Franz Peter Schubert

Biografia w kategorii: Kompozytorzy (22)


Franz Peter Schubert - ✝ 31. Austriacki kompozytor, przedstawiciel romantyzmu.

Franz Peter Schubert
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 31 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♒ Wodnik
Miejsce urodzenia: Alsergrund, Wiedeń, Austria
Miejsce śmierci: Wiedeń, Austria
Wzrost: 156 cm
W roku 2019 przypada: 222. rocznica urodzin i 191. rocznica śmierci.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć


 • W latach 1814-1816 pracował jako nauczyciel, by uniknąć służby wojskowej. ~gość
 • Dawał prywatne lekcje muzyki córkom księcia Esterházego. ~gość
 • Organizował w kawiarniach i w domach przyjaciół wieczorki muzyczne, które przeszły do historii jako „schubertiady”. ~gość
 • Zaraził się chorobą weneryczną podczas odwiedzin w domu publicznym. ~gość
 • Zmarł na tyfus brzuszny lub gruźlicę (choć znaleziono w jego ciele również trującą rtęć). ~gość
 • Dodaj kolejną ciekawostkę (bez logowania)Krótki życiorys Franza Petera Schuberta

(rozwiń)

Franz Peter SchubertFranz Peter Schubert – austriacki kompozytor, urodzony 31 stycznia 1797 r. w Himmelpfortgrund. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Schubert wychował się w ubogiej rodzinie, był dwunastym z czternaściorga dzieci. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Przez 5 lat śpiewał w kapeli chłopięcej w Konwikcie Cesarsko Królewskim w Wiedniu, następnie uczył się u V. Ružički – gry na organach oraz kompozycji u A. Salieriego. Od 1814 do 1816 r. Franz Schubert pracował jako nauczyciel. W tym czasie zaczął komponować, inspirował się dziełami Goethego. Schubert zaczął organizować koncerty, podczas których przyjaciele grali jego utwory. W 1818 zrezygnował z pracy w szkole i postanowił poświęcić się komponowaniu. Artysta komponował najczęściej pieśni i muzykę symfoniczną. Jego najsłynniejsze utwory to: VII Symfonia C-dur (1828) i IX Symfonia C-dur Wielka (1825) oraz cykle pieśni: „Piękna młynarka” (1823), „Łabędzi śpiew” (1828), oraz samodzielne: „Małgorzata przy kołowrotku” (1814), „Król elfów” (1815), „Śmierć i dziewczyna” (1817). Frank Schubert zmarł 15 listopaca 1828 r. w Wiedniu prawdopodobnie na tyfus brzuszny.

Śmierć Franza Petera Schuberta

Franz Peter Schubert umiera 19/11/1828 w miejscowości Wiedeń, Austria (na skutek choroby).

Dodaj więcej informacji o śmierci Franza Petera Schuberta.

Skomentuj (10 komentarzy)

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Filmy o Franzie Peterze Schubertcie


Dodaj film opowiadający o Franzie Peterze Schubertcie

Cytaty Franza Petera Schuberta

(dodaj)

Brak przesłanych cytatów.

Dodaj słynny lub mniej znany cytat Franza Petera Schuberta.

Wasze pytania dotyczące Franza Petera Schuberta (FAQ)

(dodaj)

Brak przesłanych pytań.

Wasze wspomnienia o Franzie Peterze Schubertcie

(dodaj)

Brak przesłanych wspomnień.

Dodaj dowolne wspomnienie, myśl, historię.

Wydarzenia z życia Franza Petera Schuberta

 • Franz Peter Schubert przychodzi na świat w miejscowości Alsergrund, Wiedeń, Austria.
 • Franz Peter Schubert umiera w miejscowości Wiedeń, Austria (na skutek choroby).

Miejsca Franza Petera SchubertaInni sławni ludzie urodzeni w miejscowości:
Inni sławni ludzie zmarli w miejscowości:

Opinie o Franzie Peterze Schubertcie:

Anonim

Franz Schubert organizował w kawiarniach i w domach przyjaciół wieczorki muzyczne, które przeszły do historii jako „schubertiady”.

Odpowiedz
Eliza

Choroba powoli wyniszczała Franza Schuberta, austriackiego kompozytora z początku XIX wieku, w ciągu ostatnich sześciu lat jego życia.

1822 25-letni kompozytor dopełnia swoją słynną i niedokończoną „Niedokończoną Symfonię” za życia. Pod koniec tego samego roku pojawiają się pierwsze objawy kiły.

Częstość występowania chorób przenoszonych drogą płciową w czasach Schuberta była dość duża. W samym Wiedniu było około dziesięciu tysięcy dziewcząt z najstarszych profesji. Nic dziwnego, że swobodny, a nawet buńczuczny tryb życia Schuberta, wraz z uzależnieniem od alkoholu i bezkrytycznymi związkami z kobietami, miał katastrofalne konsekwencje. W tym samym czasie zachorował jego bliski przyjaciel, poeta Schober. Uważano, że to Schober doprowadził Schuberta do choroby. Schubert czuł szczególną sympatię dla Schaubera, co widać w licznych listach. Jeśli weźmiemy pod uwagę homoseksualne skłonności kompozytora i równoczesną chorobę dwóch przyjaciół zarażonych kiłą, wówczas możliwe jest, że był między nimi zwiazek homoseksualny. Warto zauważyć, że Schubert podczas swojej choroby próbował zbliżyć się jeszcze bardziej do przyjaciela, a nawet zamieszkał we wspólnym mieszkaniu, gdzie był leczony przez tego samego lekarza.

Tajemnicę swojej choroby Schubert powierzył tylko bratu Ferdynandowi i bliskiemu przyjacielowi Anselmowi Hüttenbrenerowi, bratu jednego z jego lekarzy. Huttenbrener prowadził pamiętnik, który spłonął po śmierci kompozytora, ale „zrehabilitował” się, zachowując partyturę „Niedokończonej symfonii” Schuberta, o której nawet większość przyjaciół i krewnych kompozytora nie wiedziała od dziesięcioleci.

Jesienią 1823 roku jego stan się pogorszył, a Schubert został przyjęty do Szpitala Ogólnego w Wiedniu, gdzie spędził około dwóch miesięcy. W związku z pojawieniem się wysypki na głowie, Schubert musiał zgolić włosy i nosić perukę, aż odrosły mu włosy . Niespodziewanie, w tym czasie, będąc w takim stanie, Schubert zakończył swój słynny cykl pieśni The Beautiful Miller’s Maker. Śpiewał o miłości biednego młynarza, będąc pod wpływem zupełnie odmiennych myśli i uczuć.

W okresie styczeń-luty 1824 r. Stan zdrowia kompozytora można uznać za względnie dobry. Jeden z jego przyjaciół napisał do Schaubera: „To było w dniu urodzin Schuberta, w Kronie świętowaliśmy i jak zawsze wszyscy się upili, nawet pijany, widziałem, jak Franz spał”. Prawie zawsze głodny, pisze kwartety, piosenki niemieckie i wiele wariacji. ” Poprawa wynikała z leczenia rtęcią, jedynego skutecznego leczenia kiły w tym czasie. Teraz naukowcy są przekonani, że Schubert był w stanie w pełni wyzdrowieć z kiły,zostało to potwierdzone dzięki dwóm ekshumacjom szczątków kompozytora podczas przekazania jego prochów na centralny cmentarz w Wiedniu.

Po kile,Schubert zapad łna dur brzuszny, infekcję, z której już się mógł wyleczyć . 31 października 1828 r. Przy obiedzie nagle poczuł obrzydzenie pokarmem, któremu towarzyszyły nudności i wymioty.

„Drogi Schoberu” – pisze – „jestem chory, nie jadłem ani nie piłem nic przez 11 dni i, zataczając się ze zmęczenia, przechodzę od krzesła do łóżka iz powrotem, jeśli coś zjem, natychmiast wymiotuję”. Zmęczenie i poważne osłabienie doszły do ​​takiego stopnia, że ​​kompozytor nie mógł się poruszać po pokoju. Trudno sobie wyobrazić, że w tych trudnych czasach Schubert skomponował edycję cyklu pieśni „Winter Path”.

Choroba zmieniła się w gorączkę nerwową. Szepnął do swojego brata: „Błagam cię, zabierz mnie do mojego pokoju, nie zostawiaj mnie w tym kącie pod ziemią, czy naprawdę nie mam miejsca na ziemi.” W odpowiedzi na zapewnienia swojego brata, że ​​on (Franz) jest w swoim pokoju i leży w swoim łóżku, kompozytor odpowiedział: „Nie, to nieprawda, Beethoven tu nie leży”. 19 listopada 1828 r. zmarł . Schubert został pochowany na wiedeńskim cmentarzu Wering, kilka metrów od Beethovena.

Odpowiedz

Dodaj ciekawostkę, fakt, uzupełnij biografię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Pomóż nam uzupełnić biografię

Brakujące informacje:
 • więcej ciekawostek
 • rozwiń biografię
 • książki biograficzne o Franzie Peterze Schubertcie
 • dodaj cytat
 • zadaj pytanie
 • dodaj swoje wspomnienia
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.


Więcej biografii z kategorii: Kompozytorzy (22)

Więcej biografii osób urodzonych w styczniu.

Więcej biografii osób o wzroście: .

Biografia Franza Petera Schuberta by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Aktorki

Aktorzy

Architekci

Astronomowie

Bez kategorii

Chemicy

DJe

Duchowni

Dyplomaci

Działacze społeczni

Dziennikarze

Ekonomiści

Filozofowie

Fizycy

Fotografowie

Gitarzyści

Historycy

Iluzjoniści

Kolarze

Kompozytorzy

Kosmonauci

Koszykarze

Kucharze

Kulturyści

Lekarze

Lekkoatleci

Literaturoznawcy

Malarze

Matematycy

Menedżerowie muzyczni

Modelki

Monarchowie

Muzycy

Naukowcy

Naziści

Opozycjoniści

Papieże

Perkusiści

Pierwsze Damy

Pisarze

Piłkarze

Podróżnicy

Politycy

Postacie biblijne

Przedsiębiorcy

Przywódcy

Raperzy

Reżyserzy

Rzeźbiarze

Scenarzyści

Śpiewacy klasyczni

Sportowcy

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Święci

Szpiedzy

Sztuki walki

Tancerze

Tenisiści

Trębacze

Trenerzy

Wojskowi

Wokaliści

Wokalistki

Wynalazcy i odkrywcy

Zbrodniarze

Zespoły rockowe