Kim był ...

Franz Peter Schubert

Austriacki kompozytor, przedstawiciel romantyzmu. ✝ 31.


Czytaj dalej

Życiorys Franza Petera Schuberta

Franz Peter SchubertFranz Peter Schubert – austriacki kompozytor, urodzony 31 stycznia 1797 r. w Himmelpfortgrund. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Schubert wychował się w ubogiej rodzinie, był dwunastym z czternaściorga dzieci. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Przez 5 lat śpiewał w kapeli chłopięcej w Konwikcie Cesarsko Królewskim w Wiedniu, następnie uczył się u V. Ružički – gry na organach oraz kompozycji u A. Salieriego. Od 1814 do 1816 r. Franz Schubert pracował jako nauczyciel. W tym czasie zaczął komponować, inspirował się dziełami Goethego. Schubert zaczął organizować koncerty, podczas których przyjaciele grali jego utwory. W 1818 zrezygnował z pracy w szkole i postanowił poświęcić się komponowaniu. Artysta komponował najczęściej pieśni i muzykę symfoniczną. Jego najsłynniejsze utwory to: VII Symfonia C-dur (1828) i IX Symfonia C-dur Wielka (1825) oraz cykle pieśni: „Piękna młynarka” (1823), „Łabędzi śpiew” (1828), oraz samodzielne: „Małgorzata przy kołowrotku” (1814), „Król elfów” (1815), „Śmierć i dziewczyna” (1817). Frank Schubert zmarł 15 listopaca 1828 r. w Wiedniu prawdopodobnie na tyfus brzuszny.

Ciekawostki o Franzie Peterze Schubertcie

 • W latach 1814-1816 pracował jako nauczyciel, by uniknąć służby wojskowej. ~gość
 • Dawał prywatne lekcje muzyki córkom księcia Esterházego. ~gość
 • Organizował w kawiarniach i w domach przyjaciół wieczorki muzyczne, które przeszły do historii jako „schubertiady”. ~gość
 • Zaraził się chorobą weneryczną podczas odwiedzin w domu publicznym. ~gość
 • Zmarł na tyfus brzuszny lub gruźlicę (choć znaleziono w jego ciele również trującą rtęć). ~gość

Znani ludzie zmarli młodo

Co wiemy o Franzie Peterze Schubertcie:

Biografia 5 ciekawostek wzrost znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

225. rocznica urodzin Franza Petera Schuberta

194. rocznica śmierci Franza Petera Schuberta

Miejsce urodzenia
Franza Petera Schuberta

Alsergrund, Wiedeń, Austria

Alsergrund, Wiedeń, Austria

Data śmierci
Franza Petera Schuberta

19/11/1828

w wieku 31 lat

Miejsce śmierci
Franza Petera Schuberta

Wiedeń, Austria

Wiedeń, Austria

Przyczyna śmierci
Franza Petera Schuberta

na skutek choroby

Znak Zodiaku
Franza Petera Schuberta

♒ Wodnik

Wzrost
Franza Petera Schuberta

156 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Anonim 23 kwietnia 2013, 12:24

  W latach 1814-1816 Franz Schubert pracował jako nauczyciel, by uniknąć służby wojskowej.

  • synesteta 26 grudnia 2018, 20:38

   Takie było życzenie jego ojca, który również był nauczycielem.

 • Anonim 23 kwietnia 2013, 12:24

  Franz Schubert dawał prywatne lekcje muzyki córkom księcia Esterházego.

 • Anonim 23 kwietnia 2013, 12:24

  Franz Schubert organizował w kawiarniach i w domach przyjaciół wieczorki muzyczne, które przeszły do historii jako „schubertiady”.

 • Anonim 23 kwietnia 2013, 12:25

  Franz Schubert zaraził się chorobą weneryczną podczas odwiedzin w domu publicznym.

  • synesteta 26 grudnia 2018, 20:39

   Niestety był to wynik nieudanych prób stworzenia związku.

 • MH 23 kwietnia 2013, 12:25

  Schubert zmarł na tyfus brzuszny lub gruźlicę (choć znaleziono w jego ciele również trującą rtęć).

  • Eliza 5 października 2018, 09:56

   Choroba powoli wyniszczała Franza Schuberta, austriackiego kompozytora z początku XIX wieku, w ciągu ostatnich sześciu lat jego życia.

   1822 25-letni kompozytor dopełnia swoją słynną i niedokończoną „Niedokończoną Symfonię” za życia. Pod koniec tego samego roku pojawiają się pierwsze objawy kiły.

   Częstość występowania chorób przenoszonych drogą płciową w czasach Schuberta była dość duża. W samym Wiedniu było około dziesięciu tysięcy dziewcząt z najstarszych profesji. Nic dziwnego, że swobodny, a nawet buńczuczny tryb życia Schuberta, wraz z uzależnieniem od alkoholu i bezkrytycznymi związkami z kobietami, miał katastrofalne konsekwencje. W tym samym czasie zachorował jego bliski przyjaciel, poeta Schober. Uważano, że to Schober doprowadził Schuberta do choroby. Schubert czuł szczególną sympatię dla Schaubera, co widać w licznych listach. Jeśli weźmiemy pod uwagę homoseksualne skłonności kompozytora i równoczesną chorobę dwóch przyjaciół zarażonych kiłą, wówczas możliwe jest, że był między nimi zwiazek homoseksualny. Warto zauważyć, że Schubert podczas swojej choroby próbował zbliżyć się jeszcze bardziej do przyjaciela, a nawet zamieszkał we wspólnym mieszkaniu, gdzie był leczony przez tego samego lekarza.

   Tajemnicę swojej choroby Schubert powierzył tylko bratu Ferdynandowi i bliskiemu przyjacielowi Anselmowi Hüttenbrenerowi, bratu jednego z jego lekarzy. Huttenbrener prowadził pamiętnik, który spłonął po śmierci kompozytora, ale „zrehabilitował” się, zachowując partyturę „Niedokończonej symfonii” Schuberta, o której nawet większość przyjaciół i krewnych kompozytora nie wiedziała od dziesięcioleci.

   Jesienią 1823 roku jego stan się pogorszył, a Schubert został przyjęty do Szpitala Ogólnego w Wiedniu, gdzie spędził około dwóch miesięcy. W związku z pojawieniem się wysypki na głowie, Schubert musiał zgolić włosy i nosić perukę, aż odrosły mu włosy . Niespodziewanie, w tym czasie, będąc w takim stanie, Schubert zakończył swój słynny cykl pieśni The Beautiful Miller’s Maker. Śpiewał o miłości biednego młynarza, będąc pod wpływem zupełnie odmiennych myśli i uczuć.

   W okresie styczeń-luty 1824 r. Stan zdrowia kompozytora można uznać za względnie dobry. Jeden z jego przyjaciół napisał do Schaubera: „To było w dniu urodzin Schuberta, w Kronie świętowaliśmy i jak zawsze wszyscy się upili, nawet pijany, widziałem, jak Franz spał”. Prawie zawsze głodny, pisze kwartety, piosenki niemieckie i wiele wariacji. ” Poprawa wynikała z leczenia rtęcią, jedynego skutecznego leczenia kiły w tym czasie. Teraz naukowcy są przekonani, że Schubert był w stanie w pełni wyzdrowieć z kiły,zostało to potwierdzone dzięki dwóm ekshumacjom szczątków kompozytora podczas przekazania jego prochów na centralny cmentarz w Wiedniu.

   Po kile,Schubert zapad łna dur brzuszny, infekcję, z której już się mógł wyleczyć . 31 października 1828 r. Przy obiedzie nagle poczuł obrzydzenie pokarmem, któremu towarzyszyły nudności i wymioty.

   „Drogi Schoberu” – pisze – „jestem chory, nie jadłem ani nie piłem nic przez 11 dni i, zataczając się ze zmęczenia, przechodzę od krzesła do łóżka iz powrotem, jeśli coś zjem, natychmiast wymiotuję”. Zmęczenie i poważne osłabienie doszły do ​​takiego stopnia, że ​​kompozytor nie mógł się poruszać po pokoju. Trudno sobie wyobrazić, że w tych trudnych czasach Schubert skomponował edycję cyklu pieśni „Winter Path”.

   Choroba zmieniła się w gorączkę nerwową. Szepnął do swojego brata: „Błagam cię, zabierz mnie do mojego pokoju, nie zostawiaj mnie w tym kącie pod ziemią, czy naprawdę nie mam miejsca na ziemi.” W odpowiedzi na zapewnienia swojego brata, że ​​on (Franz) jest w swoim pokoju i leży w swoim łóżku, kompozytor odpowiedział: „Nie, to nieprawda, Beethoven tu nie leży”. 19 listopada 1828 r. zmarł . Schubert został pochowany na wiedeńskim cmentarzu Wering, kilka metrów od Beethovena.

 • Anonim 6 listopada 2017, 17:40

  To jest Franciszek Szubert a nie antypolaki

 • synesteta 26 grudnia 2018, 20:44

  A o co chodzi? Kompozytor nazywał się Franz Schubert. To oryginalna pisownia imienia i nazwiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.