Józef Michalik

Kim jest Józef Michalik?

Polski biskup rzymskokatolicki. 79 lat(a)
Data urodzenia: (niedziela)
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Zambrów, Polska
Wiek: 79
Znasz więcej faktów z życia Józefa Michalika? Edytuj tę stronę.

Życiorys Józefa Michalika

Józef Michalik, polski biskup rzymskokatolicki, diecezjalny (diecezja zielonogórsko-gorzowska), arcybiskup metropolita przemyski, urodził się 20 kwietnia 1941 roku z Zambrowie.

Wykształcenie

Dzieciństwo i młodość spędził w Zambrowie. To tutaj mając sześć lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, by następnie kontynuować ją w liceum ogólnokształcącym, które ukończył w 1958 roku. Lata 1958- 1964 spędził w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Czesława Falkowskiego 23 maja 1964 roku.

W latach 1965- 1969 kontynuował studia teologii dogmatycznej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w latach 1969- 1972 studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Kolejnym etapem miały być studia na Uniwersytecie Louvain w Belgi, jednak na prośbę biskupa Mikołaja Sasinowskiego wrócił do kraju.

Przebieg posługi kapłańskiej

Już w trakcie studiów w Łomży Józef Michalik był duszpasterzem w parafii w Jelonkach, natomiast studiując w Warszawie, służył tam pomocą w parafii Opatrzności Bożej.

Po powrocie, 1973 rok, z Rzymu został wicekanclerzem kurii biskupiej w diecezji łomżyńskiej. Ponadto był redaktorem miesięcznika „Rozporządzenia Urzędowe Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej” oraz prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.

MEDIA WNET, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

W 1978 r. ponownie wyjechał do Rzymu, gdzie był redaktorem Papieskiego Kolegium Polskiego, jednocześnie pracował w Papieskiej Radzie ds. Świeckich i był pierwszym szefem Biura ds. Młodzieży przygotowując I Światowe Dni Młodzieży w Rzymie.

„Numine Tuo Domine” (Mocą Twoją Panie)!

Słowa te przyjął na swoje biskupie zawołanie, otrzymując święcenia biskupie z rąk papieża Jana Pawła II w dniu 16 października 1986. 20 października 1986 r. biskup objął diecezję gorzowską, która w wyniku reorganizacji struktur diecezjalnych w Polsce, w 1992r. zmieniona została na diecezję zielonogórsko-gorzowską.
Arcybiskupem metropolitą przemyskim został mianowany, przez Jana Pawła II, 17 kwietnia 1993 roku.

Arcybiskup Józef Michalik był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za czynnie zaangażowanie w życie Kościoła, organizację Dni Młodzieży, w „swoich” diecezjach, utworzenie w nich lokalnego Radia czy wydawanie gazet diecezjalnych. Jest autorem licznych publikacji.


Książki o Józefie Michaliku

0
(0)

Autor:
Tomasz Krzyżak
Wydawnictwo:
WAM
Nie mam nic do stracenia. Abp. Józef Michalik
Jeden człowiek, kilkadziesiąt lat historii polskiego Kościoła Wielkie marzenie o małej plebanii na Suwalszczyźnie. Niezwykle bliska relacja z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, udokumentowana nigdy niepub (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Cytaty Józefa Michalika

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Józefa Michalika

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Józefie Michaliku

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Józefa Michalika

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Józef Michalik przychodzi na świat w miejscowości Zambrów, Polska.


Miejsca Józefa Michalika

Miejsce urodzenia:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Józefa Michalika? Edytuj tę stronę.

Grafika: Fot. Ryszard Hołubowicz (Lublin.com.pl)

Zobacz komentarze

  • Pedofilia w kościele

    Anuluj odpowiedź

    Skomentuj

    Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Józef Michalik?

Polski biskup rzymskokatolicki.

Kiedy urodził się Józef Michalik?

Józef Michalik urodził się 20/04/1941.

Gdzie urodził się Józef Michalik?

Józef Michalik urodził się w miejscowości Zambrów, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności