Bohumil Hrabal

Kim był Bohumil Hrabal?

Czeski pisarz. ✝ 82.

Data urodzenia: (sobota)
Data śmierci: w wieku 82 lat
Przyczyna śmierci: w niewyjaśnionych okolicznościach
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Brno, Czechy 🗺️
Miejsce śmierci: Praga, Czechy 🗺️
Obywatelstwo: Czechy
Wykształcenie: Uniwersytet Karola w Pradze
W roku 2021 przypada: 107. rocznica urodzin i 24. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Bohumila Hrabala? Dodaj komentarz.

Książki o Bohumile Hrabalu

0
(0)

Autor:
Bohumil Hrabal
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Różowy kawaler
\"Miss April, z tej mojej popularności dostaję porządnych drgawek, krzyczę już nie tylko \"Pod Tygrysem\" i w \"Zielonym Laboratorium\" na dziennikarzy, ale i na poczciwców, którzy przychodzą mnie pozdrowi (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Bohumil Hrabal
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Zbyt głośna samotność
Jeśli w ogóle jestem człowiekiem dojrzałym, to książka ta jest szczytem mojej dojrzałości. To jest realistyczna opowieść, ale ma także walor symboliczny. Pewna epoka trwała kilkaset, a może i tysią (...)


0
(0)

Autor:
Bohumil Hrabal
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Miasteczko, w którym czas się zatrzymał
Jeden z najwybitniejszych tomów prozatorskich Bohumila Hrabala z wyraźnymi wątkami autobiograficznymi, sięgający do wspomnień autora z rodzinnego Nymburka. (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Bohumil Hrabal
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Pociągi pod specjalnym nadzorem
– To było tak – opowiadałem wprost w ucho pana zawiadowcy. – Ostatni nocny pociąg osobowy już odjechał, a od zmierzchu siedziała z nami w kancelarii dyżurnego ruchu pewna wytworna da (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Bohumil Hrabal
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Przerwy
Mój mąż lubił mówić o sobie, że właściwie jest panną przebraną za mężczyznę, że jego charakter zmienia się kilka razy dziennie, mówił, że kilka godzin uśmiecha się, jak gdyby wygrał milion, potem znów (...)


0
(0)

Autor:
Laszlo Szigeti
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca Press
Drybling Hidegkutiego czyli rozmowy z Hrabalem
\"Spostrzegłem, że ten chaos zaczyna mieć sens od chwili, kiedy wspominam o dryblingu Hidegkutiego, że tak naprawdę cała ta rozmowa to drybling na chustce do nosa, że ten drybling pana Hidegkutiego prz (...)

Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Aleksander Kaczorowski
Wydawnictwo:
Czarne
Hrabal
Słodka apokalipsa

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Nie wyklucza się, że jego biologicznym ojcem był… ojciec jego ojczyma. ~gość
 • Wychował się w atmosferze browaru i knajp z piwem. Pierwszy raz upił się jako kilkuletni chłopiec, kiedy towarzyszył swojemu ojczymowi w podróży do browarów należących do jego okręgu. Podpijał niedopite piwo z kufli klientów. ~gość
 • Nie był dobrym uczniem. Dwukrotnie „siedział” w jednej klasie, m.in. za ocenę niedostateczną z języka czeskiego. ~gość
 • Prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Zginął wypadając z okna - oficjalnie karmił gołębie. Wielokrotnie pisał o samobójstwie poprzez skok z piątego piętra. Zginął upadając z piątego piętra. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Bohumile Hrabalu znaleźć można w książce "Różowy kawaler" (wyd. Czuły Barbarzyńca Press).


Życiorys Bohumila Hrabala

Bohumil Hrabal – urodzony 28 marca 1914 r. w Brnie czeski pisarz.

Bohumil był nieślubnym dzieckiem Marii Kilianowej, aktorki w miejscowych teatrzykach. Chłopca usynowił mąż matki, František Hrabal, zarządca browaru.

Dzieciństwo Bohumil spędził w Nymburku, który potem opisywał jako swoje szczęśliwe miejsce. Jedną z jego pierwszych lektur, która miała ogromny wpływ na charakter i styl jego późniejszej twórczości, była „Gargantua i Pantagruel” Rabelais’ego – podarunek od ukochanego stryja Pepina.

Po zakończeniu szkoły w 1935 r. Hrabal dostał się na prawo na Uniwersytecie Karola w Pradze. Nie przykładał się jednak do nauki, uczęszczał częściej na wykłady z historii sztuki.

W tym czasie zafascynował się filozofią Schopenhauera i czytał wszystkie jego dzieła.

W 1937 r. Bohumil Hrabal opublikował swój pierwszy wiersz. Po wybuchu II wojny światowej i zamknięciu czeskich uniwersytetów Hrabal imał się przypadkowych zajęć. Pracował m.in. na kolei.

Udało mu się ukończyć studia i obronić dyplom w 1946 r., jednak nigdy nie podjął pracy w zawodzie prawnika. Był agentem ubezpieczeniowym, komiwojażerem, robotnikiem, pakowaczem makulatury, pomocnikiem dekoratora i statystą w teatrze.

W 1950 r. Bohumil Hrabal przeprowadził się do dzielnicy Pragi, Libeń, gdzie odwiedzali go jego przyjaciele artyści, Vladimir Boudnik i Egon Bondy. Spotkania te opisał później w utworze „Czuły barbarzyńca”. W 1955 r. Hrabal poznał swoją przyszłą żonę, Pipsi.

Właściwy debiut pisarza odbył się wreszcie w 1963 r., kiedy światło dzienne ujrzały jego „Perełka na dnie”. Trzy lata później napisał genialne „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Hrabal w 1985
Hana Hamplova, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Po 1968 r. Bohumil Hrabal był zmuszony do pisania do szuflady lub wydawania utworów w drugim obiegu. Po śmierci matki w 1970 r. powstały „Postrzyżyny”, powieść poświęcona szczęśliwemu dzieciństwu w nymburskim browarze.

Potem wydał „Czułego barbarzyńcę”, „Zbyt głośną samotność”, „Święto przebiśniegu”, „Taką piękną żałobę”, „Jak obsługiwałem angielskiego króla”.

Bohumil Hrabal i Jaromír Pelc, 1986
Filons, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

W 1987 r. umarła żona Hrabala, Pipsi. W 1995 r. zły stan zdrowia oraz kłopoty z chodzeniem sprawiły, że pisarz trafił do szpitala. Zginął 3 lutego 1997 r. w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach – wypadł z piątego piętra praskiego szpitala. Ponoć zapatrzył się na gołębia, jednak podejrzewa się, że była to śmierć samobójcza.

Twórczość Hrabala

Hrabal był bardzo płodnym twórcą. Lista jego książek, opowiadań i innych publikacji jest na tyle długa, że poświęcono jej osobny artykuł na Wikipedii.

Śmierć Bohumila Hrabala

Bohumil Hrabal umiera 03/02/1997 w miejscowości Praga, Czechy (w niewyjaśnionych okolicznościach).Cytaty Bohumila Hrabala

Bez przerwy pić nie można. Dlatego się dokształcam.

Nadesłane przez: gość

Na ciele kobiecym zawsze coś się znajdzie dla męskiej ręki i męskiego oka.

Nadesłane przez: gość

Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po krańce naczyniek włoskowatych.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Bohumila Hrabala

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Bohumile Hrabalu

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Bohumila Hrabala

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Bohumil Hrabal przychodzi na świat w miejscowości Brno, Czechy.
 • Przeprowadzka z rodziną do Nymburka.

 • Rozpoczęcie studiów prawniczych.

 • Ukończenie studiów.

 • Bohumil Hrabal umiera w miejscowości Praga, Czechy (w niewyjaśnionych okolicznościach).

Przydatne linkiMiejsca Bohumila Hrabala

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Bohumila Hrabala? Edytuj tę stronę.

Grafika: By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Zobacz komentarze

 • Książki Bohumila Hrabala zostały przetłumaczone na ponad 25 języków.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Na podstawie utworu Bohumila Hrabala reżyser Jiří Menzel nakręcił „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Film zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Nie wyklucza się, że biologicznym ojcem Bohumila Hrabal był… ojciec jego ojczyma.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Bohumil Hrabal wychował się w atmosferze browaru i knajp z piwem. Pierwszy raz upił się jako kilkuletni chłopiec, kiedy towarzyszył swojemu ojczymowi w podróży do browarów należących do jego okręgu. Podpijał niedopite piwo z kufli klientów.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Bohumil Hrabal nie był dobrym uczniem. Dwukrotnie „siedział” w jednej klasie, m.in. za ocenę niedostateczną z języka czeskiego.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Bohumil Hrabal kochał koty.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Gdyby Bohumil Hrabal nie pił piwa nie byłby tym kim jest.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Bohumil Hrabal?

Czeski pisarz.

Ile lat żył Bohumil Hrabal?

Bohumil Hrabal przeżył dokładnie 82 lat.

Kiedy urodził się Bohumil Hrabal?

Bohumil Hrabal urodził się 28/03/1914.

Kiedy zmarł Bohumil Hrabal?

Bohumil Hrabal zmarł 03/02/1997.

Gdzie urodził się Bohumil Hrabal?

Bohumil Hrabal urodził się w miejscowości Brno, Czechy.

Gdzie zmarł Bohumil Hrabal?

Bohumil Hrabal zmarł w miejscowości Praga, Czechy.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności