Kim jest ...

Leszek Moczulski

Polski dziennikarz i publicysta. 91 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Leszka Moczulskiego

Leszek Moczulski to znany polski dziennikarz, polityk i historyk.

Urodził się w 7 czerwca 1930 roku w Warszawie. Kiedy skończyła się wojna, rodzina postanowiła przeprowadzić się do Sopotu. Jako młody, zaledwie siedemnastoletni chłopak, wstąpił w szeregi Związku Walki Młodych, a rok później przystąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Jego partyjna przygoda nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ ze względu na prawicowo – nacjonalistyczne poglądy szybko został wykluczony z organizacji.

Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie najpierw studiował prawo, a następnie historię.

Już jako student rozpoczął działalność dziennikarską. Współpracował z takimi pismami jak Trybuna Ludu czy Życie Warszawy. Przez pewien czas pojawiał się także w Telewizji Polskiej.

Niestety w 1957 roku został po raz pierwszy aresztowany za działalność przeciw panującemu ustrojowi. Od tamtej pory władze miały na niego oko. Zmuszony do pracy pod pseudonimem, Moczulski nie przestawał jednak działać zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Jego współpraca z Komitetem Obrony Robotników zaowocowała założeniem w 1977 roku Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Za wszelką cenę chciał przyczynić się do wyzwolenia Polski spod radzieckiej władzy, co niestety doprowadziło do kolejnych jego aresztowań. W 1986 roku na mocy amnestii został ostatecznie zwolniony z więzienia.

W roku 1990 wystartował jako kandydat na prezydenta Polski, jednak obywatele nie obdarzyli go zaufaniem. Zdobył ostatnie, 6 miejsce spośród wszystkich kandydatów.

4 lata później, działając w Konfederacji Niepodległej Polski, pomagał organizować pomoc dla Czeczeni. Jednak po wielu przewrotach w partii postanowił ostatecznie wycofać się z polityki. Zajął się działalnością naukową. W roku 2005 zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.

Leszek Moczulski to niewątpliwie istotna postać na polskiej scenie polityczne. Jego wieloletnią działalność docenił w 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski, odznaczając go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Książki o Leszku Moczulskim

Czytaliśmy Piłsudskiego

Marcin Furdyna

0
(0)

24.95


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Leszku Moczulskim:

Biografia 1 książka 1 cytat wiek znak zodiaku

Leszek Moczulski

Pełne nazwisko

Robert Leszek Moczulski

Wiek

92

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Leszka Moczulskiego

#1

Tak, przyznaję się. Śni mi się wielka Polska. Jeżeli prawo więcej nie przewiduje, to proszę o 10 lat więzienia.

Leszek Moczulski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Leszka Moczulskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Wykształcenie
Leszka Moczulskiego

Uniwersytet Warszawski

Znak Zodiaku
Leszka Moczulskiego

♊ Bliźnięta

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Romana Kahl-Stachniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.