okładka książki Profesor Zbigniew Perzanowski (1922-1999). Historyk
0
(0)

Profesor Zbigniew Perzanowski (1922-1999). Historyk, Archiwista, Nauczyciel

Zenon Piech (red.)

Temat: Historycy

Recenzje 0

29.28


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Opis książki

Książka "Profesor Zbigniew Perzanowski (1922-1999). Historyk, Archiwista, Nauczyciel", jej autorem jest Zenon Piech (red.) (wydawnictwo Avalon).

Profesor Zbigniew Perzanowski (1922-1999), historyk mediewista, archiwista, specjalista w zakresie nauk pomocniczych historii, wydawca źródeł historycznych. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół dyplomatyki, paleografii, geografii historyczneji heraldyki. Opracował między innymi średniowieczne dzieje opactwa benedyktynów w Lubiniu, kancelarię i dokumenty sądu ziemskiego krakowskiego oraz średniowieczne roty sądowe (wraz z Mieczysławem Karasiem), a także historię wielu małopolskich miast i wsi. Był współautorem (wraz ze Stanisławą Pańków) skryptu nauk pomocniczych historii i archiwistyki. Badania monograficzne uzupełniał edycjami źródeł. Przez niemal czterdzieści lat był zaangażowany w edycję Annales Jana Długosza. Przez całe zawodowe życie związany był z Zakładem (Katedrą) Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którym kierował od 1970 roku.. Był strażnikiem jego tradycji, publikując artykuły na temat jego historii, zbiorów oraz pracowników. W latach 1981-1991 był dyrektorem Archiwum Państwowego w Krakowie. Współpracował także z innymi instytucjami, w szczególności z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Krakowie oraz Pracownią Słownika Historyczno-Geograficznego Ziem Polskich w Średniowieczu PAN, przyczyniając się walnie swymi kwerendami do edycji monumentalnego „Słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w średniowieczu”. Był wychowawcą licznego grona historyków i archiwistów, a także opiekunem Koła Naukowego Historyków Studentów UJ. Książka przypomina sylwetkę zasłużonego badacza w stulecie jego urodzin.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy

[ więcej ]

Recenzje (0)

Oceń książkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szczegóły książki

Tematyka:

Autor:

Wydawnictwo: Avalon

ISBN: 9788377305591

Liczba stron: 240

Podobne książki

Najlepsza cena dla tej książki w wersji papierowej to 29.28 zł.
Autorem "Profesor Zbigniew Perzanowski (1922-1999). Historyk, Archiwista, Nauczyciel" jest Zenon Piech (red.).
Książka została wydana przez wydawnictwo Avalon.