Irena Sendlerowa – Irena Stanisława Sendler, urodzona 15 lutego 1910 w Warszawie, zmarła 12 maja 2008 w Warszawie, działaczka społeczna.
Jej ojciec był lekarzem, u którego leczyło się mnóstwo żydów. Dzieciństwo spędziła w Otwocku, w latach międzywojennych mieszkała w Tarczynie.
W trakcie wojny pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Żydom zaczęła pomagać na długo przed powstaniem getta warszawskiego. W 1942 została szefową działu dziecięcego w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”.
Współpracowała z polską organizacją działającą pod nadzorem niemieckim. Zorganizowała przemyt dzieci żydowksich z getta, umieszczając je w rodzinach zastępczych, domach dziecka, u sióstr katolickich w Warszawie.
W 1943 została aresztowana przez gestapo. Za swoją działalność została skazana na śmierć. Jednak dzięki „Żegocie”, która przekupiła niemieckich strażników, udało się ją ocalić.
W ukryciu nadal pomagała żydowskim dzieciom – ocaliła ich wraz z Żegotą ok. 2,5 tyś. Po wojnie tworzyła domy dziecka, stworzyła Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Była prześladowana przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa.
W więzieniu straciła przedwcześnie narodzone dziecko. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. Należała także do PZPR, z którego odeszła po wydarzeniach marcowych w 1968.
Dzieci Sendlerowej
Ta książka opisuje niezwykłe losy Ireny Sendlerowej. To opowieść o kobiecie, która dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub dep (...)
Historia Ireny Sendlerowej
Irena Sendlerowa całą wojnę pomagała Żydom. Organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta; umieszczała je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich. Za tę działalność uhonoro (...)
Sendlerowa. W ukryciu
W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała s (...)
Życie w słoiku Ocalenie Ireny Sendler
Amerykańskie nastolatki z małej mieściny w Kansas, bez powiązań z Polską, przypadkowo odkryły zapomniane bohaterstwo Ireny Sendler a następnie odtworzyły jej historię i pokazały światu jej odwagę.
Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej
Biografia Ireny Sendlerowej.
Jak ja byłam młoda, to nigdy nie myślałam, że ja będę miała dzieci, nie lubiłam nawet dzieci.
Nadesłane przez: gość
Jestem narodowym alibi.
Nadesłane przez: gość
Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadna bohaterka.
Nadesłane przez: gość
Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci.
Nadesłane przez: gość
Nigdy nie chciała podać konkretnej liczby. Szacuje się, że kierowany przez nią dziecięcy dział Żegoty podjął próbę uratowania około 2500 żydowskich dzieci, z czego nie wszystkie dożyły do końca wojny.
Jako kierowniczka działu dziecięcego organizacji pomagającej żydom Żegota, Sendlerowa organizowała mieszkania, wyżywienie i nowe rodziny dla osieroconych lub zagrożonych wydaniem żydowskich dzieci. Dostarczała im też fałszywe metryki urodzenia, a także tworzyła zaszyfrowaną kartotekę danych dzieci będących pod opieką organizacji.
Nadanie Orderu Orła Białego przez Prezydenta RP Alekandra Kwaśniewskiego.
Polska bohaterka wojenna.
Irena Sendlerowa przeżyła dokładnie 98 lat.
Irena Sendlerowa miała 160 cm wzrostu.
Irena Sendlerowa urodziła się 15/02/1910.
Irena Sendlerowa zmarła 12/05/2008.
Irena Sendlerowa urodziła się w miejscowości Warszawa, Polska.
Irena Sendlerowa zmarła w miejscowości Warszawa, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Zobacz komentarze
W 1999 powstała w USA sztuka teatralna „Life in a Jar”, zainspirowana życiorysem Ireny Sendlerowej. Sztuka zyskała wielki rozgłos, przez co powstała fundacja „Life in a Jar”.
Irena Sendlerowa do śmierci pozostawała pod opieką pielęgniarki, którą uratowała z getta.
Irena została rówież odznaczona sprawiedliwa wsród narodów świata
Pani Irena pomogła ponad dwóm i pół tysiącom dzieci. To moja bohaterka.