Polski eseista, publicysta, krytyk literacki. ✝ 65.
Pełne nazwisko: Konstanty Aleksander Jeleński Pseudonimy: Kot Data urodzenia: (poniedziałek) Data śmierci: w wieku 65 lat Przyczyna śmierci: na skutek choroby Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska Miejsce śmierci: Paryż, Francja Obywatelstwo: Polska W roku 2021 przypada: 99. rocznica urodzin i 34. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Konstantego Jeleńskiego? Edytuj tę stronę.
Życiorys Konstantego Jeleńskiego
Konstanty Jeleński – urodzony 2 stycznia 1922 r. w Warszawie polski eseista, publicysta i krytyk literacki. W czasach gimnazjalnych Konstanty należał do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” – wraz z „Zośką”, Tadeuszem Zawadzkim. Na początku II wojny światowej walczył o niepodległość Francji, następnie udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. Pod koniec wojny powrócił do Francji. Zdecydował się na zawsze porzucić Polskę – przerażony komunistyczną rzeczywistością. W 1951 r. Konstanty Jeleński związał się z francuską malarką, Leonor Fini. Rozpoczął współpracę z przeniesioną do Paryża „Kulturą”, zajął się prowadzeniem pisma „Prevues” oraz pełnieniem funkcji kierownika sekcji wschodnioeuropejskiej w sekretariacie generalnym Kongresu Wolności Kultury. Jeleński pomógł Gombrowiczowi w wydaniu jego „Ferdydurke” w Paryżu – książka ukazała się z przedmową krytyka. Popularyzował za granicą także twórczość Czesława Miłosza, Józefa Michałowskiego oraz Aleksandra Wata. Korespondował z Hannah Arendt, Eugenem Ioneco, Rolandem Barthesem, Michelem Foucaultem. Konstanty Jeleński zmarł 4 maja 1987 r. w Paryżu.
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Konstantego Jeleńskiego? Edytuj tę stronę.