Dolly Parton

Biografia w kategorii: Aktorki (38), Wokalistki (48)

Dolly Parton - 69 lat(a). Amerykańska piosenkarka i autorka tekstów.

dolly parton
Pełne nazwisko: Dolly Rebecca Parton
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♑ Koziorożec
Miejsce urodzenia: Sevier County, Tennessee, Stany Zjednoczone
Wiek: 69Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć


  • Jest matką chrzestną znanej amerykańskiej piosenkarki Miley Cyrus.
  • Wielokrotnie odrzuciła propozycję fotosesji od Playboya.
  • Lubi żartować ze swojej urody i operacji plastycznych; mawia m.in., że jej "tani wygląd kosztuje ją mnóstwo pieniędzy".
  • Dodaj kolejną ciekawostkę (bez logowania)

Krótki życiorys Dolly Parton


dolly partonDolly Parton – gwiazda amerykańskiej sceny country, autorka tekstów piosenek, a także producentka filmowa i aktorka. Przyszła na świat 19 stycznia 1946 r. w Sevierville w stanie Teksas. Dolly była czwartym z dwanaściorga dzieci. Debiutowała już jako 10-letnia dziewczynka – występowała w lokalnym radiu i telewizji. W 1964 r. Dolly Parton opuściła rodzinne miasto. Dwa lata później poznała swojego męża, Carla Deana, z którym do dziś jest nierozłączna. Popularność zdobyła dzięki występom u boku Portera Wagonera. W latach 70. robiła solową karierę i zasłynęła jako najwybitniejsza piosenkarka muzyki country w Stanach Zjednoczonych. Piosenka autorstwa Parton, „I Will Always Love You”, opowiadająca o jej zawodowym rozstaniu z Wagonerem, została w 1974 r. numerem 1. na listach przebojów country. W 1978 r. Dolly wygrała nagrodę Grammy dla najlepszej wokalistki country. Nagrała takie przeboje, jak „Coat of Many Colours”, „Jolene”, „Inside In The Stream”. W latach 80. pojawiła się na ekranach. Zagrała jedną z głównych ról w komedii Colina Higginsa „Od dziewiątej do piątej” (1980). Została nominowana do Oscara, jednak nie za rolę, a za piosenkę skomponowaną na potrzeby filmu. Jedną z najbardziej wyrazistych kreacji Parton stworzyła w filmie „Stalowe magnolie”, w którym zagrała fryzjerkę, Truvy Jones. Młodszej publiczności znana jest z serialu „Hannah Montana”.

Czegoś brakuje? Dodaj bez logowania
Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Miejsca Dolly PartonInni sławni ludzie urodzeni w miejscowości

Więcej biografii z kategorii: Aktorki (38), Wokalistki (48)
Więcej biografii osób urodzonych w styczniu.

Pomóż nam uzupełnić biografię (nie musisz się logować)

Brakujące informacje: Wszystkie przesłane informacje zostaną udostępnione na tej stronie na wolnej licencji CC BY-SA.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów. Można je zgłaszać poprzez poniższy przycisk.


Biografia Dolly Parton by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Opinie o Dolly Parton:

Anonim

Nastoletnia Dolly Parton spotkała Johnny’ego Casha, legendarnego amerykańskiego muzyka, który zachęcił ją do rozpoczęcia kariery muzycznej.

Odpowiedz
Anonim

Dolly Parton jest znana z tego, że wodzi media za nos. Przez 20 lat udało jej się ukryć, że jest mężatką.

Odpowiedz

Dodaj swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Written by Admin