Kim jest ...

Magda Umer

Polska piosenkarka specjalizująca się w poezji śpiewanej. 72 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Magdy Umer

Fot. Maciej Klos, CC SA 3.0, via Wikimedia Commons
Fot. Maciej Klos, CC SA 3.0, via Wikimedia Commons

Magda Umer to polska wokalistka i ceniona interpretatorka poezji śpiewanej.

Początki kariery

Urodziła się w 9 października 1949 w Warszawie, gdzie ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze jako studentka debiutowała w kabaretach, a w 1969 roku zadebiutowała w niewielkiej roli w filmie „Piąta rano” w reżyserii Haliny Bielińskiej. Jej romans z filmem ograniczył się jednak jedynie do trzech tytułów – dwa pozostałe to: „Pałac” w reżyserii Tadeusza Junaka (1980) i „Weryfikacja” w reżyserii Mirosława Gronowskiego (1987).

Kariera piosenkarki

W 1972 roku ukazała się debiutancka płyta, zatytułowana po prostu 'Magda Umer”, znalazły się na niej kompozycje napisane do tekstów współczesnych autorów, oraz wiersz Bolesława Leśmiana „Strój”. Zamieszanie w dyskografii piosenkarki wprowadza fakt, ze jej druga płyta, wydana w 1986 roku, zatytułowana jest tak samo jak pierwsza. Znalazło się na niej sporo tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Seweryna Krajewskiego. Nie zabrakło też wierszy, obok Leśmiana pojawili się tacy poeci jak Edward Stachura, Tadeusz Kubiak czy Julian Tuwim.

Kolejne albumy artystki, to: „Gdzie ty jesteś” (1995), „Kołysanki utulanki” (2003, z Grzegorzem Turnauem), „Noce i sny” (2010), „Wciąż się na coś czeka” (2012), „Duety” (2015, m.in. z Januszem Gajosem, Anną Marią Jopek i Stanisławem Sojką).

Ciekawostki o Magdzie Umer

  • W 2000 roku odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. ~gość
  • Wychowywała się jako ateistka. Chrzest przyjęła już jako dorosła osoba, a jej matką chrzestną została Kalina Jędrusik. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Magdzie Umer znaleźć można w książce "Jak trwoga to do bloga" (wyd. MTJ Agencja Artystyczna).

Książki o Magdzie Umer

Co wiemy o Magdzie Umer:

Biografia 1 książka 2 ciekawostki wiek znak zodiaku

Pełne nazwisko

Małgorzata Umer-Przeradzka

Wiek

73

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Magdy Umer

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Znak Zodiaku
Magdy Umer

♎ Waga

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Fot. Maciej Klos, CC SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.