Kim jest ...

Jill Biden

Pierwsza Dama USA, amerykańska pedagożka. 70 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jill Biden

Jill Biden to pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, (2021-obecnie), żona Joe Bidena, 46. prezydenta USA. Urodziła się 3 czerwca 1951 roku w Hammonton w stanie New Jersey. Dorastała w Willow Grove na obrzeżach Pennsylvanii. W 1969 roku po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia marketingu mody, jednak po jednym semestrze zrezygnowała z zajęć. W 1970 roku wyszła za Billa Stevensona. Para rozwiodła się w 1975 roku po kilkumiesięcznym okresie separacji. Jeszcze jako mężatka Jill rozpoczęła studia na Uniwersytecie Delaware, na którym w 1975 roku zdobyła tytuł licencjata.

Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka angielskiego. W tym samym roku poznała swojego przyszłego męża, Joe Bidena, na randce w ciemno, którą zaplanował jej brat. Para pobrała się 17 czerwca 1977 roku. W tym okresie Biden był senatorem USA. Z poprzedniego małżeństwa miał dwójkę chłopców, a jego poprzednia żona zginęła w wypadku samochodowym razem z kilkumiesięczną córką.

W 1981 roku Jill obroniła tytuł magistra na West Chester University , a w czerwcu na świat przyszła pierwsza córka Bidenów, Ashley. W tym czasie Jill pracowała najpierw jako nauczycielka angielskiego w St. Mark’s High School w Wilmington, a następnie dawała lekcje historii w szpitalu psychiatrycznym dla uczniów za zaburzeniami emocjonalnymi. Po narodzinach dziecka Jill na jakiś czas przerwała karierę zawodową, aby poświęcić się życiu rodzinnemu.

W 1987 roku obroniła drugi tytuł magistra na Villanova University w Pennsylvanii. Pracowała nieprzerwanie, podejmując się etatów w różnych szkołach, jednocześnie wspierając Bidena w jego pierwszej kampanii prezydenckiej w 1988 roku. W latach 1993-2008 Jill pracowała na etacie jako wykładowca w Delaware Technical Community College, gdzie w 2007 roku uzyskała tytuł doktora. Także w 2003 roku założyła organizację non-profit o nazwie Biden Breast Health Initiative.

W 2009 roku Joe został wiceprezydentem, co uczyniło z Jill drugą damę USA. W tym samym roku podjęła się pracy jako doktor na Northern Virginia Community College. Została pierwszą żoną prezydenta USA w historii, która podjęła się odpłatnej pracy. Poza nauczaniem Jill podejmuje się wielu inicjatyw. W 2012 roku wydała książkę dla dzieci Don’t Forget, God Bless Our Troops, w której opisuje doświadczenia dziecka, którego ojciec został wysłany na front. W 2019 roku ukazała się jej autobiografia, w której opisuje swoje miejsce i rolę w budowaniu rodziny Bidenów.

Jill wielokrotnie podkreślała, że uzyskanie tytułu doktora było to jedna z rzeczy w jej życiu, z których była naprawdę dumna. Podobno podczas pierwszej randki w ciemno pierwsze, co powiedziała do swojego przyszłego męża, to: „Skąd wziąłeś mój numer?”.

Ciekawostki o Jill Biden

  • Mimo pełnienia funkcji Pierwszej Damy, zdecydowała kontynuować pracę nauczycielki. ~gość

Książki o Jill Biden

Where the Light Enters ENG

Jill Biden

0
(0)

67.08 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o Jill Biden:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka wiek wzrost znak zodiaku

Jill Biden

Pełne nazwisko

Jill Tracy Biden

Wiek

71

Obywatelstwo

USA

Miejsce urodzenia
Jill Biden

Hammonton, New Jersey, Stany Zjednoczone

Hammonton, New Jersey, Stany Zjednoczone

Wykształcenie
Jill Biden

University of Delaware / Villanova University / West Chester University of Pennsylvania

Znak Zodiaku
Jill Biden

♊ Bliźnięta

Wzrost
Jill Biden

168 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Ralph Alswang

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.