Józef Michalik

Kim jest Józef Michalik?

Polski biskup rzymskokatolicki. 80 lat(a)
Data urodzenia: (niedziela)
Znak Zodiaku: ♉ Byk
Miejsce urodzenia: Zambrów, Polska 🗺️
Wiek: 80
Znasz więcej faktów z życia Józefa Michalika? Dodaj komentarz.


Życiorys Józefa Michalika

Józef Michalik, polski biskup rzymskokatolicki, diecezjalny (diecezja zielonogórsko-gorzowska), arcybiskup metropolita przemyski, urodził się 20 kwietnia 1941 roku z Zambrowie.

Wykształcenie

Dzieciństwo i młodość spędził w Zambrowie. To tutaj mając sześć lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, by następnie kontynuować ją w liceum ogólnokształcącym, które ukończył w 1958 roku. Lata 1958- 1964 spędził w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Czesława Falkowskiego 23 maja 1964 roku.

W latach 1965- 1969 kontynuował studia teologii dogmatycznej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w latach 1969- 1972 studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Kolejnym etapem miały być studia na Uniwersytecie Louvain w Belgi, jednak na prośbę biskupa Mikołaja Sasinowskiego wrócił do kraju.

Przebieg posługi kapłańskiej

Już w trakcie studiów w Łomży Józef Michalik był duszpasterzem w parafii w Jelonkach, natomiast studiując w Warszawie, służył tam pomocą w parafii Opatrzności Bożej.

Po powrocie, 1973 rok, z Rzymu został wicekanclerzem kurii biskupiej w diecezji łomżyńskiej. Ponadto był redaktorem miesięcznika „Rozporządzenia Urzędowe Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej” oraz prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.

MEDIA WNET, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

W 1978 r. ponownie wyjechał do Rzymu, gdzie był redaktorem Papieskiego Kolegium Polskiego, jednocześnie pracował w Papieskiej Radzie ds. Świeckich i był pierwszym szefem Biura ds. Młodzieży przygotowując I Światowe Dni Młodzieży w Rzymie.

„Numine Tuo Domine” (Mocą Twoją Panie)!

Słowa te przyjął na swoje biskupie zawołanie, otrzymując święcenia biskupie z rąk papieża Jana Pawła II w dniu 16 października 1986. 20 października 1986 r. biskup objął diecezję gorzowską, która w wyniku reorganizacji struktur diecezjalnych w Polsce, w 1992r. zmieniona została na diecezję zielonogórsko-gorzowską.
Arcybiskupem metropolitą przemyskim został mianowany, przez Jana Pawła II, 17 kwietnia 1993 roku.

Arcybiskup Józef Michalik był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za czynnie zaangażowanie w życie Kościoła, organizację Dni Młodzieży, w „swoich” diecezjach, utworzenie w nich lokalnego Radia czy wydawanie gazet diecezjalnych. Jest autorem licznych publikacji.


Książki o Józefie Michaliku

0
(0)

Autor:
Tomasz Krzyżak
Wydawnictwo:
WAM
Nie mam nic do stracenia. Abp. Józef Michalik
Jeden człowiek, kilkadziesiąt lat historii polskiego Kościoła Wielkie marzenie o małej plebanii na Suwalszczyźnie. Niezwykle bliska relacja z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, udokumentowana nigdy niepub (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Cytaty Józefa Michalika

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Józefa Michalika

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Józefie Michaliku

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Józefa Michalika

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Józef Michalik przychodzi na świat w miejscowości Zambrów, Polska.

Przydatne linkiMiejsca Józefa Michalika

Miejsce urodzenia:


Zobacz komentarze

  • Pedofilia w kościele

    Anuluj odpowiedź

    Skomentuj

    Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:

FAQ


Kim jest Józef Michalik?

Polski biskup rzymskokatolicki.

Kiedy urodził się Józef Michalik?

Józef Michalik urodził się 20/04/1941.

Gdzie urodził się Józef Michalik?

Józef Michalik urodził się w miejscowości Zambrów, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności