Edward Snowden

Kim jest Edward Snowden?

Były pracownik CIA, demaskator tajnych danych. 38 lat(a)

Pełne nazwisko: Edward Joseph Snowden
Data urodzenia: (wtorek)
Znak Zodiaku: ♋ Rak
Miejsce urodzenia: Elizabeth City, Karolina Północna, Stany Zjednoczone 🗺️
Wzrost: 180 cm
Obywatelstwo: USA
Wykształcenie: Anne Arundel Community College
Wiek: 38
Znasz więcej faktów z życia Edwarda Snowdena? Dodaj komentarz.

Książki o Edwardzie Snowdenie

0
(0)

Autor:
Edward Snowden
Wydawnictwo:
Insignis
Pamięć nieulotna
Książka, na którą czekało wielu. Prawda o Edwardzie Snowdenie i kulisach jego dramatycznej decyzji. Prawda o masowej inwigilacji i o tym, że z internetowych konsumentów staliśmy się internetowym t (...)

Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi

Audiobook: 6.99 zł na LegimiKsiążki o Edwardzie Snowdenie po angielsku 🌎

0
(0)

Autor:
Luke Harding
Kup Teraz
darmowa dostawa!
The Snowden Files
\"Originally published in Great Britain by Guardian Books, London, and Faber and Faber Ltd., London.\"
+ darmowa przesyłka

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


0
(0)

Autor:
Edward Snowden
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Permanent Record
Permanent Record is the essential and courageous memoir of Edward Snowden - the man who risked everything to expose the shocking mass surveillance used by governments across the world to spy on their own citizens.
+ darmowa przesyłka

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Wystąpił w utworze Jeana-Michela Jarre'a. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Edwardzie Snowdenie znaleźć można w książce "Pamięć nieulotna" (wyd. Insignis), a także w anglojęzycznej książce "The Snowden Files".


Życiorys Edwarda Snowdena

Edward Snowden jest byłym podwykonawcą Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który w 2013 r. opublikował tajne dokumenty dotyczące działalności NSA.

Edward Snowden (ur. 21 czerwca 1983 r.) jest programistą komputerowym, który pracował jako podwykonawca Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Snowden zebrał ściśle tajne dokumenty dotyczące inwigilacji obywateli przez amerykańską agencję NSA. Po ucieczce do Hongkongu spotkał się z dziennikarzami The Guardian i reżyserką filmową Laurą Poitras. Gazety zaczęły drukować dokumenty, które wyciekły, a wiele z nich dotyczyło monitorowania obywateli amerykańskich.

Rodzina i młodość

Snowden urodził się w Elizabeth City, Karolina Północna, 21 czerwca 1983 roku. Jego matka pracuje w sądzie federalnym w Baltimore (rodzina przeniosła się do Maryland w młodości Snowdena) jako główny zastępca urzędnika ds. administracji i informatyki. Ojciec Snowdena, były oficer Straży Przybrzeżnej, przeniósł się później do Pensylwanii i ponownie się ożenił.

Edukacja Edwarda Snowdena

Edward Snowden porzucił szkołę średnią i studiował informatykę w Anne Arundel Community College w Arnold w stanie Maryland (od 1999 do 2001 roku i ponownie od 2004 do 2005 roku).

Między stażami w community college’u Snowden spędził cztery miesiące od maja do września 2004 r. na szkoleniu dla sił specjalnych w rezerwach wojskowych, ale nie ukończył szkolenia. Snowden powiedział The Guardian, że został zwolniony z wojska po tym, jak „złamał obie nogi w wypadku szkoleniowym”. Jednak nieujawniony raport opublikowany 15 września 2016 r. przez Komitet Wywiadu Izby obalił jego roszczenie, stwierdzając, że: „Twierdził, że opuścił podstawowe szkolenie wojskowe z powodu połamanych nóg, podczas gdy w rzeczywistości został wydalony ze względu na bóle piszczeli.

Co ujawnił Edward Snowden?

Podczas swojej wieloletniej pracy informatycznej, Snowden zauważył daleko idący zasięg codziennego nadzoru NSA. Pracując dla Booz Allen, Snowden rozpoczął kopiowanie ściśle tajnych dokumentów NSA, budując dokumentację dotyczącą praktyk, które uważał za inwazyjne i niepokojące. Dokumenty te zawierały obszerne informacje na temat krajowych praktyk nadzorczych NSA.

Po zebraniu dużej ilości dokumentów, Snowden powiedział swojemu przełożonemu NSA, że potrzebuje urlopu z powodów medycznych, stwierdzając, że zdiagnozowano u niego padaczkę. W dniu 20 maja 2013 r. Snowden udał się na lot do Hongkongu w Chinach, gdzie pozostał na tajnym spotkaniu z dziennikarzami brytyjskiego The Guardian oraz reżyserką filmową Laurą Poitras.

