Jarosław Iwaszkiewicz

Polski poeta, prozaik, eseista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander. ✝ 86.

Pełne nazwisko: Jarosław Leon Iwaszkiewicz
Pseudonimy: Eleuter
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 86 lat
Znak Zodiaku: ♓ Ryby
Miejsce urodzenia: Kalnik, Obwód winnicki, Ukraina
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
W roku 2019 przypada: 125. rocznica urodzin i 39. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Na własne życzenie został pochowany w mundurze górniczym. ~gość
  • Sam o sobie mówił, iż jest homoseksualistą. Teraz, badając jego życie i twórczość, stwierdzono, że był biseksualistą. Riot

Życiorys Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Iwaszkiewicz, urodzony 20 lutego 1894 w Kalniku koło Kijowa, zmarły 2 marca 1980 w Warszawie, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz, wieloletni prezes Związku Literatów Polskich. Dzieciństwo i młodość spędził na Ukrainie, studiował prawo na Uniwersytecie Kijowskim. W 1918 Iwaszkiewicz przeniósł się do Warszawy. Tam szybko zaprzyjaźnił się z grupą młodych i zdolnych poetów (m.in. Tuwim, Słonimski, Lechoń, Wierzyński), z którymi wkrótce założył grupę literacką Skamander – jedną z najważniejszych i najpopularniejszych grup poetyckich w międzywojennej Polsce. Publikacje w oficjalnym piśmie grupy stały się dla Iwaszkiewicza wstępem do jego dalszej działalności publicystycznej, m.in. współpracy z „Wiadomościami Literackimi” oraz pracy w miesięczniku „Twórczość”, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego.

Poetycko debiutował w 1919  tomem „Oktostychy”, od tego czasu wydał jeszcze 15 innych tomów poezji, jego ostatni tomik, „Mapa pogody”, został wydany w 1977 roku. Po wojnie Iwaszkiewicz rozwinął się wybitnie jako prozaik, jego opowiadania należą do najlepszych w powojennej literaturze polskiej, część z nich doczekała się ekranizacji (m.in. „Panny z Wilka”; „Tatarak”). Dla wielu komentatorów skazą na biografii poety jest fakt iż w okresie powojennym, będąc jedną z najbardziej wpływowych osób w środowisku literackim, współpracował z komunistyczną władzą. Życiorys Iwaszkiewicza ściśle wiąże się z posiadłością Stawisko (okolice Podkowy Leśnej, województwo mazowieckie), gdzie poeta mieszkał od 1928 roku aż do swej śmierci. Dziś mieści się tam muzeum poświęcone życiu i twórczości swego wybitnego lokatora.

Śmierć Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Iwaszkiewicz umiera 02/03/1980 w miejscowości Warszawa, Polska.


Książki biograficzne o Jarosławie Iwaszkiewiczu

Dostępna w 16 księgarniach


Debiutowali u progu Drugiej Rzeczypospolitej. Tworzyli najbardziej znaną i reprezentatywną grupę poetycką okresu międzywojennego. Kiedy niecałe trzy tygodnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (...)

[ więcej ]

Dostępna w 10 księgarniach


Pierwsza na polskim rynku wydawniczym kompletna, analityczna, a przy tym błyskotliwie napisana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, pisarza, który przez wiele lat wpływał na kształt polskiej kultury, tw (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 14 księgarniach


Listy Jarosława Iwaszkiewicza i Andrzeja Wajdy od czasu filmowej adaptacji Brzeziny do Panien z Wilka i planów teatralnej realizacji Nocy czerwcowej . (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
14.76 zł w Publio.pl

Dostępna w 12 księgarniach


Trzeci tom listów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów z lat 1932-1939. W 1932 r. Iwaszkiewicz objął, na dwa i pół roku, stanowisko sekretarza Poselstwa Polskiego w Danii. Obszerna korespondencja z tego ok (...)

[ więcej ]

Dostępna w 18 księgarniach


Drugi tom trzytomowej edycji Dzienników Jarosława Iwaszkiewicza (1894-1980) to nie tylko interesująca kontynuacja wielu wątków z tomu poprzedniego. Rok 1956, będący cezurą w najnowszej historii Polski (...)

[ więcej ]

Dostępna w 16 księgarniach


Drugi tom listów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów dotyczy spraw zarówno osobistych, jak i publicznych. Dzięki nim poznajemy nie tylko historię ich związku, ale także życie towarzyskie Stawiska, gdzie I (...)

[ więcej ]

Dostępna w 17 księgarniach


Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX stulecia, oprowadza w tej książce po świecie swego dzieciństwa i wczesnej młodości - przywołuje czas dawno miniony, (...)

[ więcej ]

Dostępna w 19 księgarniach


W trzecim, ostatnim tomie Dzienników Jarosław Iwaszkiewicza na pierwszy plan wysuwa się starość z jej gorzką samowiedzą, podziwem dla cudowności życia i oczekiwaniem na śmierć. Choć "stary poeta" cora (...)

[ więcej ]

Dostępna w 17 księgarniach


Pierwszy tom trzytomowej edycji listów Anny z Lilpopów Iwaszkiewiczowej (1897?1979) i Jarosława Iwaszkiewicza (1894?1980), która obejmuje okres od ich poznania i małżeństwa (1922) do roku 1926. Autor (...)

[ więcej ]

Dostępna w 37 księgarniach


O Jarosławie Iwaszkiewiczu opowiada jego „syn"”! Wiesław Kępiński został osierocony jako 11-latek podczas Powstania Warszawskiego. W trakcie rzezi Woli 5 sierpnia 1944 roku zginęli (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 15 księgarniach


Drugi tom biografii Jarosława Iwaszkiewicza przedstawia losy pisarza po 1939 roku. Autor tworzy biografię totalną, obejmującą wiele aspektów życia bohatera. Nie unika wątków kontrowersyjnych, umieszcz (...)

[ więcej ]Książki poruszające wątki z życiorysu Jarosława Iwaszkiewicza

Dostępna w 21 księgarniach


Najsłynniejszy kot wśród celebrytów, największy celebryta wśród kotów. Trudno uwierzyć, że charakterny i złośliwy kot Iwan nie jest wytworem literackiej fantazji Tadeusza Konwickiego, lecz pełn (...)

[ więcej ]

Oszczędzasz 16,72 zł
- 38 % od ceny z okładki


Cztery kobiety. Różni je wszystko: wiek, status społeczny, osobowość. Łączy jedno – życiowa rola, grana z pasją i poświęceniem. Znane jako żony wybitnych pisarzy, są kimś więcej – indywidualistkami, które obracają wyrzeczenia w sukces, a w sztuce i miłości odnajdują sens życia. Dzięki Zofii Tołstoj…

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
34.00 zł w Publio.pl


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Jarosława Iwaszkiewicza

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Jarosława Iwaszkiewicza (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Jarosławie Iwaszkiewiczu

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Jarosława Iwaszkiewicza

  • Jarosław Iwaszkiewicz przychodzi na świat w miejscowości Kalnik, Obwód winnicki, Ukraina.
  • Jarosław Iwaszkiewicz umiera w miejscowości Warszawa, Polska.

Przydatne linki


Miejsca Jarosława Iwaszkiewicza

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie