Caravaggio

Kim był Caravaggio?

Włoski malarz. ✝ 38.

Pełne nazwisko: Michelangelo Merisi da Caravaggio
Data urodzenia: (środa)
Data śmierci: w wieku 38 lat
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Mediolan, Włochy 🗺️
Miejsce śmierci: Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy 🗺️
Obywatelstwo: Włochy
W roku 2021 przypada: 450. rocznica urodzin i 411. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Caravaggia? Dodaj komentarz.

Książki o Caravaggio

0
(0)

Autor:
Agnieszka Bisaga-Widacka
Wydawnictwo:
Bosz
Malarstwo światowe. Caravaggio
Michelangelo Merisi da Caravaggio jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów barokowych na świecie. Jego twórczość zrewolucjonizowała dotychczasowe malarstwo, wprowadzając światłocie (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Witold Kawecki
Wydawnictwo:
Jedność
Tajemnice Caravaggia
Caravaggio fascynuje mnie od kilkudziesięciu lat. Wędrując po świecie, zawsze z drżeniem serca wyszukiwałem obrazy tego artysty, by móc je kontemplować na żywo. W ten sposób na przestrzeni wielu lat udało mi się obejrzeć prawie wszystkie jego dzieła. Twórczość ta w wyjątkowy sposób stała się częścią mojego życia. O Caravaggiu pisałem, wygłaszałem konferencje, prowadziłem prace…

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Giovanni Careri
Wydawnictwo:
Jedność
Caravaggio. Stwarzanie widza
Ten album ma dwie ogromne zalety: z jednej strony pokazuje nam w oszałamiającej jakości i w dużych rozmiarach ponad 300 reprodukcji dzieł malarskich Caravaggia, powiększonych detali jego obrazów oraz prac innych artystów, z drugiej strony jest obszerną i pisaną przez wybitnego europejskiego historyka sztuki analizą twórczości geniusza, który na przełomie XVI i XVII wieku zrewolucjonizował…

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Gustaw Herling-Grudziński
Wydawnictwo:
Instytut Książki
Caravaggio. Światło i cień
Szkic o Caravaggiu jest w pewnym sensie detektywistyczny, dlatego że ukazuje rzecz, o której dotychczas historycy sztuki nie pisali: o prawdopodobieństwie pewnych związków Caravaggia z filozofią Giord (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Cenił sobie towarzystwo prostytutek. Kilka nawet uwiecznił na swoich obrazach jako… święte! ~gość
 • Na jego zachowania, często zbliżone do obłędu, miał wpływ ołów, który przedostawał się do jego organizmu z farb – często jadał nawet posiłki na obróconych płótnach swoich obrazów. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Caravaggio znaleźć można w książce "Malarstwo światowe. Caravaggio" (wyd. Bosz).


Życiorys Caravaggia

Caravaggio – słynny włoski malarz przyszedł na świat 29 września 1571 r. Jego ojciec był architektem-dekoratorem. To po nim odziedziczył talent malarski. W wieku kilkunastu lat pobierał nauki u Simona Peterzana (który był z kolei uczniem Tycjana). Podczas podróży do Wenecji poznał dzieła Giorgionego, które miały wpływ na całą jego późniejszą twórczość. Wyjechał do Rzymu i tam praktykował pod okiem papieskiego malarza. Caravaggio szukał środków wyrazu. Już wtedy uwidoczniły się najważniejsze cechy jego malarstwa: realizm, szczegółowość, zręczne operowanie światłem i cieniem. W 1599 r. Caravaggio dostał dzięki znajomościom znaczące zlecenie: miał wykonać dekorację w kościele San Luigi dei Francesi. Namalował „Męczeństwo św. Mateusza” oraz „Powołanie św. Mateusza” – stworzył niesamowite i doskonałe dzieła. Malarz błyskawicznie stał się sławny. Zaowocowało to serią zleceń na dekoracje, freski i obrazy. Wtedy tez powstały m.in. „Inspiracja św. Mateusza” oraz „Nawrócenie w drodze do Damaszku”. Mimo przepełnionych mistyką dzieł Caravaggio wiódł burzliwe i awanturnicze życie. Nie stronił od bijatyk i towarzystwa kobiet lekkich obyczajów. W 1606 r. wpadł w prawdziwe kłopoty – zabił  Ranuccia Tomassoniego. Tym razem malarzowi nie mogli pomóc wpływowi przyjaciele – musiał ratować się ucieczką. Przeniósł się do Neapolu, gdzie parał się malowaniem portretów religijnych. Został schwytany dwa lata później. Sprawa morderstwa pełna była jednak spekulacji i niedomówień, w rezultacie czego Caravaggio wyszedł na wolność. Był wciąż jednak nękany przez swoich wrogów. W tym czasie namalował też słynny obraz „Salome z głową Jana Chrzciciela”. W 1610 r. dostał wiadomość o ułaskawieniu. Zmarł w drodze do Rzymu, 18 lipca 1610 r.

Śmierć Caravaggia

Caravaggio umiera 18/07/1610 w miejscowości Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy.Cytaty Caravaggia

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Caravaggia

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Caravaggio

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Caravaggia

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Caravaggio przychodzi na świat w miejscowości Mediolan, Włochy.
 • Caravaggio umiera w miejscowości Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy.

Przydatne linkiMiejsca Caravaggia

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Caravaggia? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Caravaggio cenił sobie towarzystwo prostytutek. Kilka nawet uwiecznił na swoich obrazach jako… święte!

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Na jego różne zachowania często zbliżone do obłędu miał wpływ ołów, który przedostawał się do jego organizmu z farb - często jadał nawet posiłki na obróconych płótnach swoich obrazów.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Caravaggio?

Włoski malarz.

Ile lat żył Caravaggio?

Caravaggio przeżył dokładnie 38 lat.

Kiedy urodził się Caravaggio?

Caravaggio urodził się 29/09/1571.

Kiedy zmarł Caravaggio?

Caravaggio zmarł 18/07/1610.

Gdzie urodził się Caravaggio?

Caravaggio urodził się w miejscowości Mediolan, Włochy.

Gdzie zmarł Caravaggio?

Caravaggio zmarł w miejscowości Porto Ercole, Prowincja Grosseto, Włochy.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności