Kim jest ...

Michał Dworczyk

Polski polityk. 46 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Michała Dworczyka

Michał Paweł Dworczyk urodzony 22 lipca 1975 roku w Warszawie z wykształcenia jest historykiem, instruktorem harcerskim oraz samorządowcem. Polski polityk. Od roku 2019 pełni funkcję ministra – członka Rady Ministrów.

W 1985 roku wstąpił do harcerstwa gdzie należał do szczepu Hawrań Wielkich. Początkowo pełnił rolę zastępowego, potem drużynowego, a skończył, jako komendant szczepu i hufców. Pełnił on funkcję w latach 2001-2006 roku szefa Głównej Kwatery Organizacji Harcerzy oraz szefa Referatu Wschód oraz członka Naczelnictwa ZHR. W latach 2003-2005 był odpowiedzialny za pomoc i współpracę ZHR z polskimi środowiskami i organizacjami harcerskimi poza granicami kraju.

Dworczyk ukończył LO Społeczne nr 17 w Warszawie, dalszą edukację kontynuował w latach 1994-2001 na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historycznym. Po zakończonych studiach odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych w Zegrzu, gdzie odbył trzymiesięczne szkoleni wskutek, czego został starszym kapralem podchorążym rezerwy.

Jego działalność zawodowa oraz polityczna jest rozbudowana i zróżnicowana. W roku 2001-2005 prowadził on własną działalność gospodarczą. Pełnił funkcję współwłaściciela biura podróży, które nazywało się „Pogranicze”. Jego kariera polityczna zaczęła się w roku 2001 gdzie wstąpił do Przymierza Prawicy, a rok później został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Pięć lat później został on radnym dzielnicy Warszawy – Śródmieście. Starał się również dołączyć do Sejmu w okręgu warszawskim w roku 2007 i 2011 lecz nie uzyskał on wystarczającej liczby głosów, przez co nie uzyskał on mandatu. W 2010 roku udało mu się został wybranym do Rady miasta stołecznego Warszawy.

Miał on również epizod z PKO BP gdzie pracował w latach 2012-2015. Od 2015 roku jest on posłem na Sejm RP. W między czasie, bo w roku 2005-2007 pełnił funkcję głównego doradcy Prezesa Rady Ministrów Kazimierza Marcinkiewicza. Koordynował on pracę nad tak zwanym pakietem ustaw polonijnym, jako sekretarz Międzyresortowego Zespołu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Wśród pakietów ustaw unijnych były nowe ustawy o repatriacji, ustawa o obywatelstwie czy ustawa o ordynacji wyborczej. Był on również współautorem ustawy „o Karcie Polaka”, która została uchwalona jesienią roku 2007.

Był współautorem jak i również inicjatorem „Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą”, który został przyjęty przez Radę Ministrów w roku 2007. Nieco później pełnił on funkcję doradcy byłego, śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw Polonii i Polaków za Granicą (lata 2008-2010). Jako doradca zajmował się między innymi polityką odznaczeniową Polaków na byłych Kresach oraz wspieraniem środowisk polskich na Wschodzie.

Po roku 2010 do roku 2015 współpracował on z Jarosławem Kaczyńskim, gdzie jego działania skupiały się na wspieraniu oraz współpracy Prawa i Sprawiedliwości ze środowiskami Polaków na Kresach. W roku 2015, w sierpniu, na chwilę przed zakończeniem swojej VII kadencji Sejmu, zastąpił on posła Adama Kwiatkowskiego, który został powołany na stanowisko doradcy Prezydenta RP. Michał Dworczyk jest również autorem kilku ustaw, między innymi ustawy o Ustanowieniu Krzyża Wschodniego jak i również ustawy o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPa na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polski.

Jego dalsza kariera polityczna nadal się rozwija. W roku 2017, pierwszego marca, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie do jego obowiązków należało kształtowanie procesu wychowawczego w Siłach Zbrojnych RP, współpraca z organizacjami pro obronnymi oraz porządkowymi dla wspierania procesu budowy Wojsk Obrony Terytorialnej. Premier Mateusz Morawiecki również docenił Dworczyka. 19 Grudnia 20017 roku powołał go na Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W kolejnych wyborach, w roku 2019 ubiegał się o poselską reelekcję. Z powodzeniem. Otrzymał on 58 426 głosów. Nieco później, bo w listopadzie 2019 roku został ministrem bez teki, dołączając do drugiego gabinetu Matusza Morawieckiego.

8 grudnia 2020 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów został mianowany na stanowisku Pełnomocnika Rządu do sprawy Narodowego Programu Szczepień Ochronnych Przeciwko Wirusowi SARS-CoV-2.

Po zakończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim w roku 2002 poślubił Agnieszkę poznaną w harcerstwie. Małżeństwo z Agnieszką zaowocowało urodzeniem dzieci. Wspólnie wychowują ich czwórkę; dwie dziewczynki – Marysię oraz Zosię, oraz dwóch chłopaków; Antka i Janka.

Ciekawostką jest, że w latach 90 został on skazany za nielegalne posiadanie amunicji z okresu II wojny światowej na karę półtora roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na 3 lata. W maju 2021 Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień w związku z przygotowaniami do przeprowadzania wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Członkowie Prawa i Sprawiedliwości

Co wiemy o Michale Dworczyku:

Biografia 1 cytat wiek znak zodiaku

Michał Dworczyk

Pełne nazwisko

Michał Paweł Dworczyk

Wiek

46

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Michała Dworczyka

#1

Ten, kto nie przeklina, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Michał Dworczyk, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Michała Dworczyka

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Wykształcenie
Michała Dworczyka

Uniwersytet Warszawski

Znak Zodiaku
Michała Dworczyka

♋ Rak

Wydarzenia z życia Michała Dworczyka

Michał Dworczyk przychodzi na świat w miejscowości Warszawa, Polska.

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru

Bestseller 35.94 zł

Kotan Superstar. Poruszający, mocny i pierwszy tak wielowymiarowy portret Marka Kotańskiego – człowieka, który po [...]

Zobacz
Wspomnienia. Sinead O’Connor

Bestseller 26.39 zł

„Nie urodziłam się, by być gwiazdą pop. Do tego trzeba być dobrą dziewczynką. Nie sprawiać zbyt wielu kłopot [...]

Zobacz
Diego Maradona. Chłopiec, buntownik, bóg

Bestseller 33.48 zł

To jedna z najlepszych piłkarskich biografii, które pojawiły się na rynku. Napisał ją ceniony dziennikarz Guillem [...]

Zobacz
Słowacki. Wychodzenie z szafy

Bestseller 33.77 zł

Juliusz Słowacki nigdy się nie ożenił, nic nie wiadomo o jego dzieciach. Kobiety w jego życiu to raczej siostry ni [...]

Zobacz
My Love Story. Autobiografia

Bestseller 33.14 zł

Dwieście milionów sprzedanych płyt. Dwanaście nagród Grammy. Tylko jedna Tina Turner! Bez dwóch zdań. Tina Turner [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Adrian Grycuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.