• Ma swoją Gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. ~gość
  • Dodaj kolejną ciekawostkę (bez logowania)

Krótki życiorys Czesława Langa

(rozwiń)

Czesław Lang jest polskim kolarzem szosowym i torowym. Zdobył srebrny medal olimpijski, dwukrotnie zdobywał medale mistrzostw świata. Po zakończeniu kariery sportowca został działaczem; organizuje wyścigi kolarskie Tour de Pologne, Skandia Maraton Lang Team oraz Tauron Lang Team Race. Czesław Lang został pierwszym polskim kolarzem zawodowym. Odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową Bene Merito. Ma żonę Elżbietę oraz córkę Agatę.

Przebieg kariery

Jego pierwszym sukcesem był brązowy medal w drużynowej jeździe na czas na mistrzostwach świata w San Cristobal. Dwa lata później na tej samej imprezie, w Valkenburgu, wraz z drużyną zdobył srebrny medal. W 1980 roku zdobył srebro w trakcie igrzysk olimpijskich w Moskwie (wyścig ze startu wspólnego). Na tej samej imprezie zajął również czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. Wielokrotnie zostawał mistrzem Polski, a w 1980 roku zwyciężył w Tour de Pologne. Karierę zakończył w 1989 roku. Na początku lat 90. XX wieku został animatorem sportu, organizuje ważne imprezy kolarskie w kraju, m.in. wyścig o największym znaczeniu – Tour de Pologne. Zdobył kilkadziesiąt nagród oraz wyróżnień jako działacz sportowy.

Życie pozakolarskie

Czesław Lang był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego. Miało to miejsce przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku.

Jest pasjonatem jazdy konnej oraz zdrowego żywienia. W 2011 roku przeszedł na weganizm.

Skomentuj (brak komentarzy) lub rozwiń biografię.

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Filmy o Czesławie Langu

Dodaj film opowiadający o Czesławie Langu

Książki autobiograficzne o Czesławie Langu

Zawodowiec

Zawodowiec

Dostępna w 21 księgarniach

„Napisana ze swadą, emanująca optymizmem historia człowieka, którego wielkie sportowe sukcesy dały początek działalności biznesowej i organizacyjnej, od lat budzącej sympatię i podziw zarówno w Polsce, jak i daleko poza jej granicami. Wicemistrz olimpijski, pierwszy zawodowiec w historii polskiego kolarstwa, triumfator niezliczonych etapów i wyścigów jednodniowych, torowiec i szosowiec, biznesmen i propagator zdrowego stylu życia,…