Krótki życiorys

(rozwiń)
Led Zeppelin
Led Zeppelin – brytyjski zespół rockowy założony pod koniec lat 60. w Londynie. Jeden z prekursorów hard rocka. Historia Led Zeppelin ściśle związana jest z losami rythmanbluesowej grupy The Yardbirds. Jimmy Page, gitarzysta The Yardbirds, chciał uzupełnić skład zespołu po odejściu dwóch jego członków. Do muzyka dołączyli Roger Plant (wokalista), John Bonham (perkusista) oraz John Paul Jones (multiinstrumentalista). Funkcję menedżera grupy objął Peter Grant. Zespół funkcjonował przez pewien czas jako The New Yardbirds, wkrótce jednak zmienił nazwę na Led Zeppelin. Swój pierwszy album, inspirowany bluesem, folkiem, muzyką Wschodu, zatytułowany po prostu „Led Zeppelin” nagrali w ciągu 36 godzin w 1969 r. Potem powstały „Led Zeppelin II”, „Led Zeppelin III”,  „Led Zeppelin IV”. W trakcie pracy nad trzecim albumem muzycy przenieśli się do starego domu w Walii, którego akustyka pozwoliła im na uzyskanie niepowtarzalnego brzmienia. Tam też nagrano jeden z największych przebojów Led Zeppelin, który przeszedł do historii – „Stairway To Heavan”. Na czwartej płycie ukazały się także m.in. „Black Dog” i „Going to California”. W 1974 r. muzycy założyli wytwórnię Swan Song. Dwa lata później, po wydaniu „Physical Graffiti”, magazyn „Rolling Stone” stwierdził, że Led Zeppelin może śmiało konkurować z The Who i The Rolling Stones o miano najlepszego zespołu wszechczasów. Kiedy w 1980 r. umarł Bonham (zadławił się własnymi wymiocinami), pozostali muzycy zdecydowali o rozwiązaniu działalności zespołu. W 1982 r. wydali album „Coda”, czyli niepublikowane do tej pory utwory. Członkowie zespołu Led Zeppelin co jakiś czas łączyli siły i występowali wspólnie. W 2004 r. grupę nagrodzoną Grammy za całokształt twórczości. Od momentu utworzenia zespół Led Zeppelin sprzedał ponad 300 milionów płyt.

Skomentuj (6 komentarzy) lub rozwiń biografię.

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Filmy


Dodaj film

Cytaty

(dodaj)

Brak przesłanych cytatów.

Dodaj słynny lub mniej znany cytat .

Wasze pytania (FAQ)

(dodaj)

Brak przesłanych pytań.

Wasze wspomnienia

(dodaj)

Brak przesłanych wspomnień.

Dodaj dowolne wspomnienie, myśl, historię.

Wydarzenia z życia


Opinie dodane przez Was:

Anonim

Pomysłodawcą nazwy zespołu Led Zeppelin był perkusista zespołu The Who, który po niezbyt udanym koncercie grupy powiedział, że ich muzyka „unosiła się jak ołowiany sterowiec”.

Odpowiedz
Anonim

Spadkobiercy konstruktora sterowca, Ferdinanda von Zeppelina, oskarżyła zespół do bezprawnego używania nazwy. Oskarżenia oddalono.

Odpowiedz
Anonim

W 1974 r. Led Zeppelin oraz Grant, Pink Floyd i firma Charisma wspólnie sfinansowali komedię „Monty Python i Święty Graal”.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Więcej biografii z kategorii: Zespoły rockowe (27)

Pomóż nam uzupełnić biografię (nie musisz się logować)

Brakujące informacje: Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.


Led Zeppelin - biografia by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Aktorki

Aktorzy

Architekci

Astronomowie

Bez kategorii

Chemicy

DJe

Duchowni

Dyplomaci

Działacze społeczni

Dziennikarze

Ekonomiści

Filozofowie

Fizycy

Fotografowie

Gitarzyści

Historycy

Iluzjoniści

Kolarze

Kompozytorzy

Kosmonauci

Koszykarze

Kucharze

Kulturyści

Lekarze

Lekkoatleci

Literaturoznawcy

Malarze

Matematycy

Menedżerowie muzyczni

Modelki

Monarchowie

Muzycy

Naukowcy

Naziści

Opozycjoniści

Papieże

Perkusiści

Pierwsze Damy

Pisarze

Piłkarze

Podróżnicy

Politycy

Postacie biblijne

Przedsiębiorcy

Przywódcy

Raperzy

Reżyserzy

Rzeźbiarze

Scenarzyści

Śpiewacy klasyczni

Sportowcy

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Święci

Szpiedzy

Sztuki walki

Tancerze

Tenisiści

Trębacze

Trenerzy

Wojskowi

Wokaliści

Wokalistki

Wynalazcy

Zbrodniarze

Zespoły rockowe