W dniu 5 czerwca The Guardian wydał tajne dokumenty uzyskane od Snowdena. W dokumentach tych Sąd Nadzoru Wywiadu Zagranicznego wdrożył nakaz, który nakładał na Verizon obowiązek przekazywania informacji do NSA „na bieżąco i codziennie” pochodzących z działalności telefonicznej klientów amerykańskich.

Następnego dnia, The Guardian i The Washington Post ujawnili informacje o PRISM, programie NSA, który umożliwia zbieranie informacji w czasie rzeczywistym drogą elektroniczną. Następnie nastąpiła powódź informacji, w wyniku której doszło do debaty zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.

„Jestem gotów poświęcić [moje poprzednie życie], ponieważ nie mogę z czystym sumieniem pozwolić rządowi Stanów Zjednoczonych na zniszczenie prywatności, wolności w Internecie i podstawowych wolności dla ludzi na całym świecie za pomocą tej potężnej maszyny nadzoru, którą potajemnie budują”, powiedział Snowden w wywiadach udzielonych z jego pokoju hotelowego w Hong Kongu.

Stany Zjednoczone oskarżyły Snowdena o naruszenie ustawy o szpiegostwie, ale wiele grup nazywa go bohaterem. Snowden znalazł azyl w Rosji i nadal mówi o swojej pracy. Dokument Laury Poitras „Citizenfour” o jego historii, zdobył Oscara w 2015 roku. Jest również tematem filmu „Snowden”, biografii z 2016 roku w reżyserii Olivera Stone’a z udziałem Josepha Gordona-Levitta, a także opublikował pamiętnik „Permanent Record”.

Pobyt w Rosji

Snowden ukrywał się nieco dłużej niż miesiąc. Początkowo planował przenieść się do Ekwadoru w celu uzyskania azylu, ale po międzylądowaniu utknął na rosyjskim lotnisku na miesiąc, kiedy jego paszport został unieważniony przez rząd amerykański. Rząd rosyjski odrzucił wnioski USA o ekstradycję Snowdena.

W lipcu 2013 r. Snowden ponownie trafił na pierwsze strony gazet, gdy ogłoszono, że zaoferowano mu azyl w Wenezueli, Nikaragui i Boliwii. Snowden szybko podjął decyzję, wyrażając zainteresowanie pozostaniem w Rosji. Jeden z jego prawników, Anatoly Kucherena, oświadczył, że Snowden będzie ubiegał się o azyl tymczasowy w Rosji i być może będzie ubiegał się o obywatelstwo później. Snowden podziękował Rosji za udzielenie mu azylu i powiedział, że „w końcu prawo wygrywa”.

W październiku Snowden oświadczył, że nie posiada już żadnych akt NSA, które wyciekły do prasy. Przekazał materiały dziennikarzom, z którymi spotkał się w Hongkongu, ale nie zachował kopii dla siebie. Snowden wyjaśnił, że „nie służyłoby to interesowi publicznemu”, że według „The New York Times” przywiózł akta do Rosji. W tym czasie ojciec Snowdena, Lon, odwiedził syna w Moskwie i nadal publicznie wyrażał swoje poparcie.

W listopadzie 2013 roku wniosek Snowdena do rządu USA o ułaskawienie został odrzucony.

Gdzie jest teraz Edward Snowden?

Na chwilę obecną – czyli w 2019 roku – Edward Snowden nadal mieszka w Moskwie w Rosji. Jednak w lutym 2016 roku powiedział, że wróci do Stanów Zjednoczonych w zamian za sprawiedliwy proces. W lutym 2017 r. NBC News doniosło, że rząd rosyjski rozważa przekazanie go Stanom Zjednoczonym w celu uzyskania przychylności prezydenta Donalda Trumpa, chociaż Snowden pozostaje w Rosji.

fot. Praxis FilmsCytaty Edwarda Snowdena

Rozumiem, że będę cierpiał za to, co zrobię, oraz że wyjawienie tych informacji będzie oznaczało mój koniec.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Edwarda Snowdena

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Edwardzie Snowdenie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Edwarda Snowdena

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Edward Snowden przychodzi na świat w miejscowości Elizabeth City, Karolina Północna, Stany Zjednoczone.
  • Publikacja danych na łamach Washington Post i The Guardian.


Przydatne linkiMiejsca Edwarda Snowdena

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Edwarda Snowdena? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Praxis Films

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Edward Snowden?

Były pracownik CIA, demaskator tajnych danych.

Ile wzrostu ma Edward Snowden?

Edward Snowden ma 180 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Edward Snowden?

Edward Snowden urodził się 21/06/1983.

Gdzie urodził się Edward Snowden?

Edward Snowden urodził się w miejscowości Elizabeth City, Karolina Północna, Stany Zjednoczone.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności