Kim jest ...

Jerzy Sosnowski

Polski wojskowy, major kawalerii Wojska Polskiego, oficer Oddziału II Sztabu Generalnego.


Czytaj dalej

Życiorys Jerzego Sosnowskiego

Jerzy Ksawery Franciszek Sosnowski

Jerzy Sosnowski – major kawalerii Wojska Polskiego, oficer Oddziału II Sztabu Generalnego urodzony 3 grudnia 1896 r. we Lwowie. W 1914 r. rozpoczął służbę w 1 Pułku Piechoty Legionów i walczył na froncie rosyjskim. Parę lat później odbył kurs broni maszynowej oraz kurs lotniczy. W 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1926 r. rozpoczął pracę w Oddziale II Sztabu Generalnego. Udał się do Berlina, podając się za polskiego Barona, Ritter von Nalecza, który zamierzał nawiązać porozumienie z Niemcami przeciwko Piłsudskiemu. Nawiązał romans z Benitą von Falkenhayn, należącą do rodziny szefa niemieckiego Sztabu Generalnego, która zwerbował do polskiego wywiadu. Następnie przeciągnął na polską stronę również Günthera Rudloffa, Irene von Jena, Renate von Natzmer, Lottę von Lemmel i Iabelę von Tauscher, przybierając nową tożsamość niemal za każdym razem. Dzięki pomocy swoich informatorów Jerzy Sosnowski zdobył dostęp do wielu tajnych dokumentów oraz planów działań wojennych przeciwko Polsce. W 1933 r. Niemcy wpadli jednak na trop polskiej siatki wywiadowczej. O zdradę podejrzewano porucznika Józefa Gryfa-Czajkowskiego, podwójnego agenta. „Baron Ritter von Nalecz” został aresztowany przez Gestapo i otrzymał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, jednak zwolniono go w 1936 r. Los pozostałych współpracowników Sosnowskiego, zwłaszcza Rudloffa, który wywinął się od zarzutów o szpiegostwo wzbudziły podejrzenia polskich władz – wkrótce oskarżono Jerzego Sosnowskiego o zdradę, współpracę z Niemcami i skazano go na 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie był jednak prawomocny, wybuchła wojna. Historycy spierają się, co do dalszych losów oficera. Według niektórych źródeł zastrzelono go w 1939 roku, według innych zaginął bez wieści w 1944 r. w Warszawie, podczas jednej ze specjalnych misji. Niektórzy historycy twierdzą, że po wybuchu II wojny światowej Jerzy Sosnowski rozpoczął współpracę z wywiadem radzieckim.

Ciekawostki o Jerzym Sosnowskim

  • Podobno był pierwowzorem Jamesa Bonda. ~gość
  • Został skazany na dożywotnie więzienie za szpiegostwo, po dwóch latach wymieniono go jednak na siedmiu agentów Abwehry. ~gość
  • Do dziś historycy zastanawiają się nad tym, czy rzeczywiście był szpiegiem niemieckim. ~gość

Pełne nazwisko

Jerzy Ksawery Franciszek Sosnowski

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jerzego Sosnowskiego

#1

Byłem szpiegiem z zamiłowania. Szpiegostwo to pasja, jak sport – takie swoiste zawody, w których walczy się mózgiem.

Jerzy Sosnowski, nadesłane przez gość

#2

Kiedy usłyszałem o istnieniu Planu A, odezwała się moja ambicja. Taka rzecz to przecież marzenie każdego szpiega. Żadne pieniądze nie wystarczą, żeby zapłacić za tego rodzaju robotę szpiegowską.

Jerzy Sosnowski, nadesłane przez gość

#3

Szpiegostwo, owszem jest niebezpieczne. Ale też jakże frapujące!

Jerzy Sosnowski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jerzego Sosnowskiego

Lwów, Obwód lwowski, Ukraina

Lwów, Obwód lwowski, Ukraina

Przyczyna śmierci

w niewyjaśnionych okolicznościach

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Komentarze

  • Anonim 8 kwietnia 2013, 17:45

    Jerzy Sosnowski został skazany na dożywotnie więzienie za szpiegostwo, po dwóch latach wymieniono go jednak na siedmiu agentów Abwehry.

  • Anonim 8 kwietnia 2013, 17:45

    Do dziś historycy zastanawiają się nad tym, czy Jerzy Sosnowski rzeczywiście był szpiegiem niemieckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.