Łukasz Ciepliński

Kim był Łukasz Ciepliński?

"Żołnierz wyklęty", pułkownik Wojska Polskiego. ✝ 37.

Pełne nazwisko: Łukasz Konrad Ciepliński
Pseudonimy: Pług, Ostrowski, Ludwik, Apk, Grzmot, Bogdan
Data urodzenia: (środa)
Data śmierci: w wieku 37 lat
Przyczyna śmierci: w wyniku wykonania kary śmierci, morderstwo
Znak Zodiaku: ♐ Strzelec
Miejsce urodzenia: Kwilcz, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
W roku 2021 przypada: 108. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Łukasza Cieplińskiego? Dodaj komentarz.

Książki o Łukaszu Cieplińskim

0
(0)

Autor:
Józef Roman Maj
Wydawnictwo:
Bellona
Oficer słusznej sprawy
\"Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Dominik Kuciński
Wydawnictwo:
Bollinari Publishing House
Archiwum Żołnierzy Wyklętych. Wolumen 16. Łukasz Ciepliński „Pług”
Archiwum Żołnierzy Wyklętych to seria wydawnicza prezentująca biografie najwybitniejszych żołnierzy niepodległościowego antykomunistycznego podziemia. (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
praca zbiorowa
Wydawnictwo:
IPN
Patroni naszych ulic
Publikacja przedstawia biogramy 12 bohaterów II wojny światowej: płk. Łukasza Cieplińskiego, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa, gen. Stefana Roweckiego, gen. Leopolda Okulic (...)


0
(0)

Autor:
praca zbiorowa
Wydawnictwo:
Sfinks
100 Żołnierzy Wyklętych
Gdy zakończyła się II wojna światowa i Europa podnosiła się ze zgliszczy spowodowanych działaniami zbrojnymi, Polska niestety trafiła w ręce kolejnego okupanta, tym razem zza wschodniej granicy. ̶ (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Odznaczając go orderem Virtuti Militari, Tadeusz Kutrzeba odpiął własny order i wręczył go podczas bitwy. ~gość
  • Przez stalinowski "sąd" został skazany na 5-krotną karę śmierci i 30 lat więzienia. ~gość
  • Swojemu współwięźniowi powiedział, że podczas egzekucji będzie trzymał w ustach medalik, aby można było zidentyfikować jego zwłoki. Mimo to miejsce jego spoczynku pozostaje nieznane. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Łukaszu Cieplińskim znaleźć można w książce "Archiwum Żołnierzy Wyklętych. Wolumen 16. Łukasz Ciepliński "Pług"" (wyd. Bollinari Publishing House).


Życiorys Łukasza Cieplińskiego

Łukasz Ciepliński urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. Zmarł w wieku 38 lat, 1 marca 1951 r. w Warszawie. W okresie wojny działał m.in. pod pseudonimem: „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Bogdan”, „Grzmot”. Dzięki swoim licznym dokonaniom szybko awansował na podpułkownika piechoty Wojska Polskiego. Był żołnierzem Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK, NIE, DSZ oraz kawalerem Orderu Orła Białego. W 2013r. został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Działalność w czasie II wojny światowej

Bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej dowodził kampanią przeciwpancerną w wojnie obronnej swojej Ojczyzny. Za zasługi w walce pod Witkowicami został odznaczony Orderem Virtuti Militari i awansowany do stopnia porucznika. Po kapitulacji Polski trafił do polskiej placówki wojskowej w Budapeszcie, gdzie w drodze powrotnej został aresztowany. W maju 1940 r. zbiegł i rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Przyczynił się do stworzenia struktur wywiadu i kontrwywiadu. W 1944 roku, u schyłku wojny, jego oddziały brały udział w wyzwoleniu Rzeszowa. Wydał rozkaz o bojkocie mobilizacji żołnierzy AK, którzy według rozkazu radzieckiego komendanta mieli się ujawnić i wstąpić do LWP. Brał udział w próbie odbicia żołnierzy AK więzionych przez NKWD w Rzeszowie. Następnie związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. W 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, ze względu na obiecaną tzw. „cichą amnestię” dla jego podkomendnych, zgodził się współdziałać. Niedługo potem wycofał się z tej umowy, co stało się przyczyną śledztwa a następnie kary śmierci.

Patriotyzm Łukasza Cieplińskiego

Znany był z wyjątkowej pobożności i miłości do swojej Ojczyzny. Dzięki swojej pomysłowości przemycił z więzienia do swojej żony krótkie listy. Był dumny z tego, że może umrzeć za wiarę i Ojczyznę. Przed sądem mawiał, iż Ojczyzna była jego największą świetnością. Po ogłoszeniu wyroku powiedział współwięźniowi, że w ustach będzie miał medalik, co miało pomóc w odnalezieniu jego zwłok. Niestety, miejsce jego pochówku nie jest znane.

Od 2011 roku dzień 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa, 1 marca wykonano wyrok śmierci na Łukaszu Cieplińskim oraz jego współtowarzyszach.

Śmierć Łukasza Cieplińskiego

Łukasz Ciepliński umiera 01/03/1951 w miejscowości Warszawa, Polska (morderstwo).Cytaty Łukasza Cieplińskiego

Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych

Nadesłane przez: gość

Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Łukasza Cieplińskiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Łukaszu Cieplińskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Łukasza Cieplińskiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Łukasz Ciepliński przychodzi na świat w miejscowości Kwilcz, Polska.
  • Aresztowanie przez UB w Zabrzu.

  • Łukasz Ciepliński umiera w miejscowości Warszawa, Polska (morderstwo).

Przydatne linkiMiejsca Łukasza Cieplińskiego

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Łukasza Cieplińskiego? Edytuj tę stronę.

Grafika: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/historia/rzeszowskie-tradycje-wojskowe)

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Łukasz Ciepliński?

"Żołnierz wyklęty", pułkownik Wojska Polskiego.

Ile lat żył Łukasz Ciepliński?

Łukasz Ciepliński przeżył dokładnie 37 lat.

Kiedy urodził się Łukasz Ciepliński?

Łukasz Ciepliński urodził się 26/11/1913.

Kiedy zmarł Łukasz Ciepliński?

Łukasz Ciepliński zmarł 01/03/1951.

Gdzie urodził się Łukasz Ciepliński?

Łukasz Ciepliński urodził się w miejscowości Kwilcz, Polska.

Gdzie zmarł Łukasz Ciepliński?

Łukasz Ciepliński zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności