Kim był ...

Janusz Głowacki

Polski pisarz. ✝ 78.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Janusza Głowackiego

Janusz Głowacki był polskim pisarzem i scenarzystą. Urodził się 13 września 1938 roku w Poznaniu. Ukończył studia historyczne na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Zadebiutował w wieku 22 lat (1960), opowiadaniem pt. „Na plaży”. Na początku kariery współpracował z magazynami, m.in. magazyn „Kultura”. Wiele jego esejów i artykułów ukazało się w „New York Times”.

Pod koniec lat sześćdziesiątych zaczął zajmować się pisaniem scenariuszy. Pierwszym dużym sukcesem był scenariusz do filmu „Rejs” (reż. Marek Piwowski; 1970), nagrodzony Samowarem. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego Janusz Głowacki postanowił wyjechać do USA, gdzie napisał m.in. „Antygonę w Nowym Jorku” (1992), wystawianą zarówno w USA, jak i w Polsce. Wykładał też na Uniwersytecie Columbia.

Głowacki napisał też scenariusze do m.in. filmów „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (reż. Andrzej Wajda, 2013) czy, wraz z Pawłem Pawlikowski, „Zimna Wojna” (reż. Paweł Pawlikowski; 2018), który zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu filmowym w Cannes. Janusz Głowacki zmarł 19 sierpnia 2017 roku, podczas wczasów w Egipcie.

Janusz Głowacki był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była dziennikarka Ewa Zadrzyńska, która urodziła mu córkę Zuzannę. Drugą żoną Głowackiego była aktorka i piosenkarka pochodzenia ukraińskiego, Olena Leonenko.

Książki o Januszu Głowackim

Bezsenność w czasie karnawału

Janusz Głowacki

0
(0)

10.00


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Dżanus Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego

Elżbieta Baniewicz

0
(0)

14.97


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Świat bez Głowy. Portret Janusza Głowackiego

Iza Bartosz

0
(0)

9.99


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.

Co wiemy o Januszu Głowackim:

Biografia 4 książki 4 cytaty znak zodiaku

Pełne nazwisko

Janusz Andrzej Głowacki

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

84. rocznica urodzin Janusza Głowackiego

5. rocznica śmierci Janusza Głowackiego

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Janusza Głowackiego

#1

Bez słabości nie ma bohaterstwa.

Janusz Głowacki, nadesłane przez gość

#2

Nie przyjechałem promować siebie, tylko zbiór moich sztuk. Nie jestem ani Doda, ani Cichopek.

Janusz Głowacki, nadesłane przez gość

#3

Pomysł zamachu pod Smoleńskiem to surrealizm kompletny. Może ktoś w to wierzy? Nie wiem, ja uważam, że pan Jarosław raczej chichocze w domu, ale oczywiście mogę się mylić.

Janusz Głowacki, nadesłane przez gość

#4

Zawsze wiązałem się z niebanalnymi kobietami.

Janusz Głowacki, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Janusza Głowackiego

Poznań, Polska

Poznań, Polska

Data śmierci
Janusza Głowackiego

19/08/2017

w wieku 78 lat

Znak Zodiaku
Janusza Głowackiego

♍ Panna

Pseudonimy
Janusza Głowackiego

Dżanus

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Bestseller 27.89 zł

Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę POP? Być Britney to biografia i ana [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

Nagroda literacka gdynia; fot. Patryk Lewandowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.