Marek Edelman

Kim był Marek Edelman?

Jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarz.
Data śmierci:
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Znasz więcej faktów z życia Marka Edelmana? Dodaj komentarz.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Przez wiele lat pracował na oddziale intensywnej terapii Szpitala im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Marku Edelmanie znaleźć można w książce "Marek Edelman. Życie. Do końca" (wyd. Agora).


Życiorys Marka Edelmana

Marek Edelman – choć data jego narodzin nie jest dokładnie znana przyjmuje się, iż na świat przyszedł prawdopodobnie w 1921 roku w Homlu na Białorusi. Edelman był jednym z przywódców podczas powstania w getcie warszawskim, pracował jako lekarz, działacz polityczny. Jego rodzice nie byli osobami apolitycznymi, matka Cecylia z domu Percowska była członkinią kobiecego odłamu Bundu (Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji), ojciec zaś był związany z socjalistycznymi rewolucjonistami rosyjskimi. Marek Edelman podczas drugiej wojny światowej należał do Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego, a także był współtwórcą organizacji ŻOB, czyli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Był ostatnim ich przywódcą podczas walk w getcie. Po wojnie ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Od lat 80. związany z „Solidarnością”. Po zmianie ustroju w Polsce związany był z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Zmarł w październiku 2009 roku.


Książki o Marku Edelmanie

0
(0)

Autor:
Hanna Krall
Wydawnictwo:
Wydawnictwo a5
Zdążyć przed Panem Bogiem
Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall, którego życiorys stał się literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą kom (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Krzysztof Burnetko / Witold Bereś
Wydawnictwo:
Agora
Marek Edelman. Życie. Do końca
Jedyna biografia przywódcy powstania w getcie warszawskim. Nowe, poszerzone wydanie książki Marek Edelman. Życie. Po prostu a w nim: - sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta - r (...)

Zamawiając w księgarni Woblink.com za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł. Przy zamówieniu kurierem możliwa jest również dostawa w soboty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Anna Grupińska
Wydawnictwo:
Czarne
Ciągle po kole
Ciągle po kole to zapis rozmów, które Anka Grupińska w latach 1985–2000 przeprowadziła z żołnierzami żydowskimi, uczestnikami powstania w getcie warszawskim: Markiem Edelmanem, Szmuelem Ronem, M (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Marek Edelman / Paula Sawicka
Wydawnictwo:
Czarne
I była miłość w getcie
Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego czło (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Marek Edelman
Wydawnictwo:
Fundacja Zeszytów Literackich
Nieznane zapiski o getcie warszawskim
Po raz pierwszy opublikowane wstrząsające zapiski Marka Edelmana o życiu w getcie warszawskim. Wspomnienia spisane dla żony Aliny Margolis-Edelman są niezwykłym świadectwem okrucieństwa i człowieczeństwa zarazem. Znajdują się tu opisy Wielkiej Akcji, działalności Bundu, stosunków panujących w getcie, bezwzględności niemieckiego okupanta, samotności Żydów zamkniętych w getcie. Książka opracowana przez Martynę Rusiniak-Karwat została opatrzona wnikliwymi komentarzami…


Śmierć Marka Edelmana

Marek Edelman umiera 02/10/2009 w miejscowości Warszawa, Polska (na skutek choroby).

Cytaty Marka Edelmana

Dziesięć przykazań to jest teoria. Postępuje się w zależności od sytuacji. Robi się dobrze albo źle w najlepszej wierze.

Nadesłane przez: gość

Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła. A takich wypadków było dziesiątki. O wiele wygodniej i przyjemniej jest pójść do kawiarni i delektować się ciastkiem, niż patrzeć, jak się ludzi rozstrzeliwuje.

Nadesłane przez: gość

Trzeba czasem kłamać, jak się chce ratować człowieka. Gdy wiesz, że ktoś jest niesłusznie oskarżony, ale nie masz silnych dowodów mogących wykazać jego niewinność, to kłam i ratuj go.

Nadesłane przez: gość

Wartość jest wartością sama przez się, nie przez to że za taką uznają ją ta czy inna religia. Wszystkie wartości są świeckie, a religie – katolickie, inne – sobie je zapożyczyły.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Marka Edelmana

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Marku Edelmanie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Marka Edelmana

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Marek Edelman umiera w miejscowości Warszawa, Polska (na skutek choroby).

Przydatne linki
Zobacz komentarze

  • dr MAREK EDELMAN PRACOWAL WIELE LAT NA ODDZIALE INTENSYWNEJ TERAPII SZPITALA PIROGOWA W LODZI

    Anuluj odpowiedź

    Skomentuj

    Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:

FAQ


Kim był Marek Edelman?

Jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarz.

Kiedy zmarł Marek Edelman?

Marek Edelman zmarł 02/10/2009.

Gdzie zmarł Marek Edelman?

Marek Edelman zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności