Krótki życiorys


Józef StalinJózef Stalin – właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, dyktator Związku Radzieckiego, urodził się 18 grudnia 1878 w Gori, a zmarł 5 marca 1953 r. w Kuncewie. Z pochodzenia był Gruzinem. Studiował w seminarium duchowym w Tyflisie (dziś: Tbilisi), jednak przerwał naukę i podjął posadę księgowego w obserwatorium astronomicznym. Pod koniec lat 90. XIX wieku związał się z socjaldemokracją rosyjską. W sporach międzypartyjnych opowiedział się za bolszewikami. Wkrótce kierował bolszewickimi akcjami ekspropriacyjnymi, polegającymi na rabowaniu pieniędzy, by w ten sposób finansować działalność partyjną. Uczestniczył w rewolucji w 1905 roku. Wielokrotnie zsyłany na Syberię – uciekał z niej. W 1922 mianowano go sekretarzem generalnym Wszechrosyjskiej Partii Komunistycznej. Po śmierci Lenina stał się dyktatorem ZSRR. Dbał o swój wizerunek w ZSRR oraz poza jego granicami, każdy przejaw buntu i nieposłuszeństwa dusił w zarodku. Jego krwawe rządy pochłonęły wiele ofiar, m.in. wskutek procesu kolektywizacji rolnictwa, podczas którego wysłano do łagrów (obozów pracy) kilka milionów ludzi oraz klęski głodu na Ukrainie, która spowodowała śmierć nawet 7 milionów osób. Poprzez podpisanie sojuszu z III Rzeszą w 1939 roku przyczynił się do wybuchu II wojny światowej. Wedle oficjalnego oświadczenia władz Stalin zmarł wskutek wylewu krwi do mózgu, jednak podejrzewa się, że tak naprawdę został zamordowany.

Czegoś brakuje? Dodaj bez logowania
Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Forum dyskusyjne

Józef Stalin nie ma jeszcze działu na naszym forum dyskusyjnym. Załóż forum bez logowania

Produkty i towary

Przeszukaj bazę danych w poszukiwaniu gadżetów, książek, płyt, filmów itd.:Książki biograficzne

jezdzcy

Dwaj jeźdźcy Apokalipsy

Biografie porównawcze dwóch największych zbrodniarzy XX wieku.

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.
biografiadwor

Stalin. Dwór czerwonego cara

Biografia uznana za jedną z najciekawszych książek o Stalinie.

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.
stalinterror

Stalin. Terror absolutny

Biografia twórcy systemy terroru absolutnego – Józefa Stalina.

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.
wojnastulecia

Hitler i Stalin Wojna stulecia

Książka stawia nas przed drażliwym pytaniem: w jakim stopniu Hitler, dwudziestowieczny demon zła, i Stalin, sojusznik Zachodu, byli do siebie podobni?

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.

Książki poruszające wątki z życiorysu

stalinieuropa

Stalin i Europa

Doskonale udokumentowana książka dowodząca, że stalinizm to zjawisko na wskroś europejskie.

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.
oczyszczenie

Oczyszczenie

Dlaczego Stalin pozbawił swoją armię dowództwa?

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.
dyktatorzy

Dyktatorzy. Hitler i Stalin

Biografia zbrodniarzy, którzy doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata.

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.


Więcej biografii z kategorii: Politycy (89), Przywódcy (43), Zbrodniarze (18)

Pomóż nam uzupełnić biografię (nie musisz się logować)

Brakujące informacje:
  • dodaj ciekawostkę
  • uaktualnienie i uzupełnienie biografii
Wszystkie przesłane informacje zostaną udostępnione na tej stronie na wolnej licencji CC BY-SA.
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Józef Stalin - biografia by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Opinie dodane przez Was:

Anonim

Stalin przoduje w niechlubnej kategorii największej liczby zabitych w XX wieku. Z jego rozkazu, lub w wyniku jego rozkazów zginęło więcej ludzi, niż za sprawą Hitlera, Mussoliniego i innych wielkich zbrodniarzy.

Odpowiedz
Anonim

Stalin odmówił wymiany więźniów z hitlerowskimi Niemcami. Jednym z Sowietów złapanych przez Niemców był syn Stalina – ten jednak pozostał niewzruszony. Syn został stracony przez nazistów.

Odpowiedz
Anonim

Stalin był człowiekiem roku magazynu „Time” w 1939 roku, był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Odpowiedz
Anonim

Stalin zgwałcił kobietę. Aby uniknąć śmierci z ręki jej ojca ożenił się z nią. To była Jego druga żona dużo młodsza od niego, która zdradzała Go z jego synem z pierwszego małżeństwa.

Odpowiedz
Anonim

Ostatnia ciekawostka jest bzdurą. Wierutną bzdurą. Nie wiem jak tam było z wcześniejszymi kochankami Stalina, tak czy siak w młodości poznał on kobietę w której się zakochał i założył z nią rodzinę, mieli dzieci i był z nią szczęśliwy.To był chyba jedyny epizod normalności w jego życiu. Gdy zginęła z powodu jakiejś choroby (nie pamiętam już jakiej) miał powiedzieć, że stał się jak kamień i stracił wszystkie uczucia którymi darzył ludzi.

Odpowiedz
Wiki

Nie zgineła z powodu jakiejś choroby. Pewnego dnia dowiedziała sie od studentów z Ukrainy o wielkim głodzie jaki panuje w całym ZSRR i przez to zaczęła się kłócić z mężem. Po jakimś czasie na bankiecie po kolejnej kłótni, Stalin zaczął rzucać w żonę niedopalonymi papierosami, ta wybiegła i nastepnego dnia została znaleziona nieżywa, niedaleko ich domu na Kremlu. Do dziś nie wiadomo czy ją zabił czy popełniła samobójstwo. Jedno jest wiadome to zdarzenie odcięło ostatnią linie którą, łączyła Stalina z rzeczywistością.

Odpowiedz
Irma

przecież ona popełniła samobójstwo, byli na jakimś bankiecie i tak ją upokorzył ze ona wybiegła i popełniła samobójstwo porzucając przy tym swoje dziecko.

Odpowiedz
Piotr

Józef Stalin nie „przerwał” studiów w seminarium, tylko go z nich wyrzucono (za niestawienie się na egzaminach, a prawodopodobobnie także za jego komunistyczną działalność)

Odpowiedz

Dodaj swoją opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.