Kim był ...

Alice B. Toklas

Amerykańska członkini paryskiej awangardy, partnerka Gertrudy Stein. ✝ 89.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Alice B. Toklas

Alice Babette Toklas (1877-1967) – partnerka życiowa amerykańskiej feministki, powieściopisarki i poetki, Gertrude Stein. Toklas urodziła się w San Francisco w rodzinie o korzeniach polsko-żydowskich, uczęszczała do lokalnych szkół, a następnie uczyła się nauki gry na pianinie na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Po trzęsieniu ziemi w roku 1907 opuściła Stany Zjednoczone i udała się do Paryża, gdzie pierwszego dnia po przyjeździe poznała swoją przyszłą partnerkę, Gertrude Stein. Kochanki przez wiele lat wspólnie prowadziły salon towarzyski w Paryżu skupiający najsłynniejszych pisarzy i malarzy XX wieku, takich jak Hemingway, F.S. Fitzgerald, Matisse, Picasso czy Braque. Toklas przez całe wspólne życie ze Stein żyła w jej cieniu, ale z drugiej strony była jej wielką muzą i powierniczką. Obie kochanki zyskały ogromny rozgłos w 1933 r. wraz z wydaniem pamiętnika Stein, w której narratorką była właśnie Toklas. Książka przyniosła obu paniom dużą popularność i była najlepiej sprzedającym się dziełem Stein.

Książki o Alice B. Toklas

Autobiografia Alice B. Toklas

Gertrude Stein

0
(0)

25.07


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Alice B. Toklas:

Biografia 1 książka znak zodiaku

Pełne nazwisko

Alice Babette Toklas

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

145. rocznica urodzin Alice B. Toklas

55. rocznica śmierci Alice B. Toklas

Obywatelstwo

USA

Data śmierci
Alice B. Toklas

07/03/1967

w wieku 89 lat

Miejsce pochówku
Alice B. Toklas

Père-Lachaise

Wykształcenie
Alice B. Toklas

University of Washington

Znak Zodiaku
Alice B. Toklas

♉ Byk

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.