki – wszystkie z nich mają różne nazwy, ale wszystkie tak samo zawierają wodę. Tak jak religie – każda z nich zawiera prawdę.

Muhammad Ali, nadesłane przez gość

#6

Trudno być skromnym, gdy jest się kimś tak wielkim jak ja.

Muhammad Ali, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Muhammada Ali

Louisville, Kentucky, Stany Zjednoczone

Louisville, Kentucky, Stany Zjednoczone

Data śmierci
Muhammada Ali

03/06/2016

w wieku 74 lat

Miejsce śmierci
Muhammada Ali

Phoenix, Arizona, Stany Zjednoczone

Phoenix, Arizona, Stany Zjednoczone

Wykształcenie
Muhammada Ali

Santa Monica College

Znak Zodiaku
Muhammada Ali

♑ Koziorożec

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.