Hanna Krall

Kim jest Hanna Krall?

Polska pisarka i dziennikarka.

Pełne nazwisko: Hanna Krall-Szperkowicz
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Uniwersytet Warszawski
Znasz więcej faktów z życia Hanny Krall? Dodaj komentarz.

Życiorys Hanny Krall

Hanna Kral-Szperkowicz jest polską pisarką oraz dziennikarką. Urodziła się 20 maja 1935 roku w Warszawie. Jej mężem jest Jerzy Szperkowicz dziennikarz i reporter zarazem. Ma jedną córkę, Katarzynę Szperkowicz. Jej rodzicami byli Salomon i Felicja Jadwiga Krall, urzędnicy, Żydzi. Podczas II wojny światowej zginęło wielu jej krewnych, w tym ojciec. Przeżyła ten mroczny czas tylko dzięki temu, że ukrywali ją Polacy.

Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Sławę przyniósł jej wywiad „Zdążyć przed Panem Bogiem” przeprowadzony z Markiem Edelmanem. Była też zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego Tor. Dzięki swojej wiedzy i talentowi zajmowała się także szkoleniem dziennikarskiego narybku w Gazecie Wyborczej. Napisała powieści Okna i Sublokatorka.

Hanna Krall była nominowana do Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus w 2007 roku. Jacek Antczak napisał książkę pt. „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”. W 2009 roku została nagrodzona Dziennikarskim Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymała również nagrodę literacką im. Władysława Reymonta. W 2014 roku otrzymała niezwykle prestiżowe odznaczenie – Zasłużony Kulturze Gloria Artis, złoty medal. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Warszawy jako Warszawski Twórca. Jest osobą niezwykle pracowitą, gromadzi wiele materiałów w formie notatek i kartek, nie ma dokładnego katalogu, ale potrafi znaleźć potrzebne jej informacje.

 

 

 Cytaty Hanny Krall

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Hanny Krall

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Hannie Krall

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Hanny Krall

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.

Przydatne linkiMiejsca Hanny Krall

Miejsce urodzenia:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Hanny Krall? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Olaf

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Hanna Krall?

Polska pisarka i dziennikarka.

Gdzie urodziła się Hanna Krall?

Hanna Krall urodziła się w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności