Kim jest ...

Johnny Depp

Amerykański aktor, reżyser. 58 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Johnny'ego Deppa

Johnny Depp jest aktorem znanym z kreowania ekscentrycznych postaci w takich filmach jak „Jeździec bez głowy”, „Charlie i fabryka czekolady” czy seria „Piraci z Karaibów”.

Dzieciństwo i młodość

Johnny Depp urodził się jako John Christopher Depp II w Owensboro, w Kentucky, 9 czerwca 1963 roku, jego rodzice to John i Betty Sue Depp. Ojciec Deppa pracował jako inżynier budowlany, a jego matka jako kelnerka i gospodyni domowa. Najmłodszy z czwórki dzieci, Depp, pozostawał wycofany i uchodził za dziwaka.

Depp i jego rodzina często przeprowadzali się w związku z pracą ojca, w końcu osiadł w Miramar na Florydzie, kiedy Depp miał 7 lat. Rodzina mieszkała w motelu przez prawie rok, dopóki jego ojciec nie znalazł pracy. Depp nienawidził swojego nowego domu i w wieku 12 lat zaczął palić, eksperymentować z narkotykami i samookaleczać z powodu stresu związanego z problemami rodzinnymi.

W 1978 roku, kiedy Depp miał 15 lat, jego rodzice rozwiedli się. Jako najmłodszy z czwórki dzieci, zadaniem Deppa stało się chodzenie do biura ojca i odebranie cotygodniowych pieniędzy na utrzymanie dziecka. Ten podział spowodował rozłam między Deppem a jego ojcem.

W wieku 16 lat Depp rzucił szkołę średnią i dołączył do zespołu garażowego The Kids. Grupa odniosła na tyle duży sukces, że supportowała Talking Heads i B-52s, ale ledwo co wiązali koniec z końcem. Depp mieszkał przez miesiące w samochodzie Chevy Impala swojego przyjaciela.

Johnny Depp podczas premiery trzeciej części Piratów z Karaibów w Anaheim w Kalifornii
alotofmillion (Photo by Anna Altheide.), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Początki aktorstwa

W 1983 roku, w wieku 20 lat, Depp poznał i poślubił 25-letnią artystkę makijażu Lori Allison. W tym samym roku, para przeniosła się do L.A. z zespołem Deppa w nadziei, że uda się im zrobić karierę na wielką skalę. Depp i jego koledzy z zespołu utrzymywali się ze sprzedaży długopisów dla firmy telemarketingowej.

Rok później Depp wsiąkł w aktorstwo, gdy żona przedstawiła go swojemu byłemu chłopakowi, aktorowi Nicolasowi Cage’owi. Cage dostrzegł w Deppie potencjał i przedstawił go hollywoodzkiemu agentowi. Po kilku małych rolach jako statysta, Depp dostał swoją pierwszą legalną rolę filmową w horrorze „Koszmar z ulicy Wiązów” (1984).

W 1985 roku Kids rozpadli się, podobnie jak małżeństwo Deppa. Po rozstaniu z Allison, Depp nawiązał relację z aktorką Sherilyn Fenn, którą poznał na planie krótkometrażowego filmu Dummies (1985). Byli krótko zaręczeni, ale wkrótce potem rozstali się. Po ich rozstaniu, Depp spotkał się i oświadczył aktorce Jennifer Grey; ich romans również był krótkotrwały.

Depp zaczął poważnie studiować aktorstwo, najpierw w klasie w Loft Studio w Los Angeles, a następnie u prywatnego trenera. Lekcje opłaciły się w 1987 roku, kiedy zastąpił aktora Jeffa Yaghera w roli tajniaka Tommy’ego Hansona w popularnym kanadyjskim serialu telewizyjnym 21 Jump Street. Rola ta uczyniła z Deppa gwiazdę; z dnia na dzień stał się nastoletnim idolem. Kiedy jego kontrakt na Jump Street wygasł w 1989 roku, skorzystał z okazji, by wcielić się w ważniejsze role.

danlev or Dan Leveille, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Sukces komercyjny

W 1990 roku Depp wystąpił w musicalu Cry-Baby Johna Watersa (1990), który stał się kultowym przebojem i zdołał zmienić swój wizerunek. W tym samym roku otrzymał możliwość zaprezentowania swojej wszechstronności jako aktor w tytułowej roli w filmie fantasy Tima Burtona, Edwardzie Nożycorękim. Film ten nie tylko ugruntował pozycję Deppa jako aktora z listy A, ale także zarobił ponad 54 miliony dolarów. Po sukcesie filmu, Depp wyrzeźbił dla siebie niszę jako poważny, nieco mroczny, idiosynkratyczny wykonawca, konsekwentnie wybierając role, które zaskakują zarówno krytyków jak i publiczność.

To właśnie podczas zdjęć do filmu Edwarda Nożycorękiego Depp spotkał się ze współgwiazdą Winoną Ryder, którą oglądał od krótkiego spotkania na premierze jej filmu Wielkie kule ognia (1989). Oboje zaczęli spotykać się na planie filmowym i wkrótce stali się hollywoodzką parą. Pięć miesięcy po pierwszej randce Depp i Ryder zaręczyli. Aby wzmocnić ich miłość, Depp miał nawet wytatuowany napis „Winona na zawsze” na prawym ramieniu. Para rozstała się jednak w 1993 roku, po tym jak rodzice Ryder zabronili córce wychodzić za mąż.

Poza swoim życiem osobistym, Depp nadal rozwijał się, zdobywając uznanie krytyki i rosnącą popularność dla swojej pracy. Do jego najbardziej znaczących ról należała rola mizantropa Sama w Benny & Joon (1993), która przyniosła mu nominację do Złotego Globu, oraz Gilberta w „Co gryzie Gilberta Grape? (1993), która obsadziła go jako młodego człowieka niezadowolonego z ograniczeń jego małomiasteczkowego życia.

Problemy z wizerunkiem i relacjami

W sierpniu 1993 roku kupił wraz z dwoma partnerami biznesowymi The Viper Club w Los Angeles., który od razu stał się najmodniejszym miejscem na Sunset Strip. Depp zaczął wykorzystywać klub jako okazję do wprowadzenia mecenasów do muzyki swojego nowo powstałego zespołu P, który dawał popularne koncerty w tym miejscu. Jednak 31 października tego samego roku w klubie doszło do tragedii, kiedy to nastoletni uznany przez krytykę aktor River Phoenix doznał przedawkowania narkotyków poza klubem. Phoenix zmarł później tego wieczoru.

Depp także uzależnił się od narkotyków i wpadł w głęboką depresję. Mniej więcej w tym czasie rozpoczął bardzo publiczny związek z supermodelką Kate Moss. Depp i Moss stale pojawiają się na pierwszych stronach gazet ze względu na swoje pełne pasji i nieprzewidywalne zachowanie; w 1994 roku, Depp zdemolował pokój hotelowy w Nowym Jorku po jednej z wielu wspólnych imprez pary.

Dzikie zachowanie Deppa nie miało wpływu na jego życie zawodowe. W 1994 roku ponownie współpracował z Burtonem w biografii Eda Wooda, o niesławnym reżyserze filmów B. Film ten zdobył uznanie krytyki Deppa i kolejną nominację do Złotego Globu. Inne godne uwagi filmy z końca lat 90. to Don Juan DeMarco (1995), w którym Depp wciela się w postać, która uważa się za sławnego fikcyjnego Don Juana, oraz Donnie Brasco (1997), w którym Depp wystąpił jako tajny agent FBI próbujący przeniknąć do rodziny przestępczej z Bonano.

W 1998 roku Depp rozstał się z wieloletnią dziewczyną Kate Moss i wcielił się w postać alter ego dziennikarza Huntera S. Thompsona w adaptacji Terry’ego Gilliama „Las Vegas Parano”. Podczas kręcenia filmu Depp pielęgnował silną przyjaźń z Thompsonem, która trwała do jego śmierci w 2005 roku. Później Depp sfinansował pogrzeb pisarza.

„Piraci”, „Sweeney Todd” i „Alicja”

W następnym projekcie filmowym Depp próbował swoich sił w sci-fi horrorze „Żona astronauty” w 1999 roku. W tym samym roku połączył siły z Burtonem po raz kolejny w Sleepy Hollow (Jeździec bez głowy). W następnym roku pojawił się w małym, ale popularnym dramacie romantycznym Chocolat, a następnie w 2001 roku wystąpił w wielkobudżetowym filmie jako prawdziwy król kokainy George Jung w Blow. Następnie Depp wystąpił w filmie „From Hell” w 2001 roku oraz w „Once Upon a Time” Roberta Rodrigueza w 2002 roku.

W 2004 roku Depp zdobył nominację do Oscara za główną rolę w Kapitana Jacka Sparrowa w filmie „Piraci z Karaibów”. Film był przebojem kasowym, który przyczynił się do powstania całej serii „Piratów”. Pod koniec tego roku Depp wystąpił także w uznanym przez krytykę spektaklu Finding Neverland, w którym wystąpił jako twórca Piotrusia Pana J.M. Barrie. Film ten przyniósł mu ponad 10 nominacji do nagród, w tym zarówno do Oscara, jak i Złotego Globu.

W 2006 roku Depp powrócił jako Kapitan Jack Sparrow do sequela Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka, który pobił rekord kasowy w osiągnięciu najwyższego weekendowego wyniku finansowego w historii. Trzecia częśc serii też wypadła dobrze: Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007) zarobiła $138.8 millionów.

Następnie Depp wcielił się w jedną z najbardziej znanych postaci teatru w Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street, również w 2007 roku. Wyreżyserowany przez Burtona i współtworzony przez Helenę Bonham Carter mroczny i krwawy musical opowiada historię fryzjera, który zabija swoich klientów. Za pracę nad filmem Depp otrzymał nagrodę Golden Globe Award.

W 2009 roku, dwa filmy Deppa – The Imaginarium of Doctor Parnassus i Public Enemies – miały swoją premierę z mieszanymi efektami. Do sukcesu kasowego powrócił wraz z filmową adaptacją klasycznej Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla w Krainie Czarów w 2010 roku. Na potrzeby projektu Depp ponownie połączył siły z Burtonem, by podjąć się roli Szalonego Kapelusznika. Film, z Mią Wasikowską w roli Alicji, przyniósł ponad 116 milionów dolarów w swój weekend otwarcia.

Po raz kolejny podróżując po pełnym morzu, Depp ponownie odtworzył swoją rolę Jacka Sparrowa w kolejnej odsłonie serii filmów Piraci z Karaibów w 2011 roku. W tym samym roku powrócił do niezależnego filmu z The Rum Diary, opartego na książce Thompsona.

Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

„Dark Shadows”, „The Lone Ranger” i „Fantastic Beasts”

W komedii Burtona Dark Shadows (2012) Depp zagrał Barnabasa Collinsa, wampira, który ucieka z więzienia i wraca do rodzinnego domu. Tam Collins próbuje pomóc swoim potomkom. Depp był długoletnim fanem materiału źródłowego filmu – gotyckiej opery mydlanej Dark Shadows z końca lat sześćdziesiątych – i zachęcał przyjaciela Burtona do wprowadzenia go na duży ekran.

Niestety, kolejne przedsięwzięcie wielkobudżetowe Deppa nie wypadło tak dobrze, jak jego wcześniejsze filmy. W 2013 roku aktor z listy A nawiązał współpracę z producentem Piratów Jerrym Bruckheimerem po raz kolejny w Disneyowskim filmie The Lone Ranger. Film, którego produkcja kosztowała ponad 215 milionów dolarów, wypadł kiepsko finansowo i zebrał słabe recenzje.

Następnie Depp wcielił się w rolę notorycznego szefa kryminalnego Whiteya Bulgera w 2015 r. w Black Mass. W 2016 roku Depp ponownie wystąpił w roli Szalonego Kapelusznika w filmie „Through The Looking Glass”, czyli kolejnej odsłonie Alicji w Krainie Czarów. Rok później powrócił jako Jack Sparrow dla Piratów z Karaibów: Zemsta Salazara i dołączył do zespołu przy adaptacji filmu Murder on the Orient Express.

W 2018 roku Depp wrócił do dużych produkcji z rolą złego czarodzieja Gellerta Grindelwalda w filmie Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald.

Życie osobiste

Podczas kręcenia dramatu science fiction „Dziewiąta brama” (1999) we Francji Johnny poznał francuską aktorkę, piosenkarkę i modelkę Vanessę Paradis. W tym samym roku Paradis zaszła w ciążę z pierwszym dzieckiem pary. W maju 1999 roku para powitała córkę Lily-Rose Melody Depp. Depp i Paradis doczekali się drugiego dziecka, syna Jacka Johna Christophera Deppa III, trzy lata później.

