Kim był...

Caravaggio

Włoski malarz. ✝ 38.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Caravaggia

Caravaggio – słynny włoski malarz przyszedł na świat 29 września 1571 r. Jego ojciec był architektem-dekoratorem. To po nim odziedziczył talent malarski. W wieku kilkunastu lat pobierał nauki u Simona Peterzana (który był z kolei uczniem Tycjana). Podczas podróży do Wenecji poznał dzieła Giorgionego, które miały wpływ na całą jego późniejszą twórczość. Wyjechał do Rzymu i tam praktykował pod okiem papieskiego malarza. Caravaggio szukał środków wyrazu. Już wtedy uwidoczniły się najważniejsze cechy jego malarstwa: realizm, szczegółowość, zręczne operowanie światłem i cieniem. W 1599 r. Caravaggio dostał dzięki znajomościom znaczące zlecenie: miał wykonać dekorację w kościele San Luigi dei Francesi. Namalował „Męczeństwo św. Mateusza” oraz „Powołanie św. Mateusza” – stworzył niesamowite i doskonałe dzieła. Malarz błyskawicznie stał się sławny. Zaowocowało to serią zleceń na dekoracje, freski i obrazy. Wtedy tez powstały m.in. „Inspiracja św. Mateusza” oraz „Nawrócenie w drodze do Damaszku”. Mimo przepełnionych mistyką dzieł Caravaggio wiódł burzliwe i awanturnicze życie. Nie stronił od bijatyk i towarzystwa kobiet lekkich obyczajów. W 1606 r. wpadł w prawdziwe kłopoty – zabił  Ranuccia Tomassoniego. Tym razem malarzowi nie mogli pomóc wpływowi przyjaciele – musiał ratować się ucieczką. Przeniósł się do Neapolu, gdzie parał się malowaniem portretów religijnych. Został schwytany dwa lata później. Sprawa morderstwa pełna była jednak spekulacji i niedomówień, w rezultacie czego Caravaggio wyszedł na wolność. Był wciąż jednak nękany przez swoich wrogów. W tym czasie namalował też słynny obraz „Salome z głową Jana Chrzciciela”. W 1610 r. dostał wiadomość o ułaskawieniu. Zmarł w drodze do Rzymu, 18 lipca 1610 r.

Ciekawostki o Caravaggio

  • Cenił sobie towarzystwo prostytutek. Kilka nawet uwiecznił na swoich obrazach jako… święte! ~gość
  • Na jego zachowania, często zbliżone do obłędu, miał wpływ ołów, który przedostawał się do jego organizmu z farb – często jadał nawet posiłki na obróconych płótnach swoich obrazów. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Caravaggio znaleźć można w książce "Caravaggio. Stwarzanie widza" (wyd. Jedność).

Książki o Caravaggio

Caravaggio. Światło i cień

Gustaw Herling-Grudziński

0
(0)

11.17


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Tajemnice Caravaggia

Witold Kawecki

0
(0)

25.99


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Caravaggio. Stwarzanie widza

Giovanni Careri

0
(0)

90.11


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.

Co wiemy o Caravaggio:

Biografia 4 książki 2 ciekawostki znak zodiaku

Pełne nazwisko

Michelangelo Merisi da Caravaggio

Rocznice

W roku 2021 przypada:

450. rocznica urodzin Caravaggia

411. rocznica śmierci Caravaggia

Obywatelstwo

Włochy

Miejsce urodzenia
Caravaggia

Mediolan, Włochy

Mediolan, Włochy

Data śmierci
Caravaggia

18/07/1610

w wieku 38 lat

Miejsce śmierci
Caravaggia

Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy

Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy

Znak Zodiaku
Caravaggia

♎ Waga

Wydarzenia z życia Caravaggia

Caravaggio przychodzi na świat w miejscowości Mediolan, Włochy.
Caravaggio umiera w miejscowości Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

  • Anonim 25 marca 2013, 13:11

    Caravaggio cenił sobie towarzystwo prostytutek. Kilka nawet uwiecznił na swoich obrazach jako… święte!

  • cenzor 25 marca 2013, 13:12

    Na jego różne zachowania często zbliżone do obłędu miał wpływ ołów, który przedostawał się do jego organizmu z farb – często jadał nawet posiłki na obróconych płótnach swoich obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.