Kim jest ...

Iga Świątek

Polska tenisistka. 20 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Igi Świątek

Iga Świątek urodziła się 31 maja 2001 r. w Warszawie.

Jej ojcem jest Tomasz Świątek – wioślarz, brał udział w igrzyskach olimpijskich w Seulu. To on zaszczepił w córce pasję do sportu i chciał, by stał się on, jej sposobem na życie. I tak też się stało.

Iga Świątek swoją przyszłość zawodową od początku wiązała z tenisem ziemnym. Jej sportowa kariera rozpoczęła się na dobre, gdy tenisistka skończyła 15 lat. Rozegrała wówczas swój debiutancki turniej ITF w Sztokholmie, stając się jego zwyciężczynią. Następny turniej, również zwycięski, zagrała w Bergamo.

Po występie i wygranej na juniorskim turnieju Wimbledon, Iga Świątek zdecydowała się na zakończenie kariery juniorskiej i walkę o ranking WTA. Rozpoczęła ją w 2019 roku od kwalifikacji w Auckland. Po zwycięskich dwóch pierwszych starciach, została pokonana przy trzecim przez Jane Čepelovą.

Następnie wzięła udział w kwalifikacjach do Australian Open. Po trzech zwycięskich spotkaniach, wzięła udział w turnieju wielkoszlemowym. Było to jej debiutanckie zwycięstwo i pokonała wówczas Anę Bogdan. Na tym samym turnieju, stanęła do debla z Łukaszem Kubotem. Drugi mecz okazał się dla nich mniej szczęśliwy i ponieśli porażkę z duetem: Barbory Krejčíkovej i Rajeeva Rama.

Następnie startowała na zawodach w Budapeszcie, ale została pokonana w drugiej rundzie, przez Alison Van Uytvanck. W 2019 roku szczególne okazały się być dla niej zawody w Lugano, dzięki którym awansowała do pierwszej setki rankingu – zajęła 88. miejsce. W tym samym roku brała jeszcze udział we French Open, turnieju Wimbledon, turnieju Cincinati, a także kwalifikacjach do zawodów Birmingham oraz brała udział w zawodach w Waszyngtonie.

Szybki rozwój jej kariery sportowej przyniósł rok 2020. Rozpoczęła go od Australian Open, gdzie przegrała w czwartej rundzie. Brała także udział w kwalifikacjach w Pucharze Federacji w Luksemburgu.

Przełomowy okazał się dla niej udział w turnieju French Open, gdzie w grze pojedynczej pokonała wszystkich swoich rywali dochodząc do finału, w którym pokonała Sofię Kenin, stając się zwyciężczynią, a jednocześnie pierwszym zwycięzcą French Open pochodzącym z Polski.

Za jej dokonania sportowe pod koniec roku 2020 otrzymała dwie nagrody WTA: WTA Fan Favourite oraz WTA Most Improved Player of the Year.

Ciekawostki o Idze Świątek

  • W 2020 roku otrzymała z rąk Andrzeja Dudy Złoty Krzyż Zasługi. ~gość

Co wiemy o Idze Świątek:

Biografia 1 ciekawostka 1 cytat wiek wzrost rodzina znak zodiaku

Iga Świątek

Wiek

21

Rodzina
Igi Świątek

Ojciec: Tomasz Świątek

Matka: Dorota Świątek

Rodzeństwo: Agata Świątek

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Igi Świątek

#1

Jedynym celem sportowym jest start olimpijski. A oprócz tego chciałabym dobrze napisać maturę.

Iga Świątek, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Igi Świątek

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Znak Zodiaku
Igi Świątek

♊ Bliźnięta

Wzrost
Igi Świątek

176 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 30.71 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Felouch Kotek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.