Krystyna Pawłowicz

Kim jest Krystyna Pawłowicz?

Polska prawnik i polityczka. 68 lat(a)
Data urodzenia: (poniedziałek)
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Wojcieszów, Polska
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Uniwersytet Warszawski
Wiek: 68
Znasz więcej faktów z życia Krystyny Pawłowicz? Edytuj tę stronę.

Życiorys Krystyny Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz urodziła się 14 kwietnia 1952 r. w Wojcieszowie. Ukończyła Prawo na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach została nauczycielem akademickim.

Początkowo pracowała w Zakładzie Prawa Rolnego, a następnie w Zakładzie Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego na swojej macierzystej uczelni.

W roku 1979 ukończyła aplikację sędziowską. Pomimo to, kontynuowała swoją karierę naukową, uzyskując w 1986 roku stopień doktora nauk prawnych, a następnie w 2005 roku została doktorem habilitowanym.

Krystyna Pawłowicz kontynuowała pracę na uczelni. Poza Uniwersytetem Warszawskim, gdzie była zatrudniona jako profesor nadzwyczajny wykładała również w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce oraz na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, pełniąc tam również funkcję kierownika katedry Publicznego Prawa Gospodarczego. Zajmowała się także publikowaniem artykułów naukowych, o tematyce prawnej, na łamach „Rzeczpospolitej”, „Życia Gospodarczego”, „Naszego Dziennika”, a także „Radia Maryja”.

W 2007 roku została wybrana przez Sejm RP, na kandydatkę do Trybunału Stanu, z rekomendacji klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2008 r. na forum publicznym, kwestionowała zgodność traktatu lizbońskiego z Konstytucją RP.

W latach 2009-2010 zasiadała również w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej.

Jej kariera stricte polityczna rozpoczęła się w 2011 r., kiedy to kandydowała na posłankę na Sejm RP VII kadencji, wybrana została również jako przedstawicielka do Krajowej Rady Sądownictwa. W roku 2015 z sukcesem ubiegała się o reelekcję, ponownie zostając przedstawicielką do Krajowej Rady Sądownictwa, a także uzyskując stanowisko w prezydium Prawa i Sprawiedliwości.

Nie kandydowała w kolejnych wyborach parlamentarnych, które miały miejsce w 2019 r., natomiast jesienią tego roku (przyp. 2019), głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, została wybrana na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, na 9-letnią kadencję.

W roku 2020 weszła w skład sędziowski TK, który orzekał o niezgodności z Konstytucją RP, przepisów dotyczących aborcji, w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.Cytaty Krystyny Pawłowicz

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Krystyny Pawłowicz

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Krystynie Pawłowicz

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Krystyny Pawłowicz

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Krystyna Pawłowicz przychodzi na świat w miejscowości Wojcieszów, Polska.


Miejsca Krystyny Pawłowicz

Miejsce urodzenia:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Krystyny Pawłowicz? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Adrian Grycuk

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Krystyna Pawłowicz?

Polska prawnik i polityczka.

Kiedy urodziła się Krystyna Pawłowicz?

Krystyna Pawłowicz urodziła się 14/04/1952.

Gdzie urodziła się Krystyna Pawłowicz?

Krystyna Pawłowicz urodziła się w miejscowości Wojcieszów, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności