Kim był ...

Jan Józef Lipski

Polski krytyk literacki i publicysta. ✝ 65.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Jana Józefa Lipskiego

Jan Józef Lipski urodził się 25 maja 1926 roku w Warszawie. Szkołę podstawową ukończył w 1939 roku, w trakcie okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach oraz uczestniczył w konspiracji, początkowo w Szarych Szeregach.

Brał udział w powstaniu warszawskim – w trakcie walk został ranny odłamkiem granatu w lewą rękę, co spowodowało trwałe inwalidztwo.

Po wojnie ukończył studia polonistyczne i zaczął pracę w sektorze wydawniczym. Jednocześnie z działalnością jako uznany publicysta i krytyk literacki, angażował się także politycznie, co przyniosło szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa.

Utrzymywał kontakty z emigracją (środowisko „Kultury” paryskiej), angażował literatów i ludzi kultury do wywierania wpływu na władze komunistyczne, organizował zbiórki pomocy dla aresztowanych opozycjonistów.

We wrześniu 1976 był jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników. Kilkakrotnie aresztowany. Był członkiem „Solidarnośći”, aktywnie uczestniczył w przemianach demokratycznych w Polsce, współtworząc PPS oraz będąc senatorem I kadencji.

Zmarł 10 września 1991 roku w Krakowie.

Uczestnicy Powstania Warszawskiego

Książki o Janie Józefie Lipskim

Co wiemy o Janie Józefie Lipskim:

Biografia 3 książki 4 cytaty znak zodiaku

Jan Józef Lipski

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

96. rocznica urodzin Jana Józefa Lipskiego

31. rocznica śmierci Jana Józefa Lipskiego

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Jana Józefa Lipskiego

#1

Chcę mieć zaszczyt znalezienia się na ławie oskarżonych z przyjaciółmi, których towarzyszem walki o lepszą Polskę byłem przez te kilka lat. Chcę wziąć udział w ostatnim rozdziale historii KOR-u, tak jak uczestniczyłem we wszystkich innych po kolei, od początku.

Jan Józef Lipski, nadesłane przez gość

#2

Ksenofobia i megalomania narodowa wzajemnie się żywią i wspierają. Wiemy, ile wycierpiała Polska od Rosjan i Niemców – co nie usprawiedliwia przekraczania granic głupoty i nienawiści w stosunku do tych narodów; głupotą i nienawiścią człowiek i naród sam sobie szkodzi.

Jan Józef Lipski, nadesłane przez gość

#3

Miłość do wszystkiego co polskie – to częsta formuła narodowej, „patriotycznej” głupoty. Bo „polski” był przecież i ONR, i pogromy we Lwowie, Przytyku i Kielcach, i getto ławkowe, i pacyfikacje wsi ukraińskich, i Brześć, i Bereza, i obóz w Jabłonnie w 1920 roku – by poprzestać na 20 latach naszej historii. Patriotyzm – to nie tylko szacunek i miłość do tradycji, lecz również nieubłagana selekcja elementów tej tradycji, obowiązek intelektualnego wysiłku. Wina za fałszywą ocenę przeszłości, za utrwalanie fałszywych mitów narodowych, za służące megalomanii przemilczanie ciemnych plam własnej historii – jest zapewne mniejsza z moralnego punktu widzenia niż wyrządzanie zła bliźnim, lecz przecież jest źródłem dzisiejszego zła i zła przyszłego.

Jan Józef Lipski, nadesłane przez gość

#4

Zło nam wyrządzone, nawet największe, nie jest jednak i nie może być usprawiedliwieniem zła, które sami wyrządziliśmy.

Jan Józef Lipski, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Jana Józefa Lipskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Data śmierci
Jana Józefa Lipskiego

10/09/1991

w wieku 65 lat

Miejsce śmierci
Jana Józefa Lipskiego

Kraków, Polska

Kraków, Polska

Miejsce pochówku
Jana Józefa Lipskiego

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Wykształcenie
Jana Józefa Lipskiego

Uniwersytet Warszawski

Znak Zodiaku
Jana Józefa Lipskiego

♊ Bliźnięta

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Original uploader was / Skotos / at / pl.wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.