Dalajlama XIV

Kim jest Dalajlama XIV?

Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków. 86 lat(a)

Pełne nazwisko: Lhamo Dondrub (prawdziwe imię i nazwisko), imię duchowe - Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco ("Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości")
Pseudonimy: Yeshe Norbu, czyli "Klejnot spełniający życzenia" lub Kundun – "Obecność"
Data urodzenia: (sobota)
Znak Zodiaku: ♋ Rak
Wzrost: 170 cm
Wiek: 86
Znasz więcej faktów z życia Dalajlamy XIV? Dodaj komentarz.

Książki o Dalajlamie XIV

0
(0)

Autor:
DalajLama XIV
Wydawnictwo:
PIW
Wolność na wygnaniu. Autobiografia
Jak napisał we wstępie do niniejszego wydania Jego Świątobliwość Dalajlama: „W tej książce próbowałem opowiedzieć, co przeszedł mój naród, odpierając ataki komunistycznych Chin na wszystk (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.0
(0)

Autor:
Anne Thurston / Gjalo Thondup
Wydawnictwo:
Czarne
Brat dalajlamy. Moja historia walki o Tybet
Przed północą 17 marca 1959 roku Dalajlama XIV ubrany jak zwykły tybetański żołnierz, z karabinem przewieszonym przez ramię i z zaledwie czterema pomocnikami u boku, wymknął się ze swojej letniej rezy (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Gilles Van Grasdorff
Wydawnictwo:
KOS
Biografia XIV Dalajlamy
Charyzmatyczna osobowość Dalajlamy i jego działania na rzecz światowego pokoju doprowadziły do przyznania mu w 1989 roku pokojowej Nagrody Nobla. Jego moralny autorytet w świecie czyni z niego pierwsz (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Urodził się w małej wiosce Taktser w Tybecie. ~gość
  • Jego osoba była pierwowzorem jednej z głównych postaci filmu "Siedem lat w Tybecie". ~gość
  • Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. ~gość
  • Jest kawalerem Orderu Uśmiechu. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Dalajlamie XIV znaleźć można w książce "Biografia XIV Dalajlamy" (wyd. KOS).


Życiorys Dalajlamy XIV

Tenzin Gjaco – urodzony 6 lipca 1935 r. w Taktser w północno-wschodnim Tybecie XIV Dalajlama, przywódca Tybetańczyków. Jego świeckie imię brzmiało Lhamo Thondup. Był dziewiątym dzieckiem w rodzinie ubogich rolników. Kiedy chłopiec miał 2 lata, rozpoznano w nim inkarnację XIII Dalajlamy, Tubtena Gjaco. W wieku 6 lat rozpoczął przyklasztorną edukację. Uczył się logiki, tybetańskiej kultury i sztuki, sanskrytu, medycyny i filozofii buddyjskiej. W 1950 r. Tanzin Gjaco otrzymał pełnię władzy politycznej w Tybecie. Cztery lata później rozpoczął pokojowe negocjacje w Pekinie. W 1959 r. przystąpił do egzaminu kończącego jego edukację. Odbył się on w czasie dorocznego święta Mynlam i miał miejsce w Ihaskiej świątyni Dżokhaj. Tenzing Gjaco zdał egzamin z wyróżnieniem, zdobywając zarazem tytuł gesze Iharampy, który można porównać do doktoratu z filozofii buddyjskiej. W tym samym roku władze chińskie w okrutny sposób przerwały tybetańskie powstania w Lhasie. Dalajlama wraz ze swoim rządem musiał uciekać do Dharamsali w północnych Indiach. W 1963 r. przedstawił pismo nazwane później „Kartą Narodu Tybetańskiego Na Wygnaniu” – demokratyczną konstytucję. W latach 90. powstała  demokratyczna administracja na wygnaniu. W 1989 r. Dalajlama otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.Cytaty Dalajlamy XIV

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Dalajlamy XIV

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Dalajlamie XIV

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Dalajlamy XIV

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Dalajlama XIV przychodzi na świat

Przydatne linkiBiografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Dalajlamy XIV? Edytuj tę stronę.

Biografię Dalajlamy XIV pomogli nam uzupełnić:
📝anonimowo, Dodanie ciekawostki

Dziękujemy!

Grafika: I, Luca Galuzzi [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Dalajlama XIV?

Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków.

Ile wzrostu ma Dalajlama XIV?

Dalajlama XIV ma 170 cm wzrostu.

Kiedy urodziła się Dalajlama XIV?

Dalajlama XIV urodziła się 06/07/1935.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności