Leszek Moczulski

Kim jest Leszek Moczulski?

Polski dziennikarz i publicysta. 91 lat(a)

Pełne nazwisko: Robert Leszek Moczulski
Data urodzenia: (sobota)
Znak Zodiaku: ♊ Bliźnięta
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Uniwersytet Warszawski
Wiek: 91
Znasz więcej faktów z życia Leszka Moczulskiego? Dodaj komentarz.

Książki o Leszku Moczulskim

0
(0)

Autor:
Marcin Furdyna
Wydawnictwo:
Sic!
Czytaliśmy Piłsudskiego
\"Książka Marcina Furdyny i Marka Rodzika pt. Czytaliśmy Piłsudskiego to wywiad-rzeka z prof. Leszkiem Moczulskim na temat wybranych problemów historii Polski i historii powszechnej XX wieku, osobistych wspomnień Moczulskiego i aktualnych spraw międzynarodowych. Książka jest m.in. próbą odpowiedzi na ostatnie głośne publikacje krytykujące politykę Becka (przede wszystkim książki Piotra Zychowicza i Rafała Ziemkiewicza), w których…

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Życiorys Leszka Moczulskiego

Leszek Moczulski to znany polski dziennikarz, polityk i historyk.

Urodził się w 7 czerwca 1930 roku w Warszawie. Kiedy skończyła się wojna, rodzina postanowiła przeprowadzić się do Sopotu. Jako młody, zaledwie siedemnastoletni chłopak, wstąpił w szeregi Związku Walki Młodych, a rok później przystąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Jego partyjna przygoda nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ ze względu na prawicowo – nacjonalistyczne poglądy szybko został wykluczony z organizacji.

Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie najpierw studiował prawo, a następnie historię.

Już jako student rozpoczął działalność dziennikarską. Współpracował z takimi pismami jak Trybuna Ludu czy Życie Warszawy. Przez pewien czas pojawiał się także w Telewizji Polskiej.

Niestety w 1957 roku został po raz pierwszy aresztowany za działalność przeciw panującemu ustrojowi. Od tamtej pory władze miały na niego oko. Zmuszony do pracy pod pseudonimem, Moczulski nie przestawał jednak działać zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Jego współpraca z Komitetem Obrony Robotników zaowocowała założeniem w 1977 roku Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Za wszelką cenę chciał przyczynić się do wyzwolenia Polski spod radzieckiej władzy, co niestety doprowadziło do kolejnych jego aresztowań. W 1986 roku na mocy amnestii został ostatecznie zwolniony z więzienia.

W roku 1990 wystartował jako kandydat na prezydenta Polski, jednak obywatele nie obdarzyli go zaufaniem. Zdobył ostatnie, 6 miejsce spośród wszystkich kandydatów.

4 lata później, działając w Konfederacji Niepodległej Polski, pomagał organizować pomoc dla Czeczeni. Jednak po wielu przewrotach w partii postanowił ostatecznie wycofać się z polityki. Zajął się działalnością naukową. W roku 2005 zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.

Leszek Moczulski to niewątpliwie istotna postać na polskiej scenie polityczne. Jego wieloletnią działalność docenił w 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski, odznaczając go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.Cytaty Leszka Moczulskiego

Tak, przyznaję się. Śni mi się wielka Polska. Jeżeli prawo więcej nie przewiduje, to proszę o 10 lat więzienia.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Leszka Moczulskiego

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Leszku Moczulskim

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Leszka Moczulskiego

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Leszek Moczulski przychodzi na świat w miejscowości Warszawa, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Leszka Moczulskiego

Miejsce urodzenia:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Leszka Moczulskiego? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Romana Kahl-Stachniewicz

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Leszek Moczulski?

Polski dziennikarz i publicysta.

Kiedy urodził się Leszek Moczulski?

Leszek Moczulski urodził się 07/06/1930.

Gdzie urodził się Leszek Moczulski?

Leszek Moczulski urodził się w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności