
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/historia/rzeszowskie-tradycje-wojskowe)
Łukasz Ciepliński urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. Zmarł w wieku 38 lat, 1 marca 1951 r. w Warszawie. W okresie wojny działał m.in. pod pseudonimem: „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Bogdan”, „Grzmot”. Dzięki swoim licznym dokonaniom szybko awansował na podpułkownika piechoty Wojska Polskiego. Był żołnierzem Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK, NIE, DSZ oraz kawalerem Orderu Orła Białego. W 2013r. został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.
Działalność w czasie II wojny światowej
Bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej dowodził kampanią przeciwpancerną w wojnie obronnej swojej Ojczyzny. Za zasługi w walce pod Witkowicami został odznaczony Orderem Virtuti Militari i awansowany do stopnia porucznika. Po kapitulacji Polski trafił do polskiej placówki wojskowej w Budapeszcie, gdzie w drodze powrotnej został aresztowany. W maju 1940 r. zbiegł i rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Przyczynił się do stworzenia struktur wywiadu i kontrwywiadu. W 1944 roku, u schyłku wojny, jego oddziały brały udział w wyzwoleniu Rzeszowa. Wydał rozkaz o bojkocie mobilizacji żołnierzy AK, którzy według rozkazu radzieckiego komendanta mieli się ujawnić i wstąpić do LWP. Brał udział w próbie odbicia żołnierzy AK więzionych przez NKWD w Rzeszowie. Następnie związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. W 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, ze względu na obiecaną tzw. „cichą amnestię” dla jego podkomendnych, zgodził się współdziałać. Niedługo potem wycofał się z tej umowy, co stało się przyczyną śledztwa a następnie kary śmierci.
Patriotyzm Łukasza Cieplińskiego
Znany był z wyjątkowej pobożności i miłości do swojej Ojczyzny. Dzięki swojej pomysłowości przemycił z więzienia do swojej żony krótkie listy. Był dumny z tego, że może umrzeć za wiarę i Ojczyznę. Przed sądem mawiał, iż Ojczyzna była jego największą świetnością. Po ogłoszeniu wyroku powiedział współwięźniowi, że w ustach będzie miał medalik, co miało pomóc w odnalezieniu jego zwłok. Niestety, miejsce jego pochówku nie jest znane.
Od 2011 roku dzień 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa, 1 marca wykonano wyrok śmierci na Łukaszu Cieplińskim oraz jego współtowarzyszach.
Dodaj komentarz