Jan Sebastian Bach

Biografia w kategorii: Kompozytorzy (17)

Jan Sebastian Bach - ✝65. Niemiecki kompozytor barokowy.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 65 lat
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Eisenach, Niemcy
Miejsce śmierci: Lipsk, Niemcy
W roku 2016 przypada: 330. rocznica urodzin i 265. rocznica śmierci.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć


  • Miał 20 dzieci. Tylko połowa z nich dożyła dorosłego wieku.
  • W 2008 r. szkoccy naukowcy dokonali komputerowej rekonstrukcji jego twarzy na podstawie czaszki.
  • Przez ostatnie 1,5 roku życia był niewidomy.
  • Miał 3 żony, z czego jedna była jego kuzynką.
  • Po stracie wzroku powiedział żonie, aby wszystkie jego nuty i rękopisy wyrzuciła, lecz ona go nie posłuchała i potajemnie je zachowała.
  • Z pomiarów anatomicznych szczątków wynika, że miał 168 cm wzrostu. Info od: ol_unia
  • Dodaj kolejną ciekawostkę (bez logowania)

Krótki życiorys Jana Sebastiana Bacha


Jan Sebastian BachJan Sebastian Bach – urodzony 21 marca 1685 r. w Eisenach niemiecki kompozytor. Przedstawiciel baroku w muzyce. Bach został osierocony nie skończywszy 10 roku życia. Zaopiekował się nim starszy brat, który pracował jako organista. Pod jego okiem Jan nauczył się gry na organach. W wieku 15 lat wyjechał do Dolnej Saksonii. Został sopranistą w chórze kościelnym. Rozwijał swój talent wokalny, jednak wskutek mutacji musiał zarabiać na życie jako skrzypek i altowiolista. Po ukończeniu nauki w gimnazjum Jan Sebastian Bach został organistą w Arnstadt. Krytykowano go za dziwne improwizacje grane podczas mszy. Bach przeniósł się do Mühlhausen, gdzie również znalazł pracę jako organista. W 1707 r. wziął ślub ze swoją daleką kuzynką, Marią Barbarą, która urodziła mu siedmioro dzieci. W latach 1708-1714 pracował jako nadworny organista i kameralista kapeli na dworze księcia Wilhelma Ernesta. Od 1717 do 1723 r. był kapelmistrzem i dyrektorem muzyki kameralnej na dworze księcia Leopolda w Köthen. W 1720 r. zmarła jego żona. Jan Sebastian Bach musiał zapewnić swoim dzieciom opiekę. Ożenił się z młodszą od siebie o 17 lat sopranistką, która urodziła mu trzynaścioro dzieci. W 1722 r. Jan Sebastian Bach został kantorem przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Pozostawał na tym stanowisku do śmierci. Bach tworzył muzykę chóralną, orkiestrową i na instrumenty solo. Jego najsłynniejsze dzieła to: „Msza h-moll”, „Pasja wg św. Jana”, „Pasja wg św. Mateusza”, „Weihnachts-Oratorium”, „Magnificat D-dur”, kantaty oraz „Koncerty brandenburskie”. Tworzył używając technik wariacyjnych, fugowanych i kontrapunktycznej. Jan Sebastian Bach zmarł 28 lipca 1750 r. w Lipsku.

 

Czegoś brakuje? Dodaj bez logowania
Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Forum dyskusyjne Jana Sebastiana Bacha

Jan Sebastian Bach nie ma jeszcze działu na naszym forum dyskusyjnym. Załóż forum bez logowania

Produkty i towary nawiązujące do Jana Sebastiana Bacha

Przeszukaj bazę danych w poszukiwaniu gadżetów, książek, płyt, filmów itd.:Książki biograficzne o Janie Sebastianie Bachu

jsbach

Jan Sebastian Bach

Jedna z nasłynniejszych polskich biografii Bacha. Autor: Jarosław Iwaszkiewicz.

Dokładniejszy opis tej książki dostępny poniżej, na stronach księgarni.

Miejsca Jana Sebastiana BachaInni sławni ludzie urodzeni w miejscowości
Inni sławni ludzie zmarli w miejscowości:

Więcej biografii z kategorii: Kompozytorzy (17)

Więcej biografii osób urodzonych w marcu.

Pomóż nam uzupełnić biografię (nie musisz się logować)

Brakujące informacje:
  • więcej ciekawostek
  • uaktualnienie i uzupełnienie biografii
  • dodaj przyczynę śmierci
Wszystkie przesłane informacje zostaną udostępnione na tej stronie na wolnej licencji CC BY-SA.
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Biografia Jana Sebastiana Bacha by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Opinie o Janie Sebastianie Bachu:

Anonim

Twórczość Jana Sebastiana Bacha została zapomniana. Odkryto ją ponownie w epoce romantyzmu. Według anegdoty kompozycje Bacha zostały odnalezione przez pewnego Amerykanina, który kupował ryby na targu. Ryby były zawinięte w karty z utworami muzycznymi.

Odpowiedz
Anonim

W 2008 r. szkoccy naukowcy dokonali komputerowej rekonstrukcji twarzy Jana Sebastiana Bacha na podstawie jego czaszki.

Odpowiedz
Anonim

Pochodził z osiadłej w Turyngii i Saksonii rodziny luterańskiej, o długich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku, w której to wszyscy chłopcy nosili na pierwsze imię Johann

Odpowiedz
bemol

Nieprawda, że Amerykanin odnalazł nuty na targu,odnalazł je kompozytor niemiecki żydowskiego pochodzenia Feliks Bathody Mendelson ten od marsza weselnego) w sklepie u rzeżnika.

Odpowiedz
Anonim

Dopiero po jego śmierci, niemiecki kompozytor Feliks Mendelson odnalazł jego niewszystkie rękopisy, które jak się okazało były w nie pakowane mięso, gdyż rzeźnik nie miał innego papieru. Inne rękopisy były schowane w kufrze na strychu u rzeźnika.

Odpowiedz
Anonim

Po straceniu wzroku powiedział żonie aby wszystkie jego nuty i rękopisy wyrzuciła lecz ona go nie posłuchała potajemnie je zachowała

Odpowiedz

Dodaj swoją opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.