Kim jest ...

Hanna Krall

Polska pisarka i dziennikarka.


Czytaj dalej

Życiorys Hanny Krall

Hanna Kral-Szperkowicz jest polską pisarką oraz dziennikarką. Urodziła się 20 maja 1935 roku w Warszawie. Jej mężem jest Jerzy Szperkowicz dziennikarz i reporter zarazem. Ma jedną córkę, Katarzynę Szperkowicz. Jej rodzicami byli Salomon i Felicja Jadwiga Krall, urzędnicy, Żydzi. Podczas II wojny światowej zginęło wielu jej krewnych, w tym ojciec. Przeżyła ten mroczny czas tylko dzięki temu, że ukrywali ją Polacy.

Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Sławę przyniósł jej wywiad „Zdążyć przed Panem Bogiem” przeprowadzony z Markiem Edelmanem. Była też zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego Tor. Dzięki swojej wiedzy i talentowi zajmowała się także szkoleniem dziennikarskiego narybku w Gazecie Wyborczej. Napisała powieści Okna i Sublokatorka.

Hanna Krall była nominowana do Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus w 2007 roku. Jacek Antczak napisał książkę pt. „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”. W 2009 roku została nagrodzona Dziennikarskim Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymała również nagrodę literacką im. Władysława Reymonta. W 2014 roku otrzymała niezwykle prestiżowe odznaczenie – Zasłużony Kulturze Gloria Artis, złoty medal. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Warszawy jako Warszawski Twórca. Jest osobą niezwykle pracowitą, gromadzi wiele materiałów w formie notatek i kartek, nie ma dokładnego katalogu, ale potrafi znaleźć potrzebne jej informacje.

 

 

 

Co wiemy o Hannie Krall:

Biografia

Hanna Krall

Pełne nazwisko

Hanna Krall-Szperkowicz

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Hanny Krall

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Wykształcenie
Hanny Krall

Uniwersytet Warszawski

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Aktor musi grać, by żyć

Bestseller 32.41 zł

Niemal wszyscy znają go z serialu „Ranczo”, gdzie brawurowo zagrał Czerepacha, bezwzględnego doradcę wójta. Nie [...]

Zobacz
Angela Merkel. Cesarzowa Europy

Bestseller 17.99 zł

Powrót bestsellerowej biografii Angeli Merkel. W nowym wydaniu Cesarzowej Europy Arkadiusz Stempin pomaga wyobrazić so [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Olaf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.