Kim była ...

Irena Szewińska

Legendarna polska lekkoatletka. ✝ 72.


Czytaj dalej

Życiorys Ireny Szewińskiej

Irena Kirszenstein-Szewińska

Irena Szewińska to niepodważalnie chluba polskiej lekkoatletyki.

Urodziła się 24 maja 1946 roku w Leningradzie (obecnie Petersburg), jednak rok później jej rodzice zdecydowali się na przeprowadzkę do Warszawy. Po rozwodzie rodziców w 1953 roku Irena zamieszkała z matką.

W Warszawie ukończyła XXXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Warszawskim, studiując ekonomię transportu na Wydziale Nauk Społecznych.

Jej przygoda z lekkoatletyką zaczęła się już w szkole podstawowej, kiedy to trenowała pod okiem byłego olimpijczyka Jana Kopytko. Wtedy właśnie, w kategorii młodzików, zdobyła swoje pierwsze medale mistrzostw Polski.

W1964 roku jej kariera sportowa zaczęła nabierać tempa. Jako junior zdobyła 3 złote medale w igrzyskach europejskich, w biegu na 200 metrów, sztafecie oraz skoku w dal.

W tym samym roku, w igrzyskach olimpijskich w Tokio, wywalczyła odpowiednio srebro i złoto w skoku w dal i biegu na 200 metrów oraz w sztafecie.

W kolejnych latach Szewińska odnosiła sukcesy w mistrzostwach Europy, igrzyskach olimpijskich, a także w lekkoatletycznych europejskich igrzyskach halowych.

W 1967 roku wyszła za mąż za Sławomira Szewińskiego, sportowca uprawiającego bieg przez płotki.

W roku 1969 zawiesiła karierę z powodu ciąży. Jednak po urodzeniu syna bardzo szybko wróciła do formy i po krótkim okresie niepowodzeń znowu zaczęła odnosić sukcesy.

Kontuzja, jakiej doznała podczas zgrupowania na przełomie lat 1971/1972 uniemożliwiła jest starty w skoku w dal. W biegach krótkodystansowych odnosiła jednak nadal sukcesy na arenie międzynarodowej.

Niewątpliwie jednym z największych osiągnięć biegaczki było ustanowienie w 1976 roku podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu nowego rekordu świata w biegu na 60 metrów. Pamiętne 49,29 sekund biegu zapewniło jej złoty medal oraz przywdziało na jej głowę światowy laur sławy.

Ostatni raz w igrzyskach olimpijskich wystąpiła w 1980 roku. Odniosła wtedy swój ostatni biegowy sukces, docierając do półfinału biegu na 400 metrów.

Mimo, iż od tego czasu nie uprawiała aktywnie sportu, jej życie ciągle było mocno związane ze światem lekkoatletycznym.

Szewińska działała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz w Komitecie Kobiecym Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

W swojej karierze pełniła również funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz była członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

29 czerwca 2018 roku pokonała ją choroba nowotworowa.

Na przestrzeni lat otrzymała tytuły honorowego obywatela miast Bydgoszczy, Sopotu, Pułtuska i Zgierza.

Kiedy mieszkała z rodziną w Łomiankach, angażowała się w rozwój sportu w gminie. Aby docenić jej wysiłek w 2018 roku uczyniono ją patronką Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomiankach – Dąbrowie Leśnej.

Rok 2007 przyniósł jest także doktorat honoris causa gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Wielokrotnie otrzymywała tytuły najlepszego sportowca w plebiscytach organizowanych przez agencje prasowe.

 

Irena Szewińska to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej zasłużonych postaci polskiego sportu. Potwierdziła to Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna włączając Szewińską do grona 12 najwybitniejszych postaci w historii lekkiej atletyki.

Ciekawostki o Irenie Szewińskiej

  • Urodziła się w Leningradzie w rodzinie żydowskiej: matka pochodziła z Kijowa, a ojciec z Warszawy. ~gość

Multimedaliści igrzysk olimpijskich

Irena Szewińska

Pełne nazwisko

Irena Kirszenstein-Szewińska

Rocznice

W roku 2024 przypada:

78. rocznica urodzin Ireny Szewińskiej

6. rocznica śmierci Ireny Szewińskiej

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Ireny Szewińskiej

#1

Nie dostałam żadnego samochodu, a jedynie talon na niego. Auto musiałam kupić na raty. I kupiłam. Z tym tylko, że wszystkie pozostałe nagrody starczyły mi jedynie na pierwszą samochodową ratę.

Irena Szewińska, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Ireny Szewińskiej

Petersburg, Rosja

Petersburg, Rosja

Data śmierci
Ireny Szewińskiej

29/06/2018

w wieku 72 lat

Miejsce śmierci
Ireny Szewińskiej

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Miejsce pochówku
Ireny Szewińskiej

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Wykształcenie
Ireny Szewińskiej

Uniwersytet Warszawski

Znak Zodiaku
Ireny Szewińskiej

♊ Bliźnięta

Wzrost
Ireny Szewińskiej

176 cm

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Źródło grafik

fot. Ja Fryta / from Strzegom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.