Kim jest ...

Bogdan Borusewicz

Działacz opozycyjny w czasach PRL, wielokrotny poseł na Sejm, marszałek Senatu VI i VII kadencji. 72 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Bogdana Borusewicza

Bogdan Borusewicz –  urodził się  w 1949 roku w Lidzbarku Warmińskim. Polityk, działacz opozycyjny w czasach PRL, wielokrotny poseł na sejm, marszałek Senatu VI i VII kadencji. Kształcił się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, a później studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na wydziale humanistycznym. Z działalnością opozycyjną związany niemal od zawsze – już jako uczeń liceum skazany był na 3 lata pozbawienia wolności za kolportaż ulotek które odnosiły się do wydarzeń marcowych. Kary jednak nie odbył, ponieważ zbiegł z konwoju. Był także organizatorem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przygotował sierpniowy strajk w Stoczni Gdańskiej, a podczas stanu wojennego przebywał w ukryciu gdzie organizował podziemne struktury NSZZ Solidarność. Przez całe lata 90. aż do roku 2001 sprawował mandat poselski. W 2005 uzyskał mandat senatora, i został wybrany na marszałka senatu VI kadencji. W 2007 roku ponownie zostaje senatorem  jak również marszałkiem senatu.

Ciekawostki o Bogdanie Borusewiczu

  • Będąc uczniem liceum zbiegł z konwoju. co uchroniło go przed odbyciem kary 3 lat pozbawienia wolności za kolportaż ulotek, związanych z wydarzeniami marcowymi. ~gość

Co wiemy o Bogdanie Borusewiczu:

Biografia 1 ciekawostka wiek znak zodiaku

Pełne nazwisko

Bogdan Michał Borusewicz

Wiek

72

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Bogdana Borusewicza

Lidzbark Warmiński, Polska

Lidzbark Warmiński, Polska

Znak Zodiaku
Bogdana Borusewicza

♑ Koziorożec

Wydarzenia z życia Bogdana Borusewicza

Bogdan Borusewicz przychodzi na świat w miejscowości Lidzbark Warmiński, Polska.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.