Kim był ...

Mark Twain

Amerykański pisarz, znany m. in. z "Przygód Tomka Sawyera". ✝ 74.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Marka Twaina

Mark Twain – a raczej Samuel Langhorne Clemens – amerykański pisarz urodzony 30 listopada 1835 r. w miejscowości Florida w stanie Missouri jako szóste dziecko Jane Lampton i Johna Marschalla Clemensa.

Samuel musiał rozpocząć pracę zarobkową już w wieku 12 lat, po śmierci swojego ojca. Pracował w drukarni, następnie został pilotem parostatków na Missisipi.

Twain wyjechał na Zachód, gdzie zarabiał na życie jako górnik w kopalni srebra w Nevadzie, a potem jako poszukiwacz złota w Kalifornii. W tym czasie próbował też swoich sił w dziennikarstwie.

W 1865 r. wydał pochlebnie ocenione opowiadanie „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”, dwa lata później został wysłany z grupą turystów płynących do Europy jako reporter.

Mark Twain poślubił w 1870 r. Olivię Langdon, która wkrótce urodziła mu czwórkę dzieci. Trójka z nich nie dożyła niestety dwudziestego roku życia, natomiast córka Jane zmarła w 1909 r.

Twain wraz z rodziną osiadł w Hartford w stanie Connecticut, gdzie oddał się pracy pisarskiej. Tam powstały m.in. „Przygody Tomka Sawyera”, słynna powieść dla młodzieży. W 1880 r. pisarz wydał „Włóczęgę za granicą”, dwa lata później światło dzienne ujrzała jego powieść „Książę i żebrak”.

Mark Twain zaczął wkrótce także wykładać na wielu amerykańskich uniwersytetach.

Zmarł na serce kilka miesięcy po śmierci swojej córki Jane, 21 kwietnia 1910 r. w Reading w stanie Connecticut.

Ciekawostki o Marku Twainie

 • Nigdy nie ukończył nawet szkoły podstawowej. ~gość
 • Kometa Halley’a pojawiła się w dniu jego narodzin i śmierci. Przewidział to rok wcześniej, mówiąc: „Przyszedłem na ten świat z kometą Halleya i w następnym roku opuszczę go wraz z nią”. ~gość
 • W młodości był pilotem parostatków; jego przydomek pochodzi z tego okresu (mark twain to okrzyk: "zaznacz dwa" - chodziło o dwa sążnie głębokości). ~gość
 • Postacie z jego książek są inspirowane prawdziwymi ludźmi z jego życia. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Marku Twainie znaleźć można w książce "Mark Twain" (wyd. Pellegrina), a także w anglojęzycznej książce "Who Was Mark Twain?".

Książki o Marku Twainie

Who Was Mark Twain? ENG

April Jones Prince

0
(0)

25 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o Marku Twainie:

Biografia 2 książki 4 ciekawostki wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Samuel Langhorne Clemens

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

187. rocznica urodzin Marka Twaina

112. rocznica śmierci Marka Twaina

Obywatelstwo

USA

Miejsce urodzenia
Marka Twaina

Florida, Missouri, Stany Zjednoczone

Florida, Missouri, Stany Zjednoczone

Data śmierci
Marka Twaina

21/04/1910

w wieku 74 lat

Miejsce śmierci
Marka Twaina

Redding, Connecticut, Stany Zjednoczone

Redding, Connecticut, Stany Zjednoczone

Przyczyna śmierci
Marka Twaina

zawał serca

Znak Zodiaku
Marka Twaina

♐ Strzelec

Wzrost
Marka Twaina

174 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Anonim 7 maja 2013, 22:53

  Mark Twain to pseudonim artystyczny, którego używał Samuel Langhorne Clemens od 1863 r. Prawdopodobnie pochodzi on z czasów, kiedy przyszły pisarz pracował jako pilot parostatków – „mark twain” oznacza „zaznacz dwa (sążnie głębokości)”. Według innego źródła Clemens użył przydomka swojego starego kapitana Izajasza Sellersa, który często podpisywał się jako „Mark Twain”.

 • Anonim 7 maja 2013, 22:53

  Mark Twain nigdy nie ukończył nawet szkoły podstawowej.

 • Anonim 7 maja 2013, 22:54

  Pierwszą powieścią, jaką Mark Twain napisał na maszynie, była „Huckleberry Finn”.

 • Anonim 7 maja 2013, 22:56

  Kometa Halley’a pojawiła się w dniu jego narodzin i śmierci. Mark Twain przewidział to rok wcześniej, mówiąc: „Przyszedłem na ten świat z kometą Halleya i w następnym roku opuszczę go wraz z nią”.

 • Anonim 6 maja 2019, 20:12

  mark twain ma tera z 184 lata więc no

 • Izabela 22 kwietnia 2020, 09:32

  Mark Twain miał czwórkę dzieci, to fakt. Nieprawdą jest natomiast, że trójka z nich nie dożyła 20 lat. Susy Clemens zmarła w wieku lat 24, Clara Clemens jako 88-latka a Jane Clemens w wieku lat 29. Tylko mały Langdon nie dożył 2 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.