Kim był ...

Marek Edelman

Jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarz.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Marka Edelmana

Marek Edelman – choć data jego narodzin nie jest dokładnie znana przyjmuje się, iż na świat przyszedł prawdopodobnie w 1921 roku w Homlu na Białorusi. Edelman był jednym z przywódców podczas powstania w getcie warszawskim, pracował jako lekarz, działacz polityczny. Jego rodzice nie byli osobami apolitycznymi, matka Cecylia z domu Percowska była członkinią kobiecego odłamu Bundu (Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji), ojciec zaś był związany z socjalistycznymi rewolucjonistami rosyjskimi. Marek Edelman podczas drugiej wojny światowej należał do Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego, a także był współtwórcą organizacji ŻOB, czyli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Był ostatnim ich przywódcą podczas walk w getcie. Po wojnie ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Od lat 80. związany z „Solidarnością”. Po zmianie ustroju w Polsce związany był z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Zmarł w październiku 2009 roku.

Ciekawostki o Marku Edelmanie

  • Przez wiele lat pracował na oddziale intensywnej terapii Szpitala im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Marku Edelmanie znaleźć można w książce "Nieznane zapiski o getcie warszawskim" (wyd. Fundacja Zeszytów Literackich).

Uczestnicy Powstania Warszawskiego

Książki o Marku Edelmanie

I była miłość w getcie

Marek Edelman / Paula Sawicka

0
(0)

20.40


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Ciągle po kole

Anna Grupińska

0
(0)

11.64


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Marek Edelman. Życie. Do końca

Krzysztof Burnetko / Witold Bereś

0
(0)

36.60


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Zdążyć przed Panem Bogiem

Hanna Krall

0
(0)

17.14


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.

Co wiemy o Marku Edelmanie:

Biografia 5 książek 1 ciekawostka 4 cytaty

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Marka Edelmana

#1

Dziesięć przykazań to jest teoria. Postępuje się w zależności od sytuacji. Robi się dobrze albo źle w najlepszej wierze.

Marek Edelman, nadesłane przez gość

#2

Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła. A takich wypadków było dziesiątki. O wiele wygodniej i przyjemniej jest pójść do kawiarni i delektować się ciastkiem, niż patrzeć, jak się ludzi rozstrzeliwuje.

Marek Edelman, nadesłane przez gość

#3

Trzeba czasem kłamać, jak się chce ratować człowieka. Gdy wiesz, że ktoś jest niesłusznie oskarżony, ale nie masz silnych dowodów mogących wykazać jego niewinność, to kłam i ratuj go.

Marek Edelman, nadesłane przez gość

#4

Wartość jest wartością sama przez się, nie przez to że za taką uznają ją ta czy inna religia. Wszystkie wartości są świeckie, a religie – katolickie, inne – sobie je zapożyczyły.

Marek Edelman, nadesłane przez gość

Data śmierci
Marka Edelmana

02/10/2009

Miejsce śmierci
Marka Edelmana

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Przyczyna śmierci
Marka Edelmana

na skutek choroby

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, via Wikimedia Commons

Komentarze

  • Anonim 15 lutego 2014, 20:00

    dr MAREK EDELMAN PRACOWAL WIELE LAT NA ODDZIALE INTENSYWNEJ TERAPII SZPITALA PIROGOWA W LODZI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.