Andrzej Wajda


Andrzej Wajda - 89 lat(a). Polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf.

Andrzej_Wajda_OFF_Plus_Camera_2012(2)
Data urodzenia: 06/03/1926
Znak Zodiaku: ♓ Ryby
Miejsce urodzenia: Suwałki, Polska.
Wiek: 89Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć


  • Jego brat Leszek był scenografem.

Pełny życiorys Andrzeja Wajdy


Andrzej_Wajda_OFF_Plus_Camera_2012(2)Andrzej Wajda – urodzony 6 marca 1926 r. w Suwałkach reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Czas II wojny światowej spędził w Radomiu, gdzie pobierał nauki na tajnych kompletach. Wajda przez pewien okres uczył się także w szkole malarskiej oraz imał się różnorodnych zajęć – pracował jako magazynier, tragarz, ślusarz, bednarz i kreślarz. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie zaś reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom w 1960 r. Pierwszym samodzielnym filmem Andrzeja Wajdy było „Pokolenie” nakręcone w 1954. Dwa lata później wyreżyserował „Kanał”, a w roku 1958 „Popiół i diament”. Film ten zdobył liczne nagrody polskie i zagraniczne, m.in. Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Andrzej Wajda był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej. W latach 1972 – 1983 Wajda był kierownikiem Zespołu Filmowego „X”, a od 1978 do 1983 prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przewodniczył też Polskiej Federacji DKF. Był dyrektorem artystycznym Teatru Powszechnego w Warszawie. Wajda ufundował Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w 1994 r. W 2000 otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W 2002 r. założył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy. Był senatorem I kadencji w latach 1989-1991. Najsławniejsze filmy tego reżysera to: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Popioły”, „Wesele”, „Człowiek z marmuru”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Panna Nikt”, „Katyń”.


Więcej biografii z kategorii: Reżyserzy, Scenarzyści

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Licencja Creative Commons
Biografia Andrzeja Wajdy by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Użyj w swojej pracy: Andrzej Wajda - biografia [online]. [dostęp 05.10.2015]. Dostępny w Internecie: http://biografia24.pl/andrzej-wajda/.
Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów. Można je zgłaszać poprzez poniższy przycisk.


Dyskusje o Andrzeju WajdzieDodaj swoją ciekawostkę lub fakt biograficzny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Written by Admin