Pełny życiorys


Dolly_Parton_(6330904980)Dolly Parton – gwiazda amerykańskiej sceny country, autorka tekstów piosenek, a także producentka filmowa i aktorka. Przyszła na świat 19 stycznia 1946 r. w Sevierville w stanie Teksas. Dolly była czwartym z dwanaściorga dzieci. Debiutowała już jako 10-letnia dziewczynka – występowała w lokalnym radiu i telewizji. W 1964 r. Dolly Parton opuściła rodzinne miasto. Dwa lata później poznała swojego męża, Carla Deana, z którym do dziś jest nierozłączna. Popularność zdobyła dzięki występom u boku Portera Wagonera. W latach 70. robiła solową karierę i zasłynęła jako najwybitniejsza piosenkarka muzyki country w Stanach Zjednoczonych. Piosenka autorstwa Parton, „I Will Always Love You”, opowiadająca o jej zawodowym rozstaniu z Wagonerem, została w 1974 r. numerem 1. na listach przebojów country. W 1978 r. Dolly wygrała nagrodę Grammy dla najlepszej wokalistki country. Nagrała takie przeboje, jak „Coat of Many Colours”, „Jolene”, „Inside In The Stream”. W latach 80. pojawiła się na ekranach. Zagrała jedną z głównych ról w komedii Colina Higginsa „Od dziewiątej do piątej” (1980). Została nominowana do Oscara, jednak nie za rolę, a za piosenkę skomponowaną na potrzeby filmu. Jedną z najbardziej wyrazistych kreacji Parton stworzyła w filmie „Stalowe magnolie”, w którym zagrała fryzjerkę, Truvy Jones. Młodszej publiczności znana jest z serialu „Hannah Montana”.


Więcej biografii z kategorii: Aktorki, Wokalistki

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Licencja Creative Commons
Dolly Parton - biografia by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Użyj w swojej pracy: Dolly Parton - biografia [online]. [dostęp 04.10.2015]. Dostępny w Internecie: http://biografia24.pl/dolly-parton/.
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów. Można je zgłaszać poprzez poniższy przycisk.


DyskusjeCiekawostki dodane przez Was:

Anonim

Nastoletnia Dolly Parton spotkała Johnny’ego Casha, legendarnego amerykańskiego muzyka, który zachęcił ją do rozpoczęcia kariery muzycznej.

Odpowiedz
Anonim

Dolly Parton jest znana z tego, że wodzi media za nos. Przez 20 lat udało jej się ukryć, że jest mężatką.

Odpowiedz

Dodaj swoją ciekawostkę lub fakt biograficzny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Written by Admin