Kim był ...

Bohumil Hrabal

Czeski pisarz. ✝ 82.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Bohumila Hrabala

Bohumil Hrabal – urodzony 28 marca 1914 r. w Brnie czeski pisarz.

Bohumil był nieślubnym dzieckiem Marii Kilianowej, aktorki w miejscowych teatrzykach. Chłopca usynowił mąż matki, František Hrabal, zarządca browaru.

Dzieciństwo Bohumil spędził w Nymburku, który potem opisywał jako swoje szczęśliwe miejsce. Jedną z jego pierwszych lektur, która miała ogromny wpływ na charakter i styl jego późniejszej twórczości, była „Gargantua i Pantagruel” Rabelais’ego – podarunek od ukochanego stryja Pepina.

Po zakończeniu szkoły w 1935 r. Hrabal dostał się na prawo na Uniwersytecie Karola w Pradze. Nie przykładał się jednak do nauki, uczęszczał częściej na wykłady z historii sztuki.

W tym czasie zafascynował się filozofią Schopenhauera i czytał wszystkie jego dzieła.

W 1937 r. Bohumil Hrabal opublikował swój pierwszy wiersz. Po wybuchu II wojny światowej i zamknięciu czeskich uniwersytetów Hrabal imał się przypadkowych zajęć. Pracował m.in. na kolei.

Udało mu się ukończyć studia i obronić dyplom w 1946 r., jednak nigdy nie podjął pracy w zawodzie prawnika. Był agentem ubezpieczeniowym, komiwojażerem, robotnikiem, pakowaczem makulatury, pomocnikiem dekoratora i statystą w teatrze.

W 1950 r. Bohumil Hrabal przeprowadził się do dzielnicy Pragi, Libeń, gdzie odwiedzali go jego przyjaciele artyści, Vladimir Boudnik i Egon Bondy. Spotkania te opisał później w utworze „Czuły barbarzyńca”. W 1955 r. Hrabal poznał swoją przyszłą żonę, Pipsi.

Właściwy debiut pisarza odbył się wreszcie w 1963 r., kiedy światło dzienne ujrzały jego „Perełka na dnie”. Trzy lata później napisał genialne „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Hrabal w 1985
Hana Hamplova, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Po 1968 r. Bohumil Hrabal był zmuszony do pisania do szuflady lub wydawania utworów w drugim obiegu. Po śmierci matki w 1970 r. powstały „Postrzyżyny”, powieść poświęcona szczęśliwemu dzieciństwu w nymburskim browarze.

Potem wydał „Czułego barbarzyńcę”, „Zbyt głośną samotność”, „Święto przebiśniegu”, „Taką piękną żałobę”, „Jak obsługiwałem angielskiego króla”.

Bohumil Hrabal i Jaromír Pelc, 1986
Filons, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

W 1987 r. umarła żona Hrabala, Pipsi. W 1995 r. zły stan zdrowia oraz kłopoty z chodzeniem sprawiły, że pisarz trafił do szpitala. Zginął 3 lutego 1997 r. w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach – wypadł z piątego piętra praskiego szpitala. Ponoć zapatrzył się na gołębia, jednak podejrzewa się, że była to śmierć samobójcza.

Twórczość Hrabala

Hrabal był bardzo płodnym twórcą. Lista jego książek, opowiadań i innych publikacji jest na tyle długa, że poświęcono jej osobny artykuł na Wikipedii.

Ciekawostki o Bohumile Hrabalu

 • Nie wyklucza się, że jego biologicznym ojcem był… ojciec jego ojczyma. ~gość
 • Wychował się w atmosferze browaru i knajp z piwem. Pierwszy raz upił się jako kilkuletni chłopiec, kiedy towarzyszył swojemu ojczymowi w podróży do browarów należących do jego okręgu. Podpijał niedopite piwo z kufli klientów. ~gość
 • Nie był dobrym uczniem. Dwukrotnie „siedział” w jednej klasie, m.in. za ocenę niedostateczną z języka czeskiego. ~gość
 • Prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Zginął wypadając z okna - oficjalnie karmił gołębie. Wielokrotnie pisał o samobójstwie poprzez skok z piątego piętra. Zginął upadając z piątego piętra. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Bohumile Hrabalu znaleźć można w książce "Przerwy" (wyd. Czuły Barbarzyńca Press).

Książki o Bohumile Hrabalu

Drybling Hidegkutiego czyli rozmowy z Hrabalem

Laszlo Szigeti

0
(0)

13.45


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Przerwy

Bohumil Hrabal

0
(0)

29.90


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Pociągi pod specjalnym nadzorem

Bohumil Hrabal

0
(0)

12.79


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Zbyt głośna samotność

Bohumil Hrabal

0
(0)

12.96


Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty.

Co wiemy o Bohumile Hrabalu:

Biografia 5 książek 4 ciekawostki 3 cytaty znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

108. rocznica urodzin Bohumila Hrabala

25. rocznica śmierci Bohumila Hrabala

Obywatelstwo

Czechy

Cytaty
Bohumila Hrabala

#1

Bez przerwy pić nie można. Dlatego się dokształcam.

Bohumil Hrabal, nadesłane przez gość

#2

Na ciele kobiecym zawsze coś się znajdzie dla męskiej ręki i męskiego oka.

Bohumil Hrabal, nadesłane przez gość

#3

Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po krańce naczyniek włoskowatych.

Bohumil Hrabal, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Bohumila Hrabala

Brno, Czechy

Brno, Czechy

Data śmierci
Bohumila Hrabala

03/02/1997

w wieku 82 lat

Miejsce śmierci
Bohumila Hrabala

Praga, Czechy

Praga, Czechy

Przyczyna śmierci
Bohumila Hrabala

w niewyjaśnionych okolicznościach

Wykształcenie
Bohumila Hrabala

Uniwersytet Karola w Pradze

Znak Zodiaku
Bohumila Hrabala

♈ Baran

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Komentarze

 • Anonim 3 maja 2013, 16:45

  Książki Bohumila Hrabala zostały przetłumaczone na ponad 25 języków.

 • Anonim 3 maja 2013, 16:45

  Na podstawie utworu Bohumila Hrabala reżyser Jiří Menzel nakręcił „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Film zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

 • Anonim 3 maja 2013, 16:45

  Nie wyklucza się, że biologicznym ojcem Bohumila Hrabal był… ojciec jego ojczyma.

 • Anonim 3 maja 2013, 16:46

  Bohumil Hrabal wychował się w atmosferze browaru i knajp z piwem. Pierwszy raz upił się jako kilkuletni chłopiec, kiedy towarzyszył swojemu ojczymowi w podróży do browarów należących do jego okręgu. Podpijał niedopite piwo z kufli klientów.

 • Anonim 3 maja 2013, 16:46

  Bohumil Hrabal nie był dobrym uczniem. Dwukrotnie „siedział” w jednej klasie, m.in. za ocenę niedostateczną z języka czeskiego.

 • Anonim 3 maja 2013, 16:47

  Bohumil Hrabal kochał koty.

 • Anonim 3 maja 2013, 16:47

  Gdyby Bohumil Hrabal nie pił piwa nie byłby tym kim jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.