Władimir Putin


Władimir Putin - 62 lat(a). Rosyjski polityk, prezydent Rosji, premier Rosji.

Pełne nazwisko: Władimir Władimirowicz Putin
Data urodzenia: 07/10/1952
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja.
Wiek: 62Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć


  • Był szpiegiem KGB.
  • To on podjął decyzję o wkroczeniu wojsk rosyjskich do Czeczenii.
  • Jego ojciec był kucharzem Lenina, a w młodości dostarczał posiłki Rasputinowi.
  • Człowiek roku 2007 według magazynu Time.

Pełny życiorys Władimira Putina


Kremlin.ru [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Kremlin.ru [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Władimir Władimirowicz Putin ur. 7 października 1952 w Leningradzie, rosyjski polityk, w latach 2000-2008 prezydent Rosji, w latach 1998-1999 oraz ponownie od 2008 premier Rosji. Z wykształcenia jest prawnikiem, od czasu studiów był działaczem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Swoje życie zawodowe (choć nie jest to oczywiście oficjalnie potwierdzone) rozpoczął jako szpieg KGB w NRD, gdzie jako dyplomata werbował wpółpracowników do inwigilowania niemieckich naukowców. Po krótkich epizodach współpracy z rektoratem Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego oraz Radą Miejską Leningradu (później także Sankt Petersburga) rozpoczął pracę w administracji ówczesnego prezydenta Jelcyna.

Dzięki znajomościom zdobytym w trakcie tej drogi udało mu się uzyskać nominację na stanowisko premiera. Jedną z pierwszych, kontrowersyjnych decyzji jaką podjął, było ponowne wkroczenie wojsk rosyjskich do Czeczenii. Po ustąpieniu Jelcyna pełnił obowiązki prezydenta, a 26 marca 2000 został na to stanowisko wybrany w powszechnych wyborach. Po dwóch kadencjach, w zgodzie z rosyjską konstytucją przekazał prezydenturę innemu kandydatowi w wyborach demokratycznych. Okazał się nim Dmitrij Miedwiediew, od którego Putin niemal natychmiast otrzymał drugą już w jego biografii nominację na stanowisko premiera.

Więcej biografii z kategorii: Politycy, Przywódcy

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Licencja Creative Commons
Biografia Władimira Putina by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Użyj w swojej pracy: Władimir Putin - biografia [online]. [dostęp 04.10.2015]. Dostępny w Internecie: http://biografia24.pl/vladimir-putin/.
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów. Można je zgłaszać poprzez poniższy przycisk.


Dyskusje o Władimirze PutinieDodaj swoją ciekawostkę lub fakt biograficzny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Written by Admin