fot. Original uploader was / Skotos / at / pl.wikipedia
Jan Józef Lipski urodził się 25 maja 1926 roku w Warszawie. Szkołę podstawową ukończył w 1939 roku, w trakcie okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach oraz uczestniczył w konspiracji, początkowo w Szarych Szeregach.
Brał udział w powstaniu warszawskim – w trakcie walk został ranny odłamkiem granatu w lewą rękę, co spowodowało trwałe inwalidztwo.
Po wojnie ukończył studia polonistyczne i zaczął pracę w sektorze wydawniczym. Jednocześnie z działalnością jako uznany publicysta i krytyk literacki, angażował się także politycznie, co przyniosło szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa.
Utrzymywał kontakty z emigracją (środowisko „Kultury” paryskiej), angażował literatów i ludzi kultury do wywierania wpływu na władze komunistyczne, organizował zbiórki pomocy dla aresztowanych opozycjonistów.
We wrześniu 1976 był jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników. Kilkakrotnie aresztowany. Był członkiem „Solidarnośći”, aktywnie uczestniczył w przemianach demokratycznych w Polsce, współtworząc PPS oraz będąc senatorem I kadencji.
Zmarł 10 września 1991 roku w Krakowie.
Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa. Tom 1
Lipski to legenda opozycji w PRL. Jan Olszewski nazywał go „naszym Prezydentem”, dla Adama Michnika był mistrzem. Powstaniec warszawski, już od 1945 r. łącznik środowisk opozycyjnych, wspó (...)
Jan Józef Lipski z perspektywy XXI wieku
Niniejszy tom jest plonem konferencji, jaka odbyła się 11 września 2011 r. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, której towarzyszyła również wystawa poświęcona Janowi Józefowi Lipskiemu. (...)
Chcę mieć zaszczyt znalezienia się na ławie oskarżonych z przyjaciółmi, których towarzyszem walki o lepszą Polskę byłem przez te kilka lat. Chcę wziąć udział w ostatnim rozdziale historii KOR-u, tak jak uczestniczyłem we wszystkich innych po kolei, od początku.
Nadesłane przez: gość
Ksenofobia i megalomania narodowa wzajemnie się żywią i wspierają. Wiemy, ile wycierpiała Polska od Rosjan i Niemców – co nie usprawiedliwia przekraczania granic głupoty i nienawiści w stosunku do tych narodów; głupotą i nienawiścią człowiek i naród sam sobie szkodzi.
Nadesłane przez: gość
Miłość do wszystkiego co polskie – to częsta formuła narodowej, „patriotycznej” głupoty. Bo „polski” był przecież i ONR, i pogromy we Lwowie, Przytyku i Kielcach, i getto ławkowe, i pacyfikacje wsi ukraińskich, i Brześć, i Bereza, i obóz w Jabłonnie w 1920 roku – by poprzestać na 20 latach naszej historii. Patriotyzm – to nie tylko szacunek i miłość do tradycji, lecz również nieubłagana selekcja elementów tej tradycji, obowiązek intelektualnego wysiłku. Wina za fałszywą ocenę przeszłości, za utrwalanie fałszywych mitów narodowych, za służące megalomanii przemilczanie ciemnych plam własnej historii – jest zapewne mniejsza z moralnego punktu widzenia niż wyrządzanie zła bliźnim, lecz przecież jest źródłem dzisiejszego zła i zła przyszłego.
Nadesłane przez: gość
Zło nam wyrządzone, nawet największe, nie jest jednak i nie może być usprawiedliwieniem zła, które sami wyrządziliśmy.
Nadesłane przez: gość
Polski krytyk literacki i publicysta.
Jan Józef Lipski przeżył dokładnie 65 lat.
Jan Józef Lipski urodził się 25/05/1926.
Jan Józef Lipski zmarł 10/09/1991.
Jan Józef Lipski urodził się w miejscowości Warszawa, Polska.
Jan Józef Lipski zmarł w miejscowości Kraków, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności