Kim jest ...

Krzysztof Wielicki

Polski himalaista i alpinista. 72 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Krzysztofa Wielickiego

Krzysztof Jerzy Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 roku w Szklarce Przygodzickiej. Jest polskim wspinaczem, alpinistą oraz himalaistą. Zasłynął między innymi jako piąty w historii człowiek, który zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum.

Rozwój swojej pasji rozpoczął już jako gimnazjalista, w harcerstwie. Kontynuował również górskie wędrówki w późniejszym okresie – podczas studiów. W 1972 roku uczestniczył w letnim kursie wspinaczkowym, którego kierownikiem była słynna w środowisku Wanda Rutkiewicz.

Już rok później, w 1973 roku, odnotował pierwsze wspinaczkowe sukcesy. Wraz z Bogdanem Nowaczykiem po raz pierwszy w historii dokonali przejścia drogi Via Italiano-Francese na Punta Civetta w ciągu jednego dnia.

W 1980 roku Krzysztof Wielicki był uczestnikiem wyprawy narodowej na Mount Everest. Wraz z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego w okresie zimowym wejścia na tę górę.

Po roku 2000 rozpoczął kierowanie wyprawami. Był między innymi kierownikiem słynnego wejścia na Broad Peak w 2013, podczas którego śmierć poniosło dwóch himalaistów: Tomasz Kowalski oraz Maciej Berbeka. Koordynował również akcję ratunkową na Nanga Parbat, gdzie zginął Tomasz Mackiewicz, a udało się ocalić Francuzkę Elisabeth Revol.

Jest członkiem The Explorers Club.

Książki o Krzysztofie Wielickim

Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Polecamy

Dariusz Kortko / Marcin Pietraszewski

0
(0)

12.60


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Solo. Moje samotne wspinaczki

Wielicki Krzysztof

0
(0)

22.50


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Krzysztofie Wielickim:

Biografia 2 książki wiek znak zodiaku

Wiek

72

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Krzysztofa Wielickiego

Szklarka Przygodzicka, Polska

Szklarka Przygodzicka, Polska

Znak Zodiaku
Krzysztofa Wielickiego

♑ Koziorożec

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Bestseller 27.89 zł

Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę POP? Być Britney to biografia i ana [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.