Krystyna Pawłowicz

Kim jest Krystyna Pawłowicz?

Polska prawnik i polityczka. 69 lat(a)
Data urodzenia: (poniedziałek)
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Wojcieszów, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Uniwersytet Warszawski
Wiek: 69
Znasz więcej faktów z życia Krystyny Pawłowicz? Dodaj komentarz.


Życiorys Krystyny Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz urodziła się 14 kwietnia 1952 r. w Wojcieszowie. Ukończyła Prawo na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach została nauczycielem akademickim.

Początkowo pracowała w Zakładzie Prawa Rolnego, a następnie w Zakładzie Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego na swojej macierzystej uczelni.

W roku 1979 ukończyła aplikację sędziowską. Pomimo to, kontynuowała swoją karierę naukową, uzyskując w 1986 roku stopień doktora nauk prawnych, a następnie w 2005 roku została doktorem habilitowanym.

Krystyna Pawłowicz kontynuowała pracę na uczelni. Poza Uniwersytetem Warszawskim, gdzie była zatrudniona jako profesor nadzwyczajny wykładała również w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce oraz na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, pełniąc tam również funkcję kierownika katedry Publicznego Prawa Gospodarczego. Zajmowała się także publikowaniem artykułów naukowych, o tematyce prawnej, na łamach „Rzeczpospolitej”, „Życia Gospodarczego”, „Naszego Dziennika”, a także „Radia Maryja”.

W 2007 roku została wybrana przez Sejm RP, na kandydatkę do Trybunału Stanu, z rekomendacji klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2008 r. na forum publicznym, kwestionowała zgodność traktatu lizbońskiego z Konstytucją RP.

W latach 2009-2010 zasiadała również w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej.

Jej kariera stricte polityczna rozpoczęła się w 2011 r., kiedy to kandydowała na posłankę na Sejm RP VII kadencji, wybrana została również jako przedstawicielka do Krajowej Rady Sądownictwa. W roku 2015 z sukcesem ubiegała się o reelekcję, ponownie zostając przedstawicielką do Krajowej Rady Sądownictwa, a także uzyskując stanowisko w prezydium Prawa i Sprawiedliwości.

Nie kandydowała w kolejnych wyborach parlamentarnych, które miały miejsce w 2019 r., natomiast jesienią tego roku (przyp. 2019), głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, została wybrana na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, na 9-letnią kadencję.

W roku 2020 weszła w skład sędziowski TK, który orzekał o niezgodności z Konstytucją RP, przepisów dotyczących aborcji, w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.Cytaty Krystyny Pawłowicz

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Krystyny Pawłowicz

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Krystynie Pawłowicz

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Krystyny Pawłowicz

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Krystyna Pawłowicz przychodzi na świat w miejscowości Wojcieszów, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Krystyny Pawłowicz

Miejsce urodzenia:


Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:

FAQ


Kim jest Krystyna Pawłowicz?

Polska prawnik i polityczka.

Kiedy urodziła się Krystyna Pawłowicz?

Krystyna Pawłowicz urodziła się 14/04/1952.

Gdzie urodziła się Krystyna Pawłowicz?

Krystyna Pawłowicz urodziła się w miejscowości Wojcieszów, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności