Kim był ...

Łukasz Ciepliński

"Żołnierz wyklęty", pułkownik Wojska Polskiego. ✝ 37.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Łukasza Cieplińskiego

Łukasz Konrad Ciepliński

Łukasz Ciepliński urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. Zmarł w wieku 38 lat, 1 marca 1951 r. w Warszawie. W okresie wojny działał m.in. pod pseudonimem: „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Bogdan”, „Grzmot”. Dzięki swoim licznym dokonaniom szybko awansował na podpułkownika piechoty Wojska Polskiego. Był żołnierzem Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK, NIE, DSZ oraz kawalerem Orderu Orła Białego. W 2013r. został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Działalność w czasie II wojny światowej

Bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej dowodził kampanią przeciwpancerną w wojnie obronnej swojej Ojczyzny. Za zasługi w walce pod Witkowicami został odznaczony Orderem Virtuti Militari i awansowany do stopnia porucznika. Po kapitulacji Polski trafił do polskiej placówki wojskowej w Budapeszcie, gdzie w drodze powrotnej został aresztowany. W maju 1940 r. zbiegł i rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Przyczynił się do stworzenia struktur wywiadu i kontrwywiadu. W 1944 roku, u schyłku wojny, jego oddziały brały udział w wyzwoleniu Rzeszowa. Wydał rozkaz o bojkocie mobilizacji żołnierzy AK, którzy według rozkazu radzieckiego komendanta mieli się ujawnić i wstąpić do LWP. Brał udział w próbie odbicia żołnierzy AK więzionych przez NKWD w Rzeszowie. Następnie związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. W 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, ze względu na obiecaną tzw. „cichą amnestię” dla jego podkomendnych, zgodził się współdziałać. Niedługo potem wycofał się z tej umowy, co stało się przyczyną śledztwa a następnie kary śmierci.

Patriotyzm Łukasza Cieplińskiego

Znany był z wyjątkowej pobożności i miłości do swojej Ojczyzny. Dzięki swojej pomysłowości przemycił z więzienia do swojej żony krótkie listy. Był dumny z tego, że może umrzeć za wiarę i Ojczyznę. Przed sądem mawiał, iż Ojczyzna była jego największą świetnością. Po ogłoszeniu wyroku powiedział współwięźniowi, że w ustach będzie miał medalik, co miało pomóc w odnalezieniu jego zwłok. Niestety, miejsce jego pochówku nie jest znane.

Od 2011 roku dzień 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa, 1 marca wykonano wyrok śmierci na Łukaszu Cieplińskim oraz jego współtowarzyszach.

Ciekawostki o Łukaszu Cieplińskim

  • Odznaczając go orderem Virtuti Militari, Tadeusz Kutrzeba odpiął własny order i wręczył go podczas bitwy. ~gość
  • Przez stalinowski "sąd" został skazany na 5-krotną karę śmierci i 30 lat więzienia. ~gość
  • Swojemu współwięźniowi powiedział, że podczas egzekucji będzie trzymał w ustach medalik, aby można było zidentyfikować jego zwłoki. Mimo to miejsce jego spoczynku pozostaje nieznane. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Łukaszu Cieplińskim znaleźć można w książce "Patroni naszych ulic" (wyd. IPN).

Biografie Żołnierzy Wyklętych

Książki o Łukaszu Cieplińskim

Pełne nazwisko

Łukasz Konrad Ciepliński

Rocznice

W roku 2024 przypada:

111. rocznica urodzin Łukasza Cieplińskiego

73. rocznica śmierci Łukasza Cieplińskiego

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Łukasza Cieplińskiego

#1

Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych

Łukasz Ciepliński, nadesłane przez gość

#2

Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.

Łukasz Ciepliński, nadesłane przez gość

Data urodzenia
Łukasza Cieplińskiego

26/11/1913

(środa)

Miejsce urodzenia
Łukasza Cieplińskiego

Kwilcz, Polska

Kwilcz, Polska

Data śmierci
Łukasza Cieplińskiego

01/03/1951

w wieku 37 lat

Miejsce śmierci
Łukasza Cieplińskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Przyczyna śmierci

w wyniku wykonania kary śmierci, morderstwo

Znak Zodiaku
Łukasza Cieplińskiego

♐ Strzelec

Pseudonimy
Łukasza Cieplińskiego

Pług

Ostrowski

Ludwik

Apk

Grzmot

Bogdan

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Źródło grafik

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/historia/rzeszowskie-tradycje-wojskowe)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.