W 2012 roku zaczęły krążyć opowieści, że Depp i Paradis rozstali się. Depp początkowo zaprzeczał tym plotkom, ale jego przedstawiciel potwierdził rozpad związku w czerwcu. W oświadczeniu wygłoszonym dla Entertainment Tonight, przedstawiciel Deppa powiedział, że para „rozstała się polubownie” i poprosił, aby ludzie „szanowali ich prywatność” i „prywatność ich dzieci”. Depp i Paradis byli razem przez prawie 14 lat.

Podczas kręcenia „The Rum Diary” spotkał się z gwiazdą Amber Heard. Para ta została po raz pierwszy publicznie widziana razem w 2012 roku, niedługo po rozstaniu Deppa z Paradis. Para zaręczyła się w Wigilię 2013 roku i pobrała w lutym 2015 roku.

W maju 2016 roku Head złożyła pozew o rozwód, a niedługo potem złożyła także pozew o zakaz zbliżania się do siebie, zarzucając Deppowi nadużycie słowne i fizyczne. Oboje osiągnęli ugodę w sierpniu, a rozwód został sfinalizowany w styczniu 2017 roku. Jednak po tym, jak Heard napisała w grudniu 2018 roku list opisujący jej doświadczenia z przemocą domową, Depp złożył kilka miesięcy później pozew o zniesławienie przeciwko swojej byłej żonie na kwotę 50 milionów dolarów.

W październiku 2017 roku, Depp złożył pozew na kwotę 25 milionów dolarów przeciwko swoim byłym menadżerom, twierdząc, że źle zarządzali jego zarobkami z ostatnich dwóch dekad. W kwietniu następnego roku, Depp został oskarżony przez dwóch byłych ochroniarzy o niewypłacone wynagrodzenie i narażenie na niebezpieczne warunki pracy.

W lipcu 2018 roku doniesiono, że Depp został pozwany za rzekome uderzenie w kierownika na planie nadchodzącego filmu „Miasto kłamstw” o zabójstwie rapera Notorious B.I.G. Według pozwu, gwiazda filmowa rozzłościła się, gdy powiedziano jej, że produkcja została ukończona na ten dzień, w którym to momencie dwukrotnie „siłą uderzył” kierownika w lewą dolną część klatki piersiowej i rozpętał słowną tyradę, aż do momentu, gdy został odciągnięty przez swoich ochroniarzy. W rezultacie, film został wycofany z dystrybucji na miesiąc przed planowaną datą premiery 7 września.

Ciekawostki o Johnny'm Deppie

 • Nagrał piosenkę z Goranem Bregovicem. ~gość
 • W 1994 roku został aresztowany za zdemolowanie pokoju hotelowego w Nowym Jorku. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Johnny'm Deppie znaleźć można w książce "Johnny Depp. Osobisty album Johnny'ego Deppa" (wyd. Buchmann / GW Foksal).

Słynni wąsacze

Książki o Johnny'm Deppie

Co wiemy o Johnny'm Deppie:

Biografia 1 książka 2 ciekawostki 3 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

John Christopher Depp II

Wiek

59

Obywatelstwo

USA

Cytaty
Johnny'ego Deppa

#1

Ameryka jest jak wielki, rozwścieczony szczeniak, który może bardzo zranić.

Johnny Depp, nadesłane przez gość

#2

Najbardziej ponadczasowym i klasycznym pięknem są piersi kobiety.

Johnny Depp, nadesłane przez gość

#3

Wciąż odkrywam w Jacku Sparrow coś nowego. Bywa dziwny i trudno przewidzieć, co zrobi.

Johnny Depp, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Johnny'ego Deppa

Owensboro, Kentucky, Stany Zjednoczone

Owensboro, Kentucky, Stany Zjednoczone

Znak Zodiaku
Johnny'ego Deppa

♊ Bliźnięta

Wzrost
Johnny'ego Deppa

178 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Bielbienneboy, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Komentarze

 • Anonim 1 kwietnia 2013, 22:03

  Od roli w Edwardzie Nożycorękim, schudł prawie 14 kg.

 • Anonim 1 kwietnia 2013, 22:04

  Johnny Deppp nagrał piosenkę z Goranem Bregovicem

 • Anonim 1 kwietnia 2013, 22:04

  W 1994 roku Johnny został aresztowany za zdemolowanie pokoju hotelowego w